www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-11900K těží stejně dobře jako RTX 2060

Core i9-11900K těží stejně dobře jako RTX 2060
, , aktualita
Těžba kryptoměn na procesoru není viděna jako podnik, který by se mohl vyplatit, ovšem v případě nových Rocket Lake-S je to přece jen trošku jiné. Jak se ukazuje takový Core i9-11900K může být stejně rychlý jako GeForce RTX 2060. 
K oblíbeným
reklama
GeForce RTX 2060 má hashrate cca 27 MH/s, což je i na dnešní dobu slušné, ovšem to je pouze jedna proměnná v celé rovnici, která nám napoví, zda se takový hardware vyplatí nasadit. Dle informací z MyDrivers je přitom procesor Core i9-11900K z nové generace Rocket Lake-S schopen dosáhnout rovněž 27 MH/s, a to díky instrukcím AVX-512. A zde už je zřejmé, kde asi tak bude zádrhel. Ono jich je ale víc.
 
 
Těžaři ale asi nezačnou skupovat ve velkém procesory Intel Rocket Lake-S, neboť grafické karty stále představují mnohem vhodnější řešení, i když počkejme si na to, jak se bude vyvíjet hodnota kryptoměn a dostupnost i ceny grafických karet. 
 
Jisté je, že těžba na procesoru nemůže být stejně efektivní jako na grafických kartách, a to už proto, že do jednoho systému lze zapojit pouze jeden procesor, alespoň pokud jde o patici LGA 1200. Navíc bude zapotřebí využít s ohledem na zátěž procesoru spíše kvalitnější desku. Při těžbě na grafických kartách na procesoru, jeho systémové paměti a desce v podstatě nezáleží a vyplatí se použít pokud možno to nejúspornější řešení, na které je možné navěsit co nejvíce karet. Už jen proto je efektivita těžby na jiné úrovni, nicméně ve světě, v němž už existují i notebookové těžební farmy, se může stát už cokoliv. 
 
A pak je tu samozřejmě ještě něco, a to spotřeba samotného procesoru. V případě GeForce RTX 3060 máme možnost těžit s výkonem 27 - 28 MH/s a spotřebou kolem 140 W. Core i9-11900K má poskytnout srovnatelný výkon, ale reálná spotřeba se šplhá až ke 400 W. Z toho vyplývá jednak potřeba velice výkonného chladiče procesoru, a to už z řad lepších vodních chladičů, což dále zvyšuje vstupní náklady a i pak to znamená, že při běžné ceně elektřiny v našich končinách bude těžař i při aktuální hodnotě Etherea v červených číslech. 
 
Jenomže ono v tomto pokusu nešlo o Ethereum, což se ostatně dalo tušit vzhledem k tomu, že se při jeho těžbě cení především paměťová propustnost a tou procesory moc neoplývají bez ohledu na to, zda mají či nemají AVX-512. Dle informací z fór serveru Linustechtips jde totiž o jistý VerusCoin, čili úvahy o tom, zda se těžba na procesoru 1190K vyplatí, nebo ne, jsou zcela liché.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek