www.svethardware.cz
>
>

Čínský fúzní reaktor docílil šestinásobné teploty Slunce

Čínský fúzní reaktor docílil šestinásobné teploty Slunce
, , aktualita
Ve světě existuje a pracuje řada tokamaků, s jejichž pomocí se vědci snaží dosáhnout konečného cíle výroby energie jadernou fúzí. To se stále nedaří, ale pokroky tu jsou a jeden z nich si můžeme spojit s tokamakem EAST. 
K oblíbeným
reklama
Čínský Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) dokázal vytvořit těžko představitelnou teplotu, která znamená více než šestinásobek té, jež panuje v samotném jádru Slunce. Zde už budeme značně zaokrouhlovat a pohybovat se v úrovních, kde je opravdu jedno, zda měříme ve stupních Celsia nebo v Kelvinech. V jádru Slunce má dle aktuálních informací panovat teplota 15,7 milionů K a tokamak EAST dokázal nakrátko vytvořit teplotu 100 milionů K. Že by ale dokázal poskytnout pozitivní energetickou bilanci, čili vytvářet více energie než spotřebovávat, k tomu nedošlo. 
 
komora uvnitř EAST 
 
Jaderná fúze je Svatý grál či kámen mudrců energetiky, neboť má mít potenciál poskytnout z praktického hlediska neomezený zdroj energie bez jakýchkoliv problematických odpadů (nic radioaktivního se netvoří), a tak ani případné havárie takových reaktorů nejsou na rozdíl od jaderného štěpení hrozbou.
 
Štěpení však může probíhat v podstatě samo a my jej můžeme ovládat, zatímco fúze potřebuje konstantní přísun energie a nyní se řeší především to, aby byla udržitelná a tvořila více energie, než je třeba pro ni samotnou. Je třeba totiž vzít materiál (nejčastěji deuterium či tritium), zahřát jej na vysokou teplotu, čímž se vytvoří plazma a toto plazma se pomocí silných magnetů navíc stlačí v komoře tokamaku, až započne fúze atomů, které přitom uvolňují velké množství energie. 
 
Tokamak EAST slouží Čínské akademii věd od roku 2006 jako experimentální zařízení a nyní bylo pro dosažení teploty 100 milionů K využito kombinace čtyř technik, jejichž názvy s dovolením ponechám v anglickém jazyce: lower hybrid wave heating, electron cyclotron wave heating, ion cyclotron resonance heating a neutral beam ion heating. Fúze byla v toroidní komoře tokamaku odstartována, ale jak už bylo řečeno bez pozitivní energetické bilance. Maximální teplota byla držena po dobu 10 sekund. 
 
Nešlo přitom jen o pokus vedoucí čistě k dosažení co nejvyšší teploty. Vědci chtěli zkoumat, jak se plazma při tak vysoké teplotě chová a zda kvůli tomu nebudou mít důvod upravit design příštích fúzních reaktorů. O vysoké teplotě to však samozřejmě není, jak nám ostatně prakticky ukazuje Slunce, jemuž stačí šestkrát nižší. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář