www.svethardware.cz
>
>

Čínské Phytium představilo 16nm 64jádrové CPU, chce přejít na 5nm

Čínské Phytium představilo 16nm 64jádrové CPU, chce přejít na 5nm
, , aktualita
Čínský výrobce procesorů Phytium přichází s novými serverovými procesory Tenqyun S2500, které mohou mít až 64 jader architektury ARMv8. Zatím jsou vyráběny 16nm technologií u TSMC, ale zanedlouho by se mělo přejít na 7nm a 5nm.
K oblíbeným
reklama
Čína začíná vystrkovat drápky a kvůli banu USA na dovoz výkonných serverových čipů je nucena přejít k vývoji vlastních. Společnost Phytium má právě za úkol vývoj procesorů pro HPC nasazení, ale vypadá to, že v brzké době svou nabídku značně rozšíří. Prozatím tu máme nově představené serverové procesory Tengyun S2500, které jsou vyráběny ještě zastaralou 16nm technologií u TSMC. Nové procesory mohou mít až 64 jader FTC663, které využívají architekturu ARMv8. Jejich frekvence činí 2,0 až 2,2 GHz a novinkou je zde 64 MB L3 cache (předchůdci tuto paměť neměli). Každé z jader má pak ještě 512 kB L2 cache. Celková spotřeba procesoru činí 150 W. To je na 64jádrový procesor nízká hodnota, ale tomu bude podle všeho odpovídat i nižší výkon. K dispozici je 8kanálový řadič pro paměti DDR4-3200. Nové procesory lze kombinovat do systému se 128 až 512 jádry (2 až 8 procesory).
 
Phytium Tengyun S2500
 
To ale zdaleka není vše, čeho se od společnosti Phytium dočkáme. Vydala totiž také roadmapu připravovaných procesorů, která ukazuje rozšíření výrobního programu i o embedded procesory. Sem příští rok (Q2/2021) zamíří 14nm procesory Tengrui E2000 a v Q3/2022 pak E3000 (rovněž 14nm). Objevit se mají i desktopové procesory, a to ještě letos (Q4/2020) řada Tengrui D2000 a příští rok (Q4/2021) řada D3000. Obě dvě budou také vyráběny 14nm procesem a předpokládá se, že místo TSMC je bude vyrábět SMIC nebo UMC. Zatímco zde to nevypadá nijak převratně, o mnoho zajímavější to bude v serverové oblasti.
 
Tam by se v Q3/2021 (tedy za rok) měly objevit serverové procesory S5000, které mají být vyráběny 7nm technologií. Na konci roku 2022 by mělo jít o řadu S6000, u které se počítá dokonce s nástupem 5nm technologie (tedy v době, kdy má Intel přijít se svými prvními 7nm procesory). Zde se naznačuje, že by procesory mohly mít až 128 jader.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek