www.svethardware.cz
>
>
>

Coronova Antivirus sliboval ochranu před COVID-19, jednalo se o malware

Coronova Antivirus sliboval ochranu před COVID-19, jednalo se o malware
, , aktualita
Jeden z nejbizarnějších pokusů hackerů, jak ošálit důvěřivé uživatele s využitím současné epidemie koronaviru, se stal počítačový antivirus slibující ochranu před onemocněním COVID-19. A to údajně díky vědcům z Harvardu.
K oblíbeným
reklama
Zní to sice jako předčasný aprílový žertík, ale výzkumníci ze společnosti Malwarebytes opravdu na internetu objevili počítačový program Coronova Antivirus. Ten slibuje „světově nejlepší ochranu“ proti novému typu koronaviru, který způsobil pandemii onemocnění COVID-19. Nevěříte? Podle autorů se jedná zcela novou technologii, která je výsledkem nejnovějšího výzkumu: „Naši vědci z Harvardské univerzity pracují na speciálním vývoji umělé inteligence pro boj s virem pomocí aplikace pro Windows. Váš počítač vás v případě, že aplikace běží, aktivně chrání před koronaviry (Cov),“ uvádí na první pohled profesionálně zpracované webové stránky distribuující tento program.
 
 
Asi není potřeba dodávat, že se jedná o naprostou hloupost a žádný takový program fungovat nemůže. Bohužel se nejedná pouze o vtip, který by uživatele při pokusu o stažení informoval, že se nechal napálit (a třeba by mu poradil osvědčenější způsoby, jak se chránit před nákazou). Pokud by se přece jen našel někdo, kdo by slibům vývojářů uvěřil a stáhl si program do svého počítače, čeká jej další nemilé překvapení. Coronova Antivirus totiž obsahuje malware, který počítač infikuje. Instalační balíček, který byl vytvořen pomocí běžně dostupného nástroje Themida, promění počítač na bota plnícího vzdáleně zadané příkazy.
 
Výzkumníci objevili ovládací panel pro botnet BlackNET, jehož zdrojový kód byl minulý měsíc odhalen na portálu GitHub. Mezi jeho funkce patří útoky DDOS, pořizování snímků obrazovky, kradení uložených hesel a souborů cookies z prohlížeče Firefox, implementace keyloggeru, spouštění skriptů nebo odcizení bitcoinové peněženky. Není jasné, kolik počítačů se daným malwarem skutečně nakazilo a zda si hackeři prostřednictvím tohoto bizarního podvodu opravdu přilepšili. Každopádně původní webová stránka, která program distribuovala, již v době psaní článku nebyla dostupná.
 
Corona Antivirus není první (a rozhodně ani poslední) způsob, jak se kyberzločinci snaží vydělat na obavách lidí ze současné pandemie koronaviru. Na uživatele smartphonů cílila mobilní aplikace obsahující trojského koně, která slibovala zveřejnění lokace lidí nakažených onemocněním COVID-19. Objeveny byly také podvodné e-maily, které za poplatek slibují zaslání tajných informací z vojenských zdrojů o tom, jak přežít nákazu koronavirem. Velmi časté jsou také falešné internetové obchody, které prodávají roušky, bezkontaktní teploměry a další produkty, po které je v těchto týdnech velký zájem. Zatímco nám některé triky mohou připadat úsměvné, méně znalí uživatelé se mohou snadno nechat zlákat. Proto je vzhledem ke zvýšenému počtu hrozeb vhodné varovat např. rodiče či prarodiče.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci? Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci?
Intel vypustil na trh hlavní rodinu mobilních procesorů generace Comet Lake, která nám může napovědět i to, co nás čeká od desktopových modelů. Comet Lake-H nabídnou až osm jader na taktu stoupajícím k 5,3 GHz. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus
Vedle Dynamic Boost tu máme i další technologickou novinku od NVIDIE, a sice Advanced Optimus. V podstatě lze říci, že jde o spojení technologií G-Sync a Optimus, čili že synchronizace bude už konečně fungovat se zapnutým Optimem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost
Společnosti NVIDIA a AMD mívají pozoruhodně podobné nápady, co se týče technologií, což se ukazuje i nyní. NVIDIA Dynamic Boost je totiž obdoba technologie SmarShift, kterou AMD představilo v rámci Ryzen Mobile 4000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou
Amazon už dříve avizoval, že přinejmenším do 5. dubna bude při naskladňování a odesílání zboží upřednostňovat to, co lidé v dnešní době nezbytně potřebují a do toho patří třeba i toaletní papír. Hardware má menší prioritu, což trápí nejen výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková