Chystaný výkonný procesorový pasiv firmy Noctua je na světě

Chystaný výkonný procesorový pasiv firmy Noctua je na světě
, , aktualita
Samotná Noctua jej ještě neodhalila, ale na webu se už objevil snímek nového pasivního chladiče, který je připravován na začátek příštího roku. My o něm dobře víme už nějaký ten pátek. 
K oblíbeným
reklama
Noctua už dávno předvedla prototyp pasivního chladiče pro procesory, na němž dohromady není nic zvláštního. Jde prostě o velký chladič vyzbrojený šesti heatpipe, které protínají řídké, ale velké žebroví tvořené velice tlustými žebry. 
 
 
Takový chladič tak bude mít velkou tepelnou kapacitu, v tlustých žebrech se bude teplo lépe rozvádět a skrz široké mezery také bude moci volněji proudit vzduch. Noctua už dříve uvedla, že tento chladič bude moci fungovat zcela pasivně, ale vřele bude doporučeno jej mít umístěn ve skříni s alespoň mírným nuceným průtokem vzduchu. To znamená, že ta by měla využít alespoň jeden ventilátor, který ji bude odvětrávat, a tím se rozpohybuje i vzduch mezi žebry. Případně by šlo u některých modelů skříní využít komínového efektu, ale to je třeba mít opravdu dobře vymyšleno a ještě lépe realizováno, aby byl tento efekt účinný. Jde především o to, aby vzduch měl při svém stoupání "komínem" v cestě co nejméně překážek a proudil pokud možno přímo. 
 
 
My se bohužel nemůžeme podívat na snímek celého nového pasivního chladiče firmy Noctua. K dispozici je zatím jen výřez, který ukazuje, že základní prvky zůstaly stejné, ale změnilo se zpracování. Stále tu máme tlustá žebra s velkými rozestupy, ale vypadá to, že žebra budou trošku tenčí a rozestupy menší.
 
Stejně tak vyražené obdélníkové otvory, které nám připomenou sérii HighRiser od firmy ThermalRight, jsou mnohem menší, než v prototypu. Ale také je jich mnohem více. Tyto otvory poslouží k tomu, aby mohl vzduch proudit nejen mezi žebry, ale také skrz ně.
 
 
Prototyp odhalený na Computexu 2019 vážil 1,5 kg a v mírně větrané skříni dokázal dle výrobce uchladit i 180W procesor a v praxi stačil i na Core i9-9900K. Výsledný produkt stále nebyl pojmenován, respektive jeho název ještě neznáme, ale Noctua by jej mohla představit už velice brzy, a to možná na virtuálním CES 2021. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek