www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9 s 18 jádry přichází za 30 tisíc, jaký výkon nabídne?

Core i9 s 18 jádry přichází za 30 tisíc, jaký výkon nabídne?
, , aktualita
Intel dostal na trh novou řadu procesorů Cascade Lake-X, která dosud nejlépe ukázala, jak AMD za posledních pár let vyrostlo jako konkurence. Na 18jádrové Core i9 s cenou pod 1000 dolarů se můžeme dívat už zcela jinak.
K oblíbeným
reklama
Intel si prostě uvědomil tu očividnou věc, že zvláště v HEDT oblasti už nemá v zásobě moc možností, jak firmě AMD a jejím Threadripperům konkurovat. Ty už mají jednak nabídnout až 64 jader, podstatně vyšší výkon na takt a novou architekturu či podporu PCIe 4.0. Intel je ovšem v případě výkonných desktopových procesorů zatím stále uvězněn 14nm procesem, nemůže zvedat počet jader, vylepšit architekturu a v případě taktů už také naráží na strop. Takže jediné, co zbylo, je cena. 
 
 
Právě proto si dnes můžeme koupit 18jádrové Core i9-10980XE (respektive zatím ještě předobjednat) za 979 USD, čili v našich obchodech to bude částka kolem 30 tisíc korun, přičemž Core i9-7980XE donedávna stál mezi 50 a 60 tisíci a stejně tak Core i9-9980X, který se dá nově sehnat i za 27 tisíc. 
 
Mimochodem, už dnes se má začít prodávat Ryzen 9 3950X, jejž bychom ale ve skladových zásobách obchodů nyní ještě hledali marně a tento procesor je zatím stále ještě nabízen za značně přehnanou cenu od 33 tisíc korun (někde i kolem 40 tisíc). Oficiální cena tohoto Ryzenu je přitom 750 USD, takže ten je u nás aktuálně dražší než testované Core i9-10980XE. 
 
Server wccftech tuto novinku od Intelu testoval na desce s čipsetem X299, a sice konkrétně na nové MSI X299 Creator. Potvrdilo se, že Ryzen 9 3950X může být opravdu mnohem výkonnější i přes svůj handicap v podobě rozdílu dvou fyzických jader. V případě renderování v Cinebench už to takový rozdíl není, ovšem Ryzen i tak stále vede a ukazuje, že jeho hrubý výkon je vyšší a vede i v Geekbench 5, Handbrake, POV-Ray, atd. 
 
 
Core i9-10980XE je oproti starému Core i9-7980XE výkonnější, ovšem na to, že oba procesory dělí už více než dva roky, je to chabý rozdíl. Nicméně je očekávaný a nový na nový model vrhá daleko lepší světlo jeho nová cena. 
 
Spotřeba nového Core i9 je dle daných testů srovnatelná se starším modelem 7980XE a překvapivě také s Ryzenem 9 3950X, alespoň co se týče celkové spotřeby sestav.
 
Celkově je však vidět, že 14nm proces by už Intel měl opravdu opustit, jenomže ono je možné, že se dočkáme ještě jedné generace. Ukazují na to ostatně informace o desktopových procesorech, v jejichž případě by mohly po Comet Lake dorazit ještě 14nm Rocket Lake.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu
Na rozdíl od DIY trhu je postup AMD v průzkumech na Steamu pomalý, ale zato vytrvalý. Nyní tu máme nové statistiky, které také ukazují popularitu grafických karet, kde se na předních místech nic nezměnilo, ovšem to se dalo čekat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny
Epic Games Store se chystá potěšit příznivce žánru cRPG, a to hned dvojitou nadílkou. Připravil si totiž na příští týden hry Pillars of Eternity - Definitive Edition a Tyranny - Gold Edition, které bude nabízet zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu
Slavný radioteleskop Arecibo byl před pár dny zničen a nyní se na Internetu objevily i video záběry z celého incidentu. Pád 900tunové antény ze 150metrové výšky tak můžeme vidět na záběrech ze dvou různých kamer.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala