www.svethardware.cz
>
>
>
>

Commodore Amiga dnes slaví 30 let

Commodore Amiga dnes slaví 30 let
, , aktualita
Jeden z nejznámějších počítačů 80. let, Amiga od společnosti Commodore, byl vypuštěn na trh přesně před 30 lety, čili 23. července 1985. Také v Evropě zažil velký úspěch a více než zdatně konkuroval prvním počítačům typu IBM PC.
K oblíbeným
reklama
Před třiceti lety tedy vstoupill na trh konkrétně model Commodore Amiga A1000, který sám o sobě ještě nebyl tak oblíbený, a to především kvůli ceně. Byla to až levnější Amiga A500 z roku 1987, která odstartoval tu pravou mánii a výrobce jich stihl na trh dodat kolem šesti milionů, než ji nahradil novějším modelem A500+ a pak A600. Následovala devadesátá léta, kdy už modely jako Amiga A1200 a A4000T už nedokázaly konkurovat počítačům PC a nepomohl jim ani slušný výkon procesoru a vylepšená AGA grafika. Nastoupila éra PC a Maců, společnost Commodore v roce 1994 zkrachovala a její zbytky odkoupil německý Escom.
Amiga A1000


Amigy byly mezi uživateli oblíbeny především kvůli svým hrám jako Cannon Fodder, Sensible Soccer, Worms, Scorched Tanks a Jet Strike. První verzi počítače, A1000, dodal potřebný výkon procesor Motorola 68000 na cca 7 MHz, 256 či 512 kB paměti RAM a grafika nabídla rozlišení 640 x 512i (PAL) se pětibitovou barevnou hloubkou. Připravena byla také 3,5" mechanika pro 880kB diskety, příslušná klávesnice a dvojtlačítková myš.
Amiga A500+


Computer History Museum v Mountain View (Kalifornie) se chystá oslavit toto 30leté výročí a vystaví "vzácné artefakty" a součástí budou také projevy mapující historii firmy od prvních dní až po zánik společnosti a její převzetí Escomem. To samé muzeum také získalo zdrojový kód programu DeluxePaint, který v roce 1986 vypustila do světa společnost Electronic Arts. Pokud tedy máte zájem, můžete se sami podívat na tento 17.000řádkový kód. Tento program byl mimochodem využit Kevinem Cloudem z idSoftware pro vytvoření textur pro hru Quake II.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD
Po delší době se podíváme na vývoj prodejů velkého německého obchodu Mindfactory, který tvoří podrobné statistiky. Ukazuje se tu pár zajímavých údajů o tom, jak se změnil DIY trh během prvního pololetí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX
Nejen Blue Origin a Virgin Galactic poletí s civilisty do Vesmíru. Podobný projekt chystá i SpaceX, jeho cílem je ale kroužení na orbitě po několik dní. Výsledkem však bude 5dílný dokument Countdown: Inspiration4 Mission To Space.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala