www.svethardware.cz
>
>
>
>

Co slibují Alder Lake? Prý až 20% zvýšení výkonu na takt a 5GHz turbo

Co slibují Alder Lake? Prý až 20% zvýšení výkonu na takt a 5GHz turbo
, , aktualita
Na postupný růst pracovních frekvencí už zřejmě nemůže spoléhat ani Intel, pokud jde tedy o růst, který by měl zařídit kýžené navyšování výkonu. Chce to tak zvyšovat především IPC, čili výkon na takt a jak na tom v tomto ohledu bude Alder Lake?
K oblíbeným
reklama
Už brzy uvidíme, jak se s ohledem na výkon na takt zlepší procesory Rocket Lake-S, v jejichž případě chce Intel na svém 14nm procesu hnát pracovní takty až na samotnou hranici možností. To ostatně platí také pro AMD a ty tam jsou časy, kdy procesory x86 měly velkorysou frekvenční rezervu a my jsme řešili hlavně to, jakým způsobem by se jí dalo využít. 
 
 
Rocket Lake-S mají nabídnout slušný nárůst IPC, aby se v tomto ohledu zhruba vyrovnaly moderním Ryzenům 5000 a bylo zcela zřejmé, že následující Alder Lake včetně desktopových verzí se budou snažit o další nárůst. Nyní se dozvídáme, že ten by měl být až pětinový, což by znamenalo, že Alder Lake porazí Ryzeny 5000. Jedním dechem je ale třeba dodat, že nové procesory od Intelu už nebudou soupeřit s dnešní generací Ryzenů, ale spíše už s 5nm generací 6000 a ta slibuje rovněž výrazný výkonnostní skok. 
 
Můžeme ale počítat s tím, že srovnání výkonu procesorů Alder Lake s Ryzeny dnešní či příští generace nebude jednoduché, a to právě kvůli nové hybridní architektuře Intelu. Je zřejmé, že výkonu jader v procesorech Ryzen budou konkurovat leda velké Golden Cove, čili Core, jichž bude v Alder Lake maximálně osm a pak tu bude až osm dalších Grace Mont, čili Atomů. Právě pro Golden Cove platí až 20% nárůst IPC a v průměru spíše mezi 16 až 18 % při turbu do 5 GHz. Vedle toho máme prý očekávat také reálné snížení spotřeby o cca 15 procent (oproti Comet Lake-S), což půjde na vrub 10nm procesu. 
 
Jak na tom ale budou Grace Mont, jež bychom mohli dle zařazení mezi Atomy vidět jako něco podřadného? Ty mají být dle zdroje ve skutečnosti na úrovni jader Skylake, která se v posledních letech téměř nevyvíjela, zatímco Grace Mont má potkat výrazné zvýšení IPC oproti předchozím generacím. 
 
Čili pokud budou Golden Cove mnohem robustnější a výkonnější jádra než jakákoliv předchozí generace a "slabé" Grace Mont se dostanou na úroveň Skylake, můžeme očekávat velice zajímavou generaci, která nabídku Intelu konečně posune o velký kus dál, zvláště když už půjde opravdu o novou platformu s podporou DDR5 a PCIe 5.0. S tím ovšem nelze počítat ve všech případech Jednak mají Alder Lake podporovat zároveň ještě staré DDR4 (stejně jako původní Skylake a DDR3/4) a vedle toho rozhraní PCIe 5.0 bude pravděpodobně k dispozici jen na tom nejlepším hardwaru, ostatně i PCIe 4.0 je dnes pro mnohé účely zbytečný luxus.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře