Čína zveřejnila nové záběry roveru na Marsu, nechybí ani zvuk
1.7.2021, Kateřina Hoferková, aktualita

Čínská kosmická agentura hlásí, že mise Tianwen-1, jejímž cílem byl Mars, probíhá úspěšně. Rover se už nějakou dobu prohání po povrchu planety a nyní byly zveřejněny další záběry. Jeden z nich je i zvuková stopa přímo z Marsu.
Čínská mise mající za cíl vyslat k Marsu vlastní sondu a následně na povrch rudé planety dopravit i rover probíhá zatím úspěšně. Po boku Perseverance se tak nyní po Marsu prohání také rover Zhurong (do českého jazyka se dá přepsat i jako Ču-Žung), který si už vyfotografoval i selfie.
Nedávno Čína zveřejnila záznam zvuků na Marsu z 22. května, kdy vozítko sjíždělo z přistávací platformy na povrch planety. Čínská kosmická agentura také publikovala další záběry roveru Zhurong při jízdě poblíž místa přistání na planině Utopia Planitia. Díky získaným zvukovým i obrazovým záznamům můžou výzkumníci také detailně analyzovat prostředí rudé planety.
Čínští vědci doufají, že na Marsu zachytí zvuky větru, protože chtějí zjistit, jak se liší větrné počasí na Zemi a na rudé planetě. Z toho důvodu je rover vybaven i mikrofonem a může tak nahrávat zvukové záznamy.
Zveřejněny byly i záběry, které zachycují přistávací modul mise Tianwen-1 při sestupu na povrch Marsu. Nejdříve se objeví padák, následuje oddělení a poté kamera snímá blížící se povrch planety.
Huge Zhurong update: Here's full footage of the Zhurong rover's EDL, showing parachute deployment, backshell separation, and landing, including very cool hover during hazard avoidance phase. [CNSA/PEC] pic.twitter.com/iWUXrFKf40
— Andrew Jones (@AJ_FI) June 27, 2021
Čínská mise k Marsu odstartovala už v červenci roku 2020, kdy raketa vynesla do vesmíru orbitální sondu a přistávací modul s roverem vážícím 240 kilogramů. Robotické vozítko má zkoumat Mars po dobu 90 tamních dní pomocí několika různých přístrojů, mezi něž patří například kamera s vysokým rozlišením, podpovrchový radar nebo detektor magnetického pole.
Zdroje: space.com, petapixel.com