Corrupted Blood z WoW pomohla pochopit myšlení lidí v době pandemie

Corrupted Blood z WoW pomohla pochopit myšlení lidí v době pandemie
, , aktualita
Výzkumníci se rozhodli využít incident známý jako Corrupted Blood z online hry World of Warcraft k tomu, aby se pokusili lépe porozumět tomu, jak se v populaci šíří nákaza koronavirem. 
K oblíbeným
reklama
Před patnácti lety zasáhla World of Warcraft událost známá jako Corrupted Blood Plague. Hakkar the Soulflayer v raidu Zul’Gurub měl ve svém repertoáru kouzlo zvané právě Corrupted Blood, které hráčům vysávalo hit pointy a navíc bylo nakažlivé. Jenomže mělo také fungovat pouze v oblasti Zul'Gurub a po omezenou dobu, nicméně se začalo šířit prostřednictvím mazlíků i NPC postav (právě NPC posloužily jako nesmrtelní přenašeči), což odnesly postavy na nižších úrovních. 
 
 
Hakkar the Soulflayer tak způsobil ve světě WoW pandemii, na níž nebylo zajímavé ani tak to, jak se nákaza Corrupted Blood šířila, ale to, jak na ni reagovali hráči. Ti se totiž začali chovat jako v reálném životě, což je ostatně zcela logické. Začali se tak vyhýbat zalidněným oblastem, anebo rovnou na čas z obav před nákazou přestali WoW hrát, což lze přirovnat k celkové karanténě. S pandemií ve WoW si přitom nevěděli rady ani autoři hry, kteří zastavili její šíření až s využitím kombinace záplat a resetů světa WoW.
 
Tato událost později přitáhla i pozornost epidemiologů, které zaujala právě reakce hráčů na šířící se nákazu a nyní jde o velice aktuální téma. Server PCGamer tak oslovil Dr. Erica Lofgrena z USA, autora jedné ze studií o Corrupted Blood Plague.
 
Ten vyzdvihuje nutnost porozumět lidskému chování ve světě plném šířící se nákazy, neboť všechny země s významným počtem nakažených mají jeden zásadní problém, a to je obrovská zátěž zdravotnického systému. Je tak důležité dopředu vědět, na co se nemocnice mají připravit a kdy může nastat to nejhorší. 
 
Lofgren zdůrazňuje, že chování lidí v takové situaci je nepředvídatelné až chaotické a vždy se najdou ti, kteří se budou chovat pro ostatní nepochopitelně a škodlivě. I ve WoW se našli trollové aktivně šířící nákazu, což pochopitelně neznamená, že by to udělali i v reálném světě, ale v něm se mohou najít jiní podobní.
 
Dají se ale také najít veskrze pozitivní příklady, a to zvláště v případě události Great Zombie Plague (rovněž WoW, rok 2008). V ní šlo zase o to, že se hráči mohli nakazit od zemřelých, aby se po jisté době změnili v nemrtvé. Ještě předtím je ale mohli z toho dostat různě umístění léčitelé, ovšem postupem času jednak vzrostla pravděpodobnost nákazy a také se zkrátil čas pro její vyléčení. Léčitelé tak začali být přetížení a byla velká šance, že to hráč nestihne a ti, kteří právě dorazili, byli navíc vystaveni útokům nově vytvořených ghoulů. 
 
Existovalo ale několik povolání, která také měla v moci tuto nemoc vyléčit a řada hráčů z čistého altruismu začala lidem pomáhat tak, že se postavili vedle NPC léčitelů a podporovali je vlastními schopnostmi. Tím se přitom sami vystavovali nebezpečí, takže nešlo pouze o to, že je to stálo čas a námahu. 
 
Dr. Lofgren má ale nakonec především jedno doporučení, a to chovat se zodpovědně ke svému okolí a dbát na své vlastní zdraví. Epidemie je konec konců především sociální problém. 
 
Zdroj: PC Gamer


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru
Na konci minulého roku společnost Boeing provedla test svého Starlineru, který se pokusil dosáhnout oběžné dráhy a připojit se na několik dní k Mezinárodní vesmírné stanici. Test se nepovedl a nyní už víme, že si jej Boeing zopakuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i7-1185G7: Tiger Lake se ukázal v testech Core i7-1185G7: Tiger Lake se ukázal v testech
Vývoj procesorů Intelu a obecně záměry této firmy nejsou moc přehledné a mezi aktuální témata patří řada různých procesorových rodin. Mezi nimi jsou i Tiger Lake jako zatím nejpokročilejší procesory této firmy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake-S přijdou na trh koncem května, co to znamená pro nástupce? Comet Lake-S přijdou na trh koncem května, co to znamená pro nástupce?
Původně jsme procesory Comet Lake-S očekávali na začátku tohoto roku, ale nyní je téměř jisté, že přijdou na konci května s tím, že na konci dubna je Intel formálně představí a sdělí podrobnosti. Ale co nástupnická generace Rocket Lake?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jižní Korea zvažuje sledovací náramky pro karanténu v boji proti COVID-19 Jižní Korea zvažuje sledovací náramky pro karanténu v boji proti COVID-19
Jižní Korea zvládá boj s koronavirem SARS-CoV-2 poměrně dobře a poslední týdny už počty nakažených ani zdaleka nestoupají tak dramaticky. Přesto se najdou takoví, kteří porušují karanténu a vláda zvažuje, zda je sledovat elektronickými náramky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD a NVIDIA se zařazují do HPC konsorcia pro hledání léku na Covid-19 AMD a NVIDIA se zařazují do HPC konsorcia pro hledání léku na Covid-19
Pro běžné lidi je tu Folding@home a pro firmy zase nové HPC konsorcium pro boj s nemocí Covid-19, které vzniklo ze spolupráce firmy IBM a Bílým domem. Do něj se nyní přidávají i společnosti AMD a NVIDIA.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář