Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čína vyvinula baterii z radioaktivního uhlíku C-14 s vysokou hustotou i životností

19.3.2025, Milan Šurkala, aktualita
Čína vyvinula baterii z radioaktivního uhlíku C-14 s vysokou hustotou i životností
Čína je ve vývoji akumulátorů a baterií hodně daleko a nyní další zdejší firma představila výsledky svého výzkumu. Jde o baterii z radioaktivního uhlíku C-14, která má mít velmi vysokou energetickou hustotu i nízké samovybíjení.
Dalším zajímavým počinem na poli baterií (nenabíjecích) je čínská baterie společnosti Wuxi Beita Pharmatech. Ta nevyužívá technologii lithiových iontů, ale radioaktivního uhlíku C-14 spojeného s polovodičem SiC (karbid křemíku). Jak se radioaktivní uhlík rozpadá, generuje elektrickou energii. Uhlík se běžně v přírodě vyskytuje ve formě C-12 (nejčastější izotop s asi 99% zastoupením), méně častý je C-13, který je taktéž stabilní, a C-14 je zhruba jen jedním atomem uhlíku z bilionu. I tak jde ale o přirozeně se vyskytující izotop, který se např. používá k radiokarbonové metodě datování. Jeho poločas rozpadu je totiž zhruba 5730 let. A právě on se stal základem nové baterie.
 
Společnost demonstrovala schopnosti baterie Zhulong-1 na napájení LED po dobu 4 měsíců, přičemž ta vytvořila přes 35 tisíc záblesků. Další demonstrací byla integrace baterie k Bluetooth čipu, který byl schopen posílat a přijímat data. Energetická hustota by měla být zhruba 10krát vyšší než u akumulátorů Li-Ion a samovybíjení je asi okolo 5 % za dobu 50 let. Má tedy i velmi vysokou životnost. Vědci také prezentovali schopnost pracovat v teplotách mezi -100 °C až +200 °C.
 
Záření radioaktivního uhlíku nemá příliš velkou energii, takže se uvažuje nad využitím takových baterií dokonce i v rámci lidského těla k napájení implantátů s rozhraním mozek-počítač nebo kardiostimulátorech. Dalším možným využitím jsou taková nasazení, kde je potřeba dlouhodobé fungování ve špatných podmínkách, zmínit můžeme např. napájení zařízení v hlubokých oceánech, na Antarktidě nebo třeba ve vesmíru. Nyní už se vyvíjí druhá generace Zhulong-2, která má být levnější a menší. Zatímco Zhulong-1 je krabičkou s půdorysem zhruba odpovídajícímu Macu mini (ale je mnohem tenčí), 2. generace by měla mít velikost mince.
 


Doporučujeme náš obsáhlý článek o rozdílech v technologiích baterií.