www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu

Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu
, , aktualita
Tak trochu jsme je sice očekávali na začátku příštího roku, nicméně nové procesory Comet Lake-S od Intelu pod vedením Core i9-10900K s deseti jádry mají nastoupit na trh během druhého kvartálu a nejspíše v dubnu. 
K oblíbeným
reklama
Nástup procesorů Intel Core generace Comet Lake-S se očekával na samotném začátku dubna 2020, i když jsme nemohli mluvit o zaručených informacích. Ostatně třeba byly pravdivé datum uvedení nových CPU na trh se odsunulo, kdo ví. Intel se rovněž nechlubí tím, že jeho problémy s uspokojením poptávky po nových procesorech pokračují a co by tomu zcela jistě nepomohlo, by bylo vypuštění běžných Core s dalšími dvěma jádry a ještě větším důrazem na dosažení co nejvyšších taktů. 
 
 
Očekávat tak máme duben, kdy Intel uvede na trh 10jádrový Core i9-10900K a čipovou sadu Z490, tedy přinejmenším tyto dva produkty. Měla by to ovšem být snad celá nová řada procesorů, i když není zrovna jasné, zda to nebude jako v případě Coffee Lake-S Refresh, čili že nejdříve nastoupí několik lepších modelů a později zbytek. Intel se ovšem chystá už vyměnit patici LGA 1151 za LGA 1200, takže by snad neměl s představením celé nové řady dlouho otálet. 
 
Co nového ale tato platforma s čipsetem Z490 nabídne? Je velice dobře známo, že v posledních letech byly změny jen minimální a nové čipové sady byly v podstatě jen přeznačené staré verze. Z490 se také nebude od Z390 moc lišit, ovšem novinky tu jsou, a to konkrétně nové pohotovostní napájecí stavy C10 a S0ix, díky nimž může být PC uspané a připravené se v okamžiku probudit, a to při minimální spotřebě. V tomto uspaném stavu ale bude PC schopno pracovat, aby nás třeba upozornilo třeba na novou poštu. Nebude se tak periodicky probouzet jako v případě Smart Connect. 
 
Z490 bude také připravena na modernější síťové technologie. Máme tu podporu 2,5GbE s využitím čipů Intel i225 a také 802.11ax WiFi 6 WLAN. Snad se díky tomu už také rozhýbe i nabídka rychlejších síťových prvků, abychom se mohli konečně posunout z 1Gb/s Ethernetu. 
 
Dále se potvrzuje ta očekávaná věc, že veškeré desktopové procesory Core 10. generace budou vybaveny Hyperthreadingem (HT), který měl Intel v záloze. Ostatně Core i3 dosud měla 4 fyzická i logická jádra, pro Core i5 platilo 6 jader a pro Core i7 zase 8 jader, čili bez HT. Nově to bude Core i3 se 4C/8T, Core i5 se 6C/12T, Core i7 s 8C/16 T a dle očekávání Core i9 s 10C/20T. Dá se říci, že zapnutí technologie HT firmu Intel v podstatě nic nestojí, a půjde tak pouze o dvě jádra navíc v rámci Core i9.
 
Na CES 2020 v lednu bychom měli spatřit už první desky s LGA 1200, ovšem nejspíše pod NDA, takže bez označení, podrobností, atd. Ale uvidíme. Slíbeny jsou také "rozšířené možnosti pro přetaktování CPU a pamětí", které ještě nebyly upřesněny. Nelze ale očekávat, že by to znamenalo dosažení vyšších taktů, jako spíše možnosti ladění jednotlivých jader a podobně.
 
 
Zdroj: HKEPC


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu
Na rozdíl od DIY trhu je postup AMD v průzkumech na Steamu pomalý, ale zato vytrvalý. Nyní tu máme nové statistiky, které také ukazují popularitu grafických karet, kde se na předních místech nic nezměnilo, ovšem to se dalo čekat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny
Epic Games Store se chystá potěšit příznivce žánru cRPG, a to hned dvojitou nadílkou. Připravil si totiž na příští týden hry Pillars of Eternity - Definitive Edition a Tyranny - Gold Edition, které bude nabízet zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu
Slavný radioteleskop Arecibo byl před pár dny zničen a nyní se na Internetu objevily i video záběry z celého incidentu. Pád 900tunové antény ze 150metrové výšky tak můžeme vidět na záběrech ze dvou různých kamer.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala