www.svethardware.cz
>
>
>

Čína má pětiletý plán pro navýšení kapacity výroby čipů o 40 procent

Čína má pětiletý plán pro navýšení kapacity výroby čipů o 40 procent
, , aktualita
Server Digitimes Research mluví o již čtrnáctém pětiletém plánu Číny, do nějž spadá také výrazné rozšíření kapacit továren na výrobu počítačových čipů. Do toho spadá také snaha o představení modernějších procesů.
K oblíbeným
reklama
Jde konkrétně o období, které se týká let 2021 až 2025, čili další a již čtrnáctá čínská pětiletka, v jejímž rámci opět půjde především o technologie. V případě výroby počítačových čipů pak Čína bude požadovat jednak zvýšení výrobních kapacit a vedle toho také urychlený vývoj nových procesů, i když je zřejmé, že s tím, aby čínské firmy dohnaly světové špičky v oboru, zatím nelze počítat. 
 
 
Letos tak končí 13. čínská pětiletka, která začala s rokem 2016 a za tu činily celkové tržby z prodeje počítačových čipů dle Digitimes celkově prý jen 34,28 milionů dolarů. To zní ale jako podezřele nízké číslo a vskutku, když si vezmeme původní cifru 240 miliard juanů, ta představuje 34,28 miliard dolarů.
 
Do konce roku se čínské firmy jako SMIC také chtějí posunout od 14nm technologií k už běžné produkci pomocí 12nm procesu, nicméně to bude stále jen optimalizovaná 14nm technologie a jako další generace se dá považovat až 7nm proces. 
 
Během příštích pěti let tak chce Čína navýšit celkovou kapacitu svého průmyslu pro výrobu počítačových čipů o 40 procent, což ale dle Digitimes Research stále nemůže stačit k tomu, aby tamní ekonomika mohla být z tohoto hlediska soběstačná a kvůli zaostávání ve vyspělosti výrobních procesů bude mít zase problém v konkurenceschopnosti na světových trzích. 
 
A právě proto by mohla čínská vláda své snahy o soběstačnost ve výrobě čipů ještě vystupňovat a v krátkodobém horizontu se snažit především o co nejrychlejší zavedení výroby 7nm procesem, který je nezbytný pro 5G technologie. K tomu by mohlo posloužit více financí v National IC Industry Investment Fund. Zatím ostatně nejsou žádné známky toho, že by TSMC mohla pro Huawei opět vyrábět a aktuálně se očekává, že z tchaj-wanu už do poloviny září přestanou proudit nové dodávky
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře