www.svethardware.cz
>
>
>

Čína nalákala do svých továren už přes 100 veteránů z TSMC

Čína nalákala do svých továren už přes 100 veteránů z TSMC
, , aktualita
Čína se aktuálně velice snaží popohnat vývoj svých křemíkových technologií a vedle pumpování financí do továren potřebuje také zkušenosti. A ty dle Nikkei Asian Review získává díky najímání lidí z TSMC. 
K oblíbeným
reklama
Jde tak především o manažery a zkušené inženýry, kteří dosud pracovali na Tchaj-wanu v zařízeních firmy TSMC, světově největšího zakázkového výrobce počítačových čipů. Jako takového samozřejmě neohrožuje odliv jen cca stovky zaměstnanců, však jde o firmu, která zaměstnává celkem na 50 tisíc lidí a z toho kolem 17,5 tisíc na technických pozicích. 
 
 
Lidé z TSMC mají končit především ve firmách QXIC (Quanxin Integrated Circuit Manufacturing) a Wuhan Hongxin Semiconductor Manufacturing Co. (HSMC). A právě v nich krom inženýrů z TSMC pracují také vysoce postavení manažeři, kteří přišli ze stejné firmy. Jde pak konkrétně o dva projekty na vývoj 14nm a 12nm procesů, které pochopitelně z celosvětového hlediska nepředstavují ani zdaleka to nejlepší, ale pro výrobní kapacity pevninské Číny jde v této době o nejpokročilejší technologie.
 
Je také třeba si uvědomit, že společnosti QXIC a HSMC byly založeny teprve v letech 2017 a 2019. Nepředstavují ani toho nejpodstatnějšího výrobce čipů v Číně, jímž je státem podporovaná společnost SMIC (Semiconductor Manufacturing International Co.), která získává na svůj rozvoj a navýšení kapitálu od vlády miliardy dolarů. To QXIC a HSMC jsou podporovány spíše lokálními zastupitelstvími a snaží se jít právě cestou lákání talentů z jiných firem, přičemž TSMC je jako tchaj-wanská společnost logický cíl. Nyní si prý navíc čínské firmy dle nejmenovaného headhuntera pečlivě vybírají, koho přetáhnou, zatímco dříve vítali v podstatě "kohokoliv". 
 
Zdroj uvádí, že například HSMC je připravena nabídnout vybraným zaměstnancům z TSMC až 2,5násobný plat nepočítaje bonusy. A firma TSMC z toho pochopitelně není nadšena, i když ji to v krátkodobém měřítku neohrožuje. Přesto ale nastává odliv talentovaných lidí a především jde o to, že ti jsou dobře seznámeni s technologiemi TSMC, takže hrozí vyzrazení jejího know-how.
 
Firma TSMC tak měla dokonce požádat firmy tvořící výrobní zařízení optimalizovaná pro její linky, aby podpisem stvrdili, že tato zařízení nebudou prodávat čínským společnostem. V mnohých případech jde přitom o americké společnosti, takže i z toho je patrné, proč se TSMC moc nebránilo embargu Američanů na výrobu čipů pro Huawei. Obě strany mají evidentně s ohledem na čínské firmy stejný zájem. 
 
Nyní ale musí TSMC a tchaj-wanská vláda přemýšlet nad tím, jak zabránit dalšímu odlivu zaměstnanců lákaných na lepší platy a jiné výhody. Čína se ale stále potýká se zoufalým nedostatkem zkušených pracovníků, a to zvláště kvůli náhlé snaze o překotný vývoj a výstavbu nových továren, jak uvádí analytik Roger Sheng z Gartneru. Ve výsledku tak čínské firmy soupeří i mezi sebou a přetahují si lidi a růžové to není ani s přísunem financí, jak poznala firma HSMC, kterou podporují různí investoři vedle místní správy. Peněz nechodí tolik, kolik by bylo třeba, přičemž nejde o drobné. Firma má v záměru postavit továrnu pro 14nm čipy za 18,4 miliard dolarů a dále plánuje i výstavu továren pro 7nm čipy. 
 
 
Zdroj: Nikkei


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik22 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala