Čína nedávno zavedla velice ostrý lockdown mimo jiné i v Šanghaji, přičemž už dříve to byl Šen-čen, což postihlo a dále postihuje i mnohé výrobce elektroniky a také čipů. Není výjimkou, že lidé po dobu lockdownu zůstávají neustále v práci, kde tak v podstatě i bydlí.
Vypadá to přitom, že lockdown v Šanghaji se míjí svým účinkem, neboť byl zaveden na základě čísel z konce března, kdy se počty nových případů počítaly na nízké stovky, přičemž včera už bylo hlášeno přes 12 tisíc nových případů nákazy. Přichází také první oficiálně potvrzené zprávy o úmrtích. Uvolnění opatření je tak v nedohlednu, přičemž lidem dochází jídlo a trpělivost.
.jpg)
Není tak ani divu, že dle čísel předkládaných Bloombergem klesla čínská výroba čipů za první letošní kvartál meziročně o 4,2 procenta, ačkoliv by měla spíše mírně růst. Nové přísné lockdowny v průmyslových centrech Číny se přitom teprve projeví spíše v číslech za druhý kvartál a otázka je, jak se na tom bude podílet právě uzavření Šanghaje, kde se nachází provozy firem SMIC a Hua Hong Semiconductor, čili nejvýznamnějších čínských výrobců čipů. Šanghaj přitom dosud v případě pandemie vždy vyvázla s využitím jen malých lokálních lockdownů.
Na poklesu výroby v prvním kvartálu se podílel především březen, neboť během tohoto samotného měsíce byl pokles 5,1%, což v historii výroby čipů v Číně zastínil pouze 1. kvartál v roce 2019 (pokles o 8,7 %).
Samozřejmě tu také nejde jen o výrobu čipů, ale o celý balík dalších produktů, jako jsou celé počítače (notebooky), televizory, telefony, či prostě obecně elektronika, což platí jen pro náš pohled. Není tak divu, že se už mluví o zpomalení celé čínské ekonomiky, respektive o výrazném snížení jejího růstu.