www.svethardware.cz
>
>
>

Čínské 7nm GPGPU se chystá jít i proti AMD a NVIDII

Čínské 7nm GPGPU se chystá jít i proti AMD a NVIDII
, , aktualita
Nejde o produkt, na který by se mohli těšit hráči či uživatelé PC, ale o akcelerátor vycházející z GPU. Tvoří jej Tianshu Zhixin Semiconductor, ale my budeme znát spíše firmu VIA, která za tím vším stojí. 
K oblíbeným
reklama
Ovšem i firmu Tianshu Zhixin Semiconductor už známe, neboť jde právě o její čip zvaný Big Island, o němž jsme se zmiňovali už na začátku tohoto roku. Nyní tento produkt ale již dostává zcela reálné rozměry. 
 
 
Tianshu Zhixin Semiconductor je společný podnik firmy VIA Technologies a zastupitelství města Šanghaj a jde o další firmu, která má Číně zajistit soběstačnost v rámci moderních počítačových technologií. Jde tak o čínskou alternativu pro GPGPU akcelerátory firem AMD a NVIDIA, nicméně stejně jako ony nemá ani Tianshu Zhixin své výrobní kapacity. Big Island je tak vyráběn firmou TSMC, a to pomocí jejího 7nm procesu, přičemž využit je tu také křemíkový interposer, který je tvořen 65nm procesem rovněž v TSMC. 
 
Zde právě tato snaha o čínskou soběstačnost může kdykoliv dostat velkou trhlinu, neboť Tianshu Zhixin se stejně jako jiné čínské firmy může dostat na černou listinu USA, čímž by mohla ztratit přístup k výrobním kapacitám firmy TSMC. 
 
 
Big Island byl díky know-how firmy VIA vyvinut v posledních dvou letech a jde tedy o 7nm GPGPU na interposeru uprostřed čtyř pamětí HBM2, k čemuž byla využita technologie CoWoS 2,5D pro pouzdření. Čip je již kompatibilní s PCIe 4.0 a jeho paměti mu poskytují 32 GB a propustnost 1,2 TB/s.
 
 
Výrobce tvrdí, že v zátěží FP16 dokáže Big Island nabídnout výkon 147 TFLOP/s, čili na tom s ohledem na konkurenci není vůbec špatně. Aktuální NVIDIA A100 dosahuje v FP16 výkonu 78 TFLOPS a AMD MI100 pak 185 TFLOPS, nicméně do toho není zahrnut výkon jader Tensor v čipu NVIDIE (312 TFLOPS v FP16 i bfloat16 Tensor). 
 
 
V single precision, čili FP32, pak Big Island dosáhne 37 TFLOPS, a to už je více, než co nabízí konkurence (19,5 a 23,1 TFLOPS čipů A100 a MI100). Dále je tu i hardware pro celočíselné výpočty v INT8, INT16 i INT32 s výkony 295, 147 a 37 TOPS. Spotřeba karty s Big Island přitom činí 300 W, což je zcela srovnatelné s konkurencí. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek