www.svethardware.cz
>
>
>

Co je ve vesmírném hamburgeru? Základní stavební kameny života

Co je ve vesmírném hamburgeru? Základní stavební kameny života
, , aktualita
Mladá protohvězda HH 212 je základ nové sluneční soustavy, ale aktuálně ji vidíme spíše jako velký "vesmírný hamburger", jak jej ukazuje třeba zařízení ALMA. Právě to odhalilo, že v HH 212 už nyní existují komplexní organické molekuly. 
K oblíbeným
reklama
HH 212 je zkratka pro Herbig-Haro object 21, ale obecně je znám jako vesmíný hamburger a důvod je zřejmý z prvního pohledu na následující obrázek. 
 
 
Nejnověji byl HH 212 sledován pomocí zařízení Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v Chile, díky němuž astronomové přímo v objektu samotném detekovali komplexní organické molekuly, a to přesněji v oblacích kolem akrečního disku protohvězdy. Jinými slovy, jde přímo o oblast samotného hamburgeru. 
 
To napovídá, že základní stavební kameny života vznikají už dávno před tím, než se zformuje samotná sluneční soustava a její planety, což by mělo platit i pro nás. Na sledování HH 212 jsou zajímavé také ještě výtrysky hmoty z pólů protohvězdy (obrázek a), které obsahují různý materiál a připomínají výtrysky hmoty z akrečního disku krmící se černé díry. 
 
Na části obrázku označené písmenem b je vidět samotný střed objektu, kde je hvězdičkou označena pozice samotné protohvězdy a také tu máme měřítko se vzdáleností Slunce - Neptun. Poslední část obrázku (c) pak už ukazuje různobarevnou atmosféru, kde najdeme tři odstíny - zelenou, modrou a červenou až fialovou. 
 
Zelená barva zde reprezentuje deuterovaný methan (CH2DOH), modrá pak methanthiol (CH3SH) a konečně červená formamid (NH2CHO), vedle nich je v dané oblasti hojně zastoupen ještě prostý methan. Právě tyto molekuly by se mohly stát základem později vzniklých aminokyselin a jiných biomolekul. 
 
A pak tu máme i další illustraci ukazující složení atmosféry nad a pod akrečním diskem, kde je v molekulárních modelech zahrnutý vodík (bílá), deuterium (sv. modrá), uhlík (černá), kyslík (červená), dusík (fialová) a síra (žlutá). Jsou tak přítomny nejdůležitější prvky, z nichž se skládá nám známý život (C, O, H, N), ale to je zřejmé už z výše uvedených molekul. 

Astronomové si tak potvrdili, že zmíněné molekuly lze najít nejen v systémech, které již dokončují svou formaci, ale také u velice mladých protohvězd a díky vysokému rozlišení ALMA lze dokonce zjistit, kde se co v daném systému nachází. Vesmírný hamburger má být přitom dle odhadů jen asi 40 tisíc let starý a dosud narostl na průměr nějakých 60 astronomických jednotek. Nachází se přibližně 1300 světelných let od Země. 
 
Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář