www.svethardware.cz
>
>
>

Čočky vyrobené 3D tiskem zajistí dronům orlí zrak

Čočky vyrobené 3D tiskem zajistí dronům orlí zrak
, , aktualita
Němečtí vědci vyrobili speciální čočky s pomocí technologie 3D tisku. Tyto čočky zajišťují speciální způsob vidění, kdy je ostrý pouze střed obrazu. Podobné optické systémy by se mohly používat například u dronů.
K oblíbeným
reklama
Technologie 3D tisku má velmi široké využití. V poslední době se tato technologie hodně zlepšuje. Můžeme najít 3D tištěné jídlo, součástky do robotů a dronů, lékařské pomůcky, či dokonce stavby vyrobené s pomocí 3D tisku. Tým výzkumníků z Univerzity Stuttgart v Německu se pustil do vývoje čoček vytvořených 3D tiskem. Tyto čočky mohou být použity pro miniaturní kamery například pro drony.

Tyto 3D tištěné čočky nabízejí speciální vidění, které se dá přirovnat ke způsobu, jakým vidí orli. Střed obrazu bude skvěle ostrý a periferní vidění bude širší. Tento druh vidění má napodobovat nejostřejší část zorného pole, která se nachází na místě, kde je největší koncentrace světločivných buněk. Periferní vidění není tak ostré a podobně má vypadat i záznam z kamery s těmito speciálními čočkami.

Výzkumný projekt dostal pojmenování "3D tištěné orlí oko" a jedná se o systém mikročoček. Výzkum ukazuje, že s pomocí čtyř speciálních čoček je možné dosáhnou přirozeněji zaostřeného vidění kamery. Čočky jsou z plastu vytištěné na 3D tiskárně a každá má jinou ohniskovou vzdálenost. Čočky s delší ohniskovou vzdáleností zachycují vysoké rozlišení v úzkém zorném poli, ty s kratší ohniskovou vzdáleností zachycují nižší rozlišení v širším poli. Obrazy jsou následně s použitím softwaru spojeny a výsledkem je snímek, kdy je největší stupeň zaostření uprostřed.

Celý systém měří méně než 300 čtverečních mikrometrů. Této velikosti by pravděpodobně bez 3D tisku nebylo možné dosáhnout. I jeden z výzkumníků prohlásil, že neexistuje způsob, jak by mohly být zobrazovací systémy této kvality a velikosti vyráběny jinak.

Tyto speciální čočky by mohly najít své využití v malých monitorovacích systémech. Nabízejí se například drobné drony či nejrůznější nevelcí roboti. Použít by se daly i při endoskopii. Výhody těchto čoček spočívají i v tom, že by se mohlo snížit množství energie a času potřebné pro zpracování obrazu, protože jen střed by byl ostrý.

V současné době však ještě tato technologie není připravena na běžné používání, existují omezení. V nynější době je například možné vyrábět tyto čočky pouze z jednoho druhu plastu. Čočky vyrobené z vícero materiálů by však mohly nabídnout lepší optické vlastnosti. Konečným cílem vědců je vyvinout systém čoček, které budou plně simulovat orlí vidění.

Zdroj: 3ders.org
reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala37 komentářů
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek12 komentářů