www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu

Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu
, , aktualita
Tak trochu jsme je sice očekávali na začátku příštího roku, nicméně nové procesory Comet Lake-S od Intelu pod vedením Core i9-10900K s deseti jádry mají nastoupit na trh během druhého kvartálu a nejspíše v dubnu. 
K oblíbeným
reklama
Nástup procesorů Intel Core generace Comet Lake-S se očekával na samotném začátku dubna 2020, i když jsme nemohli mluvit o zaručených informacích. Ostatně třeba byly pravdivé datum uvedení nových CPU na trh se odsunulo, kdo ví. Intel se rovněž nechlubí tím, že jeho problémy s uspokojením poptávky po nových procesorech pokračují a co by tomu zcela jistě nepomohlo, by bylo vypuštění běžných Core s dalšími dvěma jádry a ještě větším důrazem na dosažení co nejvyšších taktů. 
 
 
Očekávat tak máme duben, kdy Intel uvede na trh 10jádrový Core i9-10900K a čipovou sadu Z490, tedy přinejmenším tyto dva produkty. Měla by to ovšem být snad celá nová řada procesorů, i když není zrovna jasné, zda to nebude jako v případě Coffee Lake-S Refresh, čili že nejdříve nastoupí několik lepších modelů a později zbytek. Intel se ovšem chystá už vyměnit patici LGA 1151 za LGA 1200, takže by snad neměl s představením celé nové řady dlouho otálet. 
 
Co nového ale tato platforma s čipsetem Z490 nabídne? Je velice dobře známo, že v posledních letech byly změny jen minimální a nové čipové sady byly v podstatě jen přeznačené staré verze. Z490 se také nebude od Z390 moc lišit, ovšem novinky tu jsou, a to konkrétně nové pohotovostní napájecí stavy C10 a S0ix, díky nimž může být PC uspané a připravené se v okamžiku probudit, a to při minimální spotřebě. V tomto uspaném stavu ale bude PC schopno pracovat, aby nás třeba upozornilo třeba na novou poštu. Nebude se tak periodicky probouzet jako v případě Smart Connect. 
 
Z490 bude také připravena na modernější síťové technologie. Máme tu podporu 2,5GbE s využitím čipů Intel i225 a také 802.11ax WiFi 6 WLAN. Snad se díky tomu už také rozhýbe i nabídka rychlejších síťových prvků, abychom se mohli konečně posunout z 1Gb/s Ethernetu. 
 
Dále se potvrzuje ta očekávaná věc, že veškeré desktopové procesory Core 10. generace budou vybaveny Hyperthreadingem (HT), který měl Intel v záloze. Ostatně Core i3 dosud měla 4 fyzická i logická jádra, pro Core i5 platilo 6 jader a pro Core i7 zase 8 jader, čili bez HT. Nově to bude Core i3 se 4C/8T, Core i5 se 6C/12T, Core i7 s 8C/16 T a dle očekávání Core i9 s 10C/20T. Dá se říci, že zapnutí technologie HT firmu Intel v podstatě nic nestojí, a půjde tak pouze o dvě jádra navíc v rámci Core i9.
 
Na CES 2020 v lednu bychom měli spatřit už první desky s LGA 1200, ovšem nejspíše pod NDA, takže bez označení, podrobností, atd. Ale uvidíme. Slíbeny jsou také "rozšířené možnosti pro přetaktování CPU a pamětí", které ještě nebyly upřesněny. Nelze ale očekávat, že by to znamenalo dosažení vyšších taktů, jako spíše možnosti ladění jednotlivých jader a podobně.
 
 
Zdroj: HKEPC


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3? Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře