www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čína stále vede TOP500 se dvěma systémy v čele

Čína stále vede TOP500 se dvěma systémy v čele
, , aktualita
Na svět se dostal aktualizovaný seznam TOP500, který zahrnuje nejvýkonnější superpočítače světa. Čína si přitom zachovala svou vedoucí pozici, a to rovnou s první a druhou příčkou. Dva nové systémy se ale dostaly do první desítky.
K oblíbeným
reklama
Číňané se tak stále mohou těšit z prvního a druhého místa, která obsadily systémy Sunway TaihuLight a Tianhe-2. První z nich má dle Linpack výkon až 93 PFLOPS a představuje zdaleka nejvýkonnější superpočítač, neboť Tianhe-2 má jako druhý "ušmudlaných" 34 PFLOPS. Na třetím místě je Titan, systém Cray XK7 pracující pro americké Ministerstvo energetiky v Oak Ridge a ten už má stejně jako všechny ostatní počítače pod 20 PFLOPS.

Co se týče nových systémů v první desítce, je tu především pátý Cori (Cray XC40) v National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC) provozovaném Berkely Labs. Ten využívá 68jádrové akcelerátory Intel Knights Landing Xeon Phi 7250, stejně jako šestý Oakforest-PACS (Fujitsu Primergy CX1640 M1) v Japonském Center for Advanced High Performance Computing. Tyto systémy mají výkon 14 a 13,6 PFLOPS.

Rozložení sil, čili celkového výkonu systémů v TOP500, je stále ve prospěch Spojených států, ale to se může brzy zvrátit. Vedou totiž s 33,9 % celkového výkonu počítačů v TOP500, zatímco Čína zaostává jen o 6 promile. Tento celkový výkon aktuálně činí 672 PFLOPS, což je o 60 procent více než minulý rok a ještě letos v červnu to bylo 566 PFLOPS.

Naprosto vedoucí pozici má ale v TOP500 Intel, jehož procesory se nachází v celkem 462 systémech, pak tu je 22 s procesory IBM Power a jen sedm s čipy od AMD. Mnohajádrové akcelerátory využívá celkem 96 superpočítačů a z toho 60 má GPU NVIDIA, 21 Xeon Phi a pouze jeden má AMD FirePro. Další spoléhá na PEZY a tři zbylé kombinují GPU NVIDIA a Xeon Phi.
  1. TaihuLight: Sunway MPP, SW26010; National Supercomputing Center ve Wuxi, Čína; 10,6 milionů jader (93,01 petaflop/s)
  2. Tianhe-2: TH-IVB-FEP Cluster; National Super Computer Center in Guangzhou, Čína; 3,12 milionů jader (33,86 petaflop/s)
  3. Titan: Cray XK7 - Department of Energy - Oak Ridge National Laboratory (17,59 petaflop/s)
  4. Sequoia: IBM BlueGene/Q - Department of Energy - Lawrence Livermore National Lab, Kalifornie, 1,57 milionů jader
  5. Cori: Cray XC40 v Berkeley Lab - National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC) (14 petaflop/s)
  6. Oakforest-PACS: Fujitsu Primergy CX1640 M1 - Joint Center for Advanced High Performance Computing, Japonsko (13,6 petaflop/s)
  7. K Computer: SPARC64 - 705 tisíc jader - RIKEN Advanced Institute for Computational Science, Japonsko (10,5 petaflop/s)
  8. Piz Daint: Cray XC30 se 116 tisíci jádry Xeon a GPU Nvidia P100 - Swiss National Computing Centre (9,8 petaflop/s)
  9. Mira: IBM BlueGene/Q; DOE/SC/Argonne National Laboratory, USA; 786 tisíc jader procesorů IBM (8,6 petaflop/s)
  10. Trinity: Cray XC40 v DOE/NNSA/LANL/SNL - USA; 301.056 jader Xeon E5-2698v3 (8,1 petaflop/s)

Zdroj: TOP500
reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek