reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čína poslala první 2 lidi na dlouhodobý pobyt na stanici Tiangong 2

17.10.2016, Jan Vítek, aktualita
Čína poslala první 2 lidi na dlouhodobý pobyt na stanici Tiangong 2
Na vesmírnou stanici Tiangong 2 se poprvé vydali lidé, kteří se na ní delší dobu usídlí a budou ji připravovat pro postupné zprovoznění, ale to nebude jejich jediný úkol. Mohou se těšit na 30 dní ve vesmíru.
Vesmírná stanice Tiangong 2 má před sebou ještě dlouhý vývoj, než bude prohlášena za plně funkční, což můžeme očekávat dle aktuálních informací v roce 2022. Nyní se na ni dostali první kosmonauti/astronauti/tchajkonauti, kteří se na ní usídlí celý měsíc. Ti už odstartovali na palubě rakety Dlouhý pochod 2F, což je příhodný název i vzhledem k tomu, že ta má na přiblížení a připojení ke stanici dva dny. Raketa vyletěla na oběžnou dráhu z Jiuquan Satellite Launch Center na okraji poušti Gobi v rámci mise Shenzhou 11.

Tchajkonauti tak aktuálně stále letí v modulu rakety a přibližují se ke stanici. Až se na ni dostanou a zabydlí se, začnou provádět různé medicínské experimenty, zkoušet nové vesmírné technologie, a také budou samozřejmě testovat systémy samotné vesmírné stanice, která se nyní chystá na připojení hlavního modulu, jenž má letět v roce 2018. Následovat budou dva další moduly pro provádění experimentů, po čemž by stanice měla v roce 2022 vstoupit do běžného provozu a vydržet v něm alespoň dalších deset let.

Tiangong 2 (nebo také Tchien-kung 2) je nástupkyně první stanice se stejným jménem, která byla vypuštěna na oběžnou dráhu v roce 2011. V průběhu jejího provozu ji navštívily tři lodě a její mise byla prodloužena o dva roky, takže skončila až letos v březnu. Stanice ale ještě stále obíhá kolem Země a měla by se v dohledné době postupně dostat do atmosféry a v ní pokud možno shořet. To můžeme očekávat někdy na přelomu tohoto a příštího roku.

Ke stanici Tiangong 2 se nyní blíží zkušený Jing Haipeng, pro nějž je to již třetí let a vedle nějž je 37letý Chen Dong. Haipeng přitom ve vesmíru nyní oslaví své padesátiny. Čína samotná vysílá lidi do vesmíru teprve od roku 2003 a stala se tak po USA a SSSR/Rusku třetí zemí, které se to povedlo vlastními silami. Ostatně Američané dříve neviděli moc rádi, že se Čína snaží vyvíjet silný vesmírný program, neboť to považovali za možnou vojenskou hrozbu. Proto jim i znemožnili podílet se na rozvoji Mezinárodní vesmírné stanice. Nyní mezi možné cíle Číňanů patří i Měsíc, na nějž by mohli vyslat své tchajkonauty, ale to není vůbec jisté.

Nyní má čínská vesmírná agentura ale daleko aktuálnější úkoly, a to především vývoj těžké rakety Dlouhý pochod 5, která bude zapotřebí pro vynesení objemných částí stanice Tiangong 2. Na Měsíc by se ale do roku 2020 mělo dostat další čínské vozítko. Pro celý tento rok má Čína naplánováno dvacet misí, takže je vidět, že její vesmírný program je velice živý a jeho tempo se má v příštích letech zvyšovat.

Zdroj: The Verge
reklama