www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu

Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu
, , aktualita
Tak trochu jsme je sice očekávali na začátku příštího roku, nicméně nové procesory Comet Lake-S od Intelu pod vedením Core i9-10900K s deseti jádry mají nastoupit na trh během druhého kvartálu a nejspíše v dubnu. 
K oblíbeným
reklama
Nástup procesorů Intel Core generace Comet Lake-S se očekával na samotném začátku dubna 2020, i když jsme nemohli mluvit o zaručených informacích. Ostatně třeba byly pravdivé datum uvedení nových CPU na trh se odsunulo, kdo ví. Intel se rovněž nechlubí tím, že jeho problémy s uspokojením poptávky po nových procesorech pokračují a co by tomu zcela jistě nepomohlo, by bylo vypuštění běžných Core s dalšími dvěma jádry a ještě větším důrazem na dosažení co nejvyšších taktů. 
 
 
Očekávat tak máme duben, kdy Intel uvede na trh 10jádrový Core i9-10900K a čipovou sadu Z490, tedy přinejmenším tyto dva produkty. Měla by to ovšem být snad celá nová řada procesorů, i když není zrovna jasné, zda to nebude jako v případě Coffee Lake-S Refresh, čili že nejdříve nastoupí několik lepších modelů a později zbytek. Intel se ovšem chystá už vyměnit patici LGA 1151 za LGA 1200, takže by snad neměl s představením celé nové řady dlouho otálet. 
 
Co nového ale tato platforma s čipsetem Z490 nabídne? Je velice dobře známo, že v posledních letech byly změny jen minimální a nové čipové sady byly v podstatě jen přeznačené staré verze. Z490 se také nebude od Z390 moc lišit, ovšem novinky tu jsou, a to konkrétně nové pohotovostní napájecí stavy C10 a S0ix, díky nimž může být PC uspané a připravené se v okamžiku probudit, a to při minimální spotřebě. V tomto uspaném stavu ale bude PC schopno pracovat, aby nás třeba upozornilo třeba na novou poštu. Nebude se tak periodicky probouzet jako v případě Smart Connect. 
 
Z490 bude také připravena na modernější síťové technologie. Máme tu podporu 2,5GbE s využitím čipů Intel i225 a také 802.11ax WiFi 6 WLAN. Snad se díky tomu už také rozhýbe i nabídka rychlejších síťových prvků, abychom se mohli konečně posunout z 1Gb/s Ethernetu. 
 
Dále se potvrzuje ta očekávaná věc, že veškeré desktopové procesory Core 10. generace budou vybaveny Hyperthreadingem (HT), který měl Intel v záloze. Ostatně Core i3 dosud měla 4 fyzická i logická jádra, pro Core i5 platilo 6 jader a pro Core i7 zase 8 jader, čili bez HT. Nově to bude Core i3 se 4C/8T, Core i5 se 6C/12T, Core i7 s 8C/16 T a dle očekávání Core i9 s 10C/20T. Dá se říci, že zapnutí technologie HT firmu Intel v podstatě nic nestojí, a půjde tak pouze o dvě jádra navíc v rámci Core i9.
 
Na CES 2020 v lednu bychom měli spatřit už první desky s LGA 1200, ovšem nejspíše pod NDA, takže bez označení, podrobností, atd. Ale uvidíme. Slíbeny jsou také "rozšířené možnosti pro přetaktování CPU a pamětí", které ještě nebyly upřesněny. Nelze ale očekávat, že by to znamenalo dosažení vyšších taktů, jako spíše možnosti ladění jednotlivých jader a podobně.
 
 
Zdroj: HKEPC


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna
Nvidia, Google a Microsoft mají nového konkurenta. Amazon totiž představil platformu Luna, která umožní streamování her až ve 4K se 60 fps. Předplatné bude rozděleno do kanálů a svůj vlastní bude mít také Ubisoft.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta
Společnost Tesla musela řešit nemilý problém. Lehla ji celá počítačová síť, takže nefungoval nejen web, ale ani mobilní aplikace. Majitelé se tak pomocí telefonů dočasně nemohli dostat do svých aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware
Očekávaný návrat série Baldur's Gate v podobě třetího dílu založeného na moderní edici pravidel D&D se bohužel odkládá. Betaverze pro veřejné testování v rámci předběžného přístupu tak přijde později, ale ne o moc.
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD
Western Digital je jeden ze zbývajících tradičních výrobců pevných disků, který ale už dávno přešel i na výrobu SSD. Nyní se ale rozhodl, že vyrábět HDD a SSD pod jednou střechou nedělá dobrotu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake
O procesorech Elkhart Lake jsme věděli už před rokem a půl a ty se nyní dostávají na trh coby 10nm generace Atom Embedded. Založeny jsou už na procesu SuperFin a jádrech Tremont. K dispozici budou ve třech řadách. 
Včera, aktualita, Jan Vítek