www.svethardware.cz
>
>
>
>

ClockTuner for Ryzen (CTR) je už k dispozici ve verzi 1.0 beta

ClockTuner for Ryzen (CTR) je už k dispozici ve verzi 1.0 beta
, , aktualita
Jurij Bublij známý jako 1USMUS vypustil do světa svou taktovací utilitu určenou speciálně procesorům AMD s architekturou Zen 2. Jde tak o stále aktuální generaci modelů Ryzen a Threadripper. K čemu CTR může posloužit? 
K oblíbeným
reklama
O chystaném softwaru ClockTuner for Ryzen od Jurije Bublije jsme se zmínili už na konci srpna, a tak jsme se mohli i dozvědět, že mezi podporované procesory patří krom CPU Ryzen 3000 také moderní Threadrippery 3000 a dle autora bude software kompatibilní i s budoucími procesory Vermeer (Zen 3), které umožní individuální ladění jader včetně jejich napětí. 
 
 
CTR je v podstatě alternativa pro software Ryzen Master od AMD, vedle nějž by měl nabídnout především jednoduché použití. Pracuje totiž automaticky, čili pro každé CCX se pokusí najít to nejlepší nastavení s ohledem na takty a napájecí napětí, takže zároveň s tím i hledá to nejkvalitnější CCX v procesoru. To samozřejmě za předpokladu, že jich náš model má více než jedno. Dle seznamu podporovaných procesorů však software CTR v aktuální verzi ještě nefunguje se zcela všemi modely s architektgurou Zen 2. Jde především o APU a také o nejvýkonnější Threadripper, ale to se bude časem lepšit. 
 
 
Dále tu máme vedle prosté kompatibility také rozšířenou podporu v rámci dalšího nastavení. Nejlepší podporu tak mají silnější procesory z řad Matisse. 
 
Požadavky tu jsou ale i na celý systém a jeho aktualizace. Vřele je doporučeno využívat Windows 10 x64 ve verzi alespoň 1909 nebo novější, dále to je BIOS s AGESA Combo AM4 1.0.0.4 a novější verzí a také .NET Framework 4.6 a novější. V samotném BIOSu bychom pak měli mít nastavené napětí CPU i násobič na auto plus vypnutou virtualizaci (SVM Mode), dále to bude chtít nainstalovaný Ryzen Master 2.3, jehož ovladač CTR využívá a nakonec to chce stabilní nastavení pamětí DDR4, aby v procesu ladění nedělaly neplechu.
 
Ještě tu také máme doporučení pro nastavení Load Line Calibration (LLC), které se bude lišit dle výrobců desek: 
  • ASUS – LLC 3 či LLC 4
  • MSI – LLC 3
  • Gigabyte – většinou Turbo a lze použít i Auto
  • ASRock  – Auto nebo LLC 2; CTR aktuálně nemá nejlepší výsledky na deskách od
  • ASRock
  • Biostar – Level 4+
 
Máme tu také jeden příklad toho, co lze od CTR očekávat na procesoru Ryzen 9 3900XT. Tomu byly podstatně zvýšeny takty a dosaženo bylo dle integrovaného testu Cinebench R20 skóre 7974 bodů, což je o téměř 11 procent lepší než ve výchozím stavu. Ostatně dvě ze čtyř CCX pracovaly na 4550 MHz. Nic nám však nezaručuje, že zrovna náš procesor zvládne to samé. 
 
Server Guru3D nabízí podrobný návod a možnost stažení samotné utility CTR.
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů