www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9 s 18 jádry přichází za 30 tisíc, jaký výkon nabídne?

Core i9 s 18 jádry přichází za 30 tisíc, jaký výkon nabídne?
, , aktualita
Intel dostal na trh novou řadu procesorů Cascade Lake-X, která dosud nejlépe ukázala, jak AMD za posledních pár let vyrostlo jako konkurence. Na 18jádrové Core i9 s cenou pod 1000 dolarů se můžeme dívat už zcela jinak.
K oblíbeným
reklama
Intel si prostě uvědomil tu očividnou věc, že zvláště v HEDT oblasti už nemá v zásobě moc možností, jak firmě AMD a jejím Threadripperům konkurovat. Ty už mají jednak nabídnout až 64 jader, podstatně vyšší výkon na takt a novou architekturu či podporu PCIe 4.0. Intel je ovšem v případě výkonných desktopových procesorů zatím stále uvězněn 14nm procesem, nemůže zvedat počet jader, vylepšit architekturu a v případě taktů už také naráží na strop. Takže jediné, co zbylo, je cena. 
 
 
Právě proto si dnes můžeme koupit 18jádrové Core i9-10980XE (respektive zatím ještě předobjednat) za 979 USD, čili v našich obchodech to bude částka kolem 30 tisíc korun, přičemž Core i9-7980XE donedávna stál mezi 50 a 60 tisíci a stejně tak Core i9-9980X, který se dá nově sehnat i za 27 tisíc. 
 
Mimochodem, už dnes se má začít prodávat Ryzen 9 3950X, jejž bychom ale ve skladových zásobách obchodů nyní ještě hledali marně a tento procesor je zatím stále ještě nabízen za značně přehnanou cenu od 33 tisíc korun (někde i kolem 40 tisíc). Oficiální cena tohoto Ryzenu je přitom 750 USD, takže ten je u nás aktuálně dražší než testované Core i9-10980XE. 
 
Server wccftech tuto novinku od Intelu testoval na desce s čipsetem X299, a sice konkrétně na nové MSI X299 Creator. Potvrdilo se, že Ryzen 9 3950X může být opravdu mnohem výkonnější i přes svůj handicap v podobě rozdílu dvou fyzických jader. V případě renderování v Cinebench už to takový rozdíl není, ovšem Ryzen i tak stále vede a ukazuje, že jeho hrubý výkon je vyšší a vede i v Geekbench 5, Handbrake, POV-Ray, atd. 
 
 
Core i9-10980XE je oproti starému Core i9-7980XE výkonnější, ovšem na to, že oba procesory dělí už více než dva roky, je to chabý rozdíl. Nicméně je očekávaný a nový na nový model vrhá daleko lepší světlo jeho nová cena. 
 
Spotřeba nového Core i9 je dle daných testů srovnatelná se starším modelem 7980XE a překvapivě také s Ryzenem 9 3950X, alespoň co se týče celkové spotřeby sestav.
 
Celkově je však vidět, že 14nm proces by už Intel měl opravdu opustit, jenomže ono je možné, že se dočkáme ještě jedné generace. Ukazují na to ostatně informace o desktopových procesorech, v jejichž případě by mohly po Comet Lake dorazit ještě 14nm Rocket Lake.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3? Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře