www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9 s 18 jádry přichází za 30 tisíc, jaký výkon nabídne?

Core i9 s 18 jádry přichází za 30 tisíc, jaký výkon nabídne?
, , aktualita
Intel dostal na trh novou řadu procesorů Cascade Lake-X, která dosud nejlépe ukázala, jak AMD za posledních pár let vyrostlo jako konkurence. Na 18jádrové Core i9 s cenou pod 1000 dolarů se můžeme dívat už zcela jinak.
K oblíbeným
reklama
Intel si prostě uvědomil tu očividnou věc, že zvláště v HEDT oblasti už nemá v zásobě moc možností, jak firmě AMD a jejím Threadripperům konkurovat. Ty už mají jednak nabídnout až 64 jader, podstatně vyšší výkon na takt a novou architekturu či podporu PCIe 4.0. Intel je ovšem v případě výkonných desktopových procesorů zatím stále uvězněn 14nm procesem, nemůže zvedat počet jader, vylepšit architekturu a v případě taktů už také naráží na strop. Takže jediné, co zbylo, je cena. 
 
 
Právě proto si dnes můžeme koupit 18jádrové Core i9-10980XE (respektive zatím ještě předobjednat) za 979 USD, čili v našich obchodech to bude částka kolem 30 tisíc korun, přičemž Core i9-7980XE donedávna stál mezi 50 a 60 tisíci a stejně tak Core i9-9980X, který se dá nově sehnat i za 27 tisíc. 
 
Mimochodem, už dnes se má začít prodávat Ryzen 9 3950X, jejž bychom ale ve skladových zásobách obchodů nyní ještě hledali marně a tento procesor je zatím stále ještě nabízen za značně přehnanou cenu od 33 tisíc korun (někde i kolem 40 tisíc). Oficiální cena tohoto Ryzenu je přitom 750 USD, takže ten je u nás aktuálně dražší než testované Core i9-10980XE. 
 
Server wccftech tuto novinku od Intelu testoval na desce s čipsetem X299, a sice konkrétně na nové MSI X299 Creator. Potvrdilo se, že Ryzen 9 3950X může být opravdu mnohem výkonnější i přes svůj handicap v podobě rozdílu dvou fyzických jader. V případě renderování v Cinebench už to takový rozdíl není, ovšem Ryzen i tak stále vede a ukazuje, že jeho hrubý výkon je vyšší a vede i v Geekbench 5, Handbrake, POV-Ray, atd. 
 
 
Core i9-10980XE je oproti starému Core i9-7980XE výkonnější, ovšem na to, že oba procesory dělí už více než dva roky, je to chabý rozdíl. Nicméně je očekávaný a nový na nový model vrhá daleko lepší světlo jeho nová cena. 
 
Spotřeba nového Core i9 je dle daných testů srovnatelná se starším modelem 7980XE a překvapivě také s Ryzenem 9 3950X, alespoň co se týče celkové spotřeby sestav.
 
Celkově je však vidět, že 14nm proces by už Intel měl opravdu opustit, jenomže ono je možné, že se dočkáme ještě jedné generace. Ukazují na to ostatně informace o desktopových procesorech, v jejichž případě by mohly po Comet Lake dorazit ještě 14nm Rocket Lake.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna
Nvidia, Google a Microsoft mají nového konkurenta. Amazon totiž představil platformu Luna, která umožní streamování her až ve 4K se 60 fps. Předplatné bude rozděleno do kanálů a svůj vlastní bude mít také Ubisoft.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta
Společnost Tesla musela řešit nemilý problém. Lehla ji celá počítačová síť, takže nefungoval nejen web, ale ani mobilní aplikace. Majitelé se tak pomocí telefonů dočasně nemohli dostat do svých aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware
Očekávaný návrat série Baldur's Gate v podobě třetího dílu založeného na moderní edici pravidel D&D se bohužel odkládá. Betaverze pro veřejné testování v rámci předběžného přístupu tak přijde později, ale ne o moc.
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD
Western Digital je jeden ze zbývajících tradičních výrobců pevných disků, který ale už dávno přešel i na výrobu SSD. Nyní se ale rozhodl, že vyrábět HDD a SSD pod jednou střechou nedělá dobrotu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake
O procesorech Elkhart Lake jsme věděli už před rokem a půl a ty se nyní dostávají na trh coby 10nm generace Atom Embedded. Založeny jsou už na procesu SuperFin a jádrech Tremont. K dispozici budou ve třech řadách. 
Včera, aktualita, Jan Vítek