www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-11900KF s vodním chlazením ve vysoké zátěži dosáhl 98 °C

Core i9-11900KF s vodním chlazením ve vysoké zátěži dosáhl 98 °C
, , aktualita
Pokud můžeme být v případě chystaných procesorů Rocket Lake-S na něco zvědaví, pak je to krom výkonu nových jader také celková spotřeba. Vypadá to totiž, že ta v reálném provozu poroste nad rámec toho, co předvádějí Comet Lake-S. 
K oblíbeným
reklama
Jak jsme ale nedávno řešili, v reálném provozu se sice 65W a 125W procesor Intelu může chovat z hlediska spotřeby v podstatě stejně, ovšem to do velké míry závisí na konfiguraci nastavené výrobcem desky. Právě firmy jako MSI, Gigabyte či Asus se přirozeně snaží o to, aby procesory měly právě na jejich deskách co nejvyšší výkon, což ale znamená, že Intelem stanovené hodnoty týkající se zvýšené spotřeby nad rámec TDP a výchozího časového omezení se obvykle nedodržují. Jede se zkrátka nadoraz a pak ani není divu, že procesory se hřejí čím dál více, neboť se stále používaným 14nm procesem se nedají dělat zázraky a ten tu přitom byl už v době, kdy měl Intel v nabídce jako nejlepší desktopové modely pouhá čtyřjádra. Nyní ten samý musí stačit na desetijádrové procesory, jejichž TDP přitom stouplo jen cca o třetinu. 
 
Rocket Lake-S v podobě Core i9-11900KF sice není desetijádrový procesor, ale jen osmijádrový, ovšem využívá novou a dle všeho energeticky náročnější architekturu. Intelem stanovené TDP tak může být stále 125 W, ale reálná spotřeba bude někde jinde. Záleží samozřejmě i na typu zátěže, přičemž i renderovací benchmarky vytěžující procesor z pohledu systému na sto procent bývají na procesor mírnější než testy ověrující stabilitu. Právě jeden takový vyhnal teplotu procesoru Core i9-11900KF až na 98 °C, ovšem je třeba dodat, že ten byl chlazen vodním AIO chladičem s 360mm radiátorem (neupřesněným levnějším modelem). 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 

Core i9-11900KF už spolupracuje s utilitou CPU-Z, která umí Rocket Lake-S korektně detekovat, ovšem údaj o napětí 1,401 je dle autora testu nesprávný a měl by znít 1,325 V. CPU Package Power je v tomto případě 250 W, což odpovídá právě režimu PL2, jehož Tau, čili maximální čas provozu při PL2, by neměl o moc přesáhnout jednu minutu. Ovšem právě s tímto nastavením si mohou snadno pohrát výrobci desek, takže pak se může snadno přihodit, že teplota procesoru i s vodním chladičem vystoupá blízko ke sto stupňům. 
 
S hodnocením si ale počkáme spíše až na podrobné testy provedené ve srovnání s Core i9-10900K/KF na stejné sestavě a se stejným chladičem. 
 
Zdroj: Chiphell 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala