www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-11900K bez heatspreaderu: až o 12 °C nižší teploty

Core i9-11900K bez heatspreaderu: až o 12 °C nižší teploty
, , aktualita
Der8auer si jako obvykle vzal nový procesor a pokusil se zjistit, co může získat po sundání jeho heatspreaderu. Jde pochopitelně především o chlazení, přičemž výsledky byly velice překvapivé. 
K oblíbeným
reklama
Intel vypustil na trh nové procesory pro existující patici LGA 1200, čili Der8auer mohl použít své osvědčené nástroje, ovšem i tak musel být velice opatrný, neboť procesor Core i9-11900K má i na vrchní straně své substrátové destičky několik titěrných SMD kondenzátorů, které pochopitelně musí zůstat na místě a neporušené. Není přitom žádný problém je odtrhnout či poničit, a přitom je nutné proříznout tlusté lepidlo mezi heatspreaderem a destičkou. Předchozí procesory 10. i 9. generace Core přitom na vrchní straně destičky žádné SMD součástky nemají. 
 

 
To se nakonec povedlo, ovšem Core i9-11900K nevyužívá mezi čipem a heatspreaderem prostou teplovodivou pastu, nýbrž pájku, což je sice dobrá zpráva pro běžné zákazníky, ale o to obtížnější je sejmutí heatspreaderu. Je tak třeba jej prohřát na teplotu 170 °C, kdy už pájka povolí a poté ještě zbývá heatspreader i křemík důkladně očistit, respektive opatrně oškrábat.
 
 
Der8auer na procesor nanesl kvalitní teplovodivý materiál (tekutý kov) Conductonaut, který je ovšem elektricky vodivý, takže je velice vhodné před tím izolovat veškeré SMD součástky, které s ním mohou přijít do styku. Poté byl heatspreader opět umístěn na procesor, přičemž není třeba jej znovu na destičku lepit, neboť si jej po instalaci do patice podrží rámeček v desce. 
 
 
Z videa je zřejmé, že původní vrstva pájky je poměrně tlustá a nejspíše to způsobilo, že výsledky testů ukázaly nečekaný rozdíl 10 až 12 °C, což je na procesor s pájkou pod heatspreaderem dost. Obvykle jde spíše o rozdíly do 5 °C. 
 
Prostor pro snížení teplot nových Core tu tak jistě je a ne malý, ovšem riziko poškození procesoru při procesu sundávání heatspreaderu je až příliš vysoké, a to v případě, že máme přímo k tomu určené nástroje. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek