www.svethardware.cz
>
>
>

Commodore VIC-20 se dočkal moderní verze. Obsahuje více než 60 her

Commodore VIC-20 se dočkal moderní verze. Obsahuje více než 60 her
, , aktualita
Na trh se vrátil legendární počítač Commodore VIC-20 z 80. let. Kromě hraní původních her na něm můžete programovat v jazyce BASIC. Zůstal nejen původní design, ale dokonce i rozměry, a to v kombinaci s moderními porty. 
K oblíbeným
reklama
Americký výrobce počítačů Commodore sice zanikl již v roce 1994, ale jeho odkaz stále přetrvává. Před pár lety se dočkal znovuzrození Commodore 64 – nejprve ve zmenšené verzi a následně i v původní velikosti pod názve The 64. Nyní se britský výrobce Retro Games ve spolupráci s rakouským distributorem Koch Media rozhodl vrátit na trh další legendární stroj: Commodore VIC-20, který zanedlouho oslaví čtyřicáté narozeniny. THEVIC20 si zachoval původní design zahrnující krémové tělo s černou (a plně funkční) klávesnicí. Autoři se tentokrát vyvarovali zmenšování, takže velikost zůstala stejná jako u originálu. A v balení se nachází také joystick fungující na bázi mikrospínačů.
 
 
Ve srovnání s původním modelem bylo ovšem nutné změnit výbavu v oblasti konektivity. Joystick i jiné periferie lze díky tomu připojit přes jeden ze čtyř portů USB, zatímco spojení s televizorem nebo monitorem zajistí HDMI výstup (počítač je dodáván s kabelem o délce 1,2 metru). Obraz bude odesílán s obnovovací frekvencí 50/60 Hz. Software je tentokrát pouze emulován a uživatel může volně přepínat mezi třemi režimy: Vic-20-Basic, C64-Basic a herní. Novinka tedy nemusí fungovat pouze jako retro herní konzole, ale můžete si na ni zopakovat programování v jazyce BASIC. Pro hráče je připraveno více než šest desítek her z počítačů Commodore VIC-20 a Commodore 64 (viz seznamy níže). Další lze potom načítat z paměťového média přes USB.
 
 
THEVIC20 se na evropské trhy dostane 23. října a někteří obchodníci včetně Amazonu již spustili předobjednávky. Cena byla stanovena na 120 eur, v přepočtu 3 200 Kč. Původní model přitom po svém uvedení na trh v roce 1981 stál 300 dolarů, což by po započtení inflace dnes činilo okolo 800 dolarů. Commodore VIC-20 byl nástupcem pro Commodore PET a vyšlapal cestu pro ještě slavnější Commodore 64. Jednalo se o první počítač, který se prodal ve více než 1 milionu kusů. Ve výbavě bychom našli 8bitový procesor MOS Technology 6502 s frekvencí jen něco málo přes 1 MHz a obraz dosahoval rozlišení 176 x 184. Na německém trhu byl počítač přejmenován na VC-20, neboť původní označení VIC-20 mohlo při německé výslovnosti připomínat slovíčko „fick“ – vulgární označení pro soulož.
 
 
 

Seznam her z Commodore VIC-20

 
Abductor, Andes Attack, Arcadia, Bewitched, Blitzkrieg, Brainstorm, Catcha Snatcha, Connect 4, Encounter, Frantic, Frog Chase, Gridrunner, Harvester, Headbanger’s Heaven, Hell Gate, Laser Zone, Martians, Matrix, Mega Vault, Metagalactic Llamas Battle at the Edge of Time, Psychedelia, Snake, Starquest, Subspace Striker, Tank Battle, Traxx, Wacky Waiters, Zor.
 
 

Seznam her z Commodore C64

 
Alleykat, Bear Bovver, Boulder Dash, California Games, Chips Challenge, Cyberdyne Warrior, Cybernoid II, Destroyer, Firelord, Galencia Mini, Gribbly’s Day Out, Heartland, Impossible Mission, IO, Iridis Alpha, Jumpman, Mega Apocalypse, Nebulus, Netherworld, Paradroid, Pitstop II, Planet of Death, Robin of the Wood, Speedball 2, Spindizzy, Street Sports Baseball, Street Sports Basketball, Summer Games II, Super Cycle, Sword of Fargoal, Temple of Apshai Trilogy, The Arc of Yesod, Uridium, Winter Games, World Games, Zynaps.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ohlásil Thunderbolt 4 s univerzálními kabely Intel ohlásil Thunderbolt 4 s univerzálními kabely
Intel představil nové rozhraní Thunderbolt 4, které si chystá ještě pro tento rok ve spojení s platformou Tiger Lake. Dá se říci, že PC pod taktovkou Intelu směřují k využití jednak Thunderboltu 4 a vedle něj i k USB4.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tržní kapitalizace NVIDIE poprvé překonala Intel Tržní kapitalizace NVIDIE poprvé překonala Intel
Tržní kapitalizace společnosti NVIDIA, čili aktuální souhrnná hodnota všech jejích akcií na trhu, vůbec poprvé v historii překonala Intel. Tím se NVIDIA v tomto ohledu stala nejhodnotnějším americkým výrobcem čipů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz
MSI přidává do své nabídky další monitor pro hráče. Model Optix G32CQ4 používá rozlišení WQHD či panel se zakřivením. Obnovovací frekvence dosahuje až 165 Hz a podporována je také technologie FreeSync.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty
Asus se svým nejnovějším Wi-Fi 6 routerem cílí na hráče, kteří neváhají pro vyšší výkon své domácí sítě utratit balík peněz. Model RT-AX89X AX6000 poznáte podle netradičního vzhledu s osmi anténami, ale zaujme i další výbavou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik