www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10850K: nové slabší desetijádro?

Core i9-10850K: nové slabší desetijádro?
, , aktualita
Na obzoru se objevil nový model procesoru Core i9, který je stejně jako ostatní nové Comet Lake-S vybaven deseti jádry a jeho označení 10850K dává tušit, že půjde o slabší model ve srovnání s 10900K. Jak se ale bude lišit?
K oblíbeným
reklama
Nový procesor byl objeven v databází Geekbench, díky čemuž máme informace o jeho označení, počtu jader, taktu i kapacitě pamětí cache. Ve skutečnosti je ale vzhledem k modelovému označení Core i9-10850K zapotřebí řešit v podstatě jen takt, neboť je zřejmé, že s největší pravděpodobností půjde právě o něj.
 
 Zdroj: Tum Apisak
 
Nutno upřesnit, že Intel aktuálně mezi Core i9 generace Comet Lake-S řadí pouze procesory s označením 10900, které pak mají různé přípony jako K, F, KF, T, E, TE či žádnou. Core i9-10850K dle svého označení nabídne stejně jako 10900K odemknutý násobič a dle výpisu z Geekbench nejspíše jen o 100 MHz nižší základní i maximální takt. 
 
Core i9-10850K tak tiká na 3,6 až 5,2 GHz, zatímco Core i9-10900K má takty 3,7 až 5,3 GHz, pokud do jeho turba započteme i TVB - Thermal Velocity Boost (výsledky testu Geekbench jsou zde). Je ale otázka, co tím Intel sleduje. Obvykle je to snaha prodat ty méně povedené procesory, ale jak už bylo uvedeno, ačkoliv Intel nyní nabízí mezi desktopovými desetijádry pro LGA 1200 pouze Core i9-10900, jsou to procesory v celkem sedmi provedeních, přičemž jejich ceny se vejdou do rozpětí 422 až 488 USD, které na sedm modelů není zrovna velké. 
 
Uvidíme tak, jestli se Core i9-10850K dostane na trh a s jakou cenou. Nicméně i mobilní Comet Lake-H mají svou alternativu v podobě Core i9-10850H a je možné, že Intel plánuje svou reakci na nové Ryzen XT, které by měly být představeny právě dnes.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD prý jedná s AIB partnery o výrobě nereferenčních RX 6900 XT AMD prý jedná s AIB partnery o výrobě nereferenčních RX 6900 XT
Společnost NVIDIA si připravila vzhledem k posledním generacím trošku zvláštní absolutní hi-end v podobě GeForce RTX 3090. Ta je a není nástupcem starých TITANů a platí pro ni kupodivu i to, že ji mohou ve svých verzích vyrábět AIB partneři. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrzuje jádra Cypress Cove na RKL-S a slibuje alespoň 10% růst IPC Intel potvrzuje jádra Cypress Cove na RKL-S a slibuje alespoň 10% růst IPC
Intel si pochopitelně všímá toho, jaké ohlasy vyvolává nástup nových procesorů Ryzen 5000 připravených konkurenčním AMD. Zatím ale může vytáhnout do pole pouze s novými informacemi o chystaných Rocket Lake-S. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik