www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Corsair má Neutron XT a Micron rovnou dvě nová SSD

Corsair má Neutron XT a Micron rovnou dvě nová SSD
, , aktualita
Na CES 2015 jsou k vidění vedle nových miniaturních počítačů, televizorů a monitorů s vysokým rozlišením a jiného hardwaru také SSD. A vypadá to, že výrobci se snaží vymačkat z rozhraní SATA 6 Gbps maximum.
K oblíbeným
reklama
To tedy platí alespoň v případě firmy Corsair, která uvádí, že její Neutron Series XT dokáže využít možnosti SATA 6 Gbps až do krajnosti. Jedná se tedy o modely určené pro náročnější uživatele, kteří nechtějí ve svém počítači nejlevnější modely, ale ani nemají zájem o drahá SSD pro PCIe. Pro ně budou k dispozici nové Neutrony s označením XT v kapacitách 240 GB, 480 GB a 960 GB.

Corsair zde využívá neupřesněné paměti Toggle NAND Flash a také čtyřjádrový SSD kontroler Phison, díky němuž Neutron XT dosáhne sekvenčního čtení až 560 MB/s a zápisu 540 MB/s, což už jsou skutečně praktické hranice rozhraní SATA 6 Gbps. Co se týče IOPS, máme tu hodnoty 100.000 pro čtení a 90.000 pro zápis. Vedle toho firma mluví o maximální stabilitě a spolehlivosti, což podporuje svou pětiletou zárukou. Jinak jde o klasická 2,5" SSD s výškou 7 mm vybavená obvyklými mechanismy pro vyrovnání zátěže mezi buňky, přičemž u všech modelů Corsair uvádí shodný objem dat, která mohou být v průběhu životnosti zapsána. Jde o 124 TB a je samozřejmě nesmysl, aby měl 240GB model tuto hodnotu stejnou jako 960GB, když se může celková zátěž mazacích a zapisovacích cyklů rozprostřít mezi čtyřikrát více buněk. Opět se tedy ukazuje, že tyto údaje jsou přinejlepším orientační.

Co se týče cen, pak američtí zákazníci jsou ve výhodě. Pro ty je totiž 960GB model k dispozici za cenu v přepočtu cca 14.000 Kč (595 USD), ale v Evropě se musíme připravit spíše na cenu necelých 19.000 Kč (529 GBP). Cena 480GB modelu je zhruba poloviční a 240GB zase čtvrtinová.
Crucial MX200


Crucial s Micronem připravili další dva nové modely, a to jednak Crucial MX200 pro náročnější a pak Crucial BX100 pro ty, co se ohlíží především na cenu. Obě řady budou k dispozici ještě v tomto kvartálu s cenou od 70 USD. Crucial MX200 dorazí ve verzích s kapacitami 250, 500 a 1000 GB a nabídne rychlosti sekvenčního čtení 555 MB/s a zápis dosáhne 500 MB/s. V náhodném čtení (4K) pak dosáhne 100.000 IOPS a v zápisu 87.000 IOPS, čili v této disciplíně je na tom podobně jako Neutron XT. Nejmenší 250GB verze využije ještě jistou funkci Dynamic Write Acceleration pro rychlejší zápis a přenos dat, přičemž ostatní dvě ji prý nepotřebují. Ke všem ale dostaneme software Acronis True Image HD využitelný pro migraci systému ze starého disku.
Crucial BX100


Crucial BX100 dorazí ve stejných kapacitách, ale také ještě ve 120GB, takže je jasné, že ona cena 70 USD platí právě pro tento model. Od tohoto SSD se dočkáme sekvenčního čtení s 535 MB/s a pak bude zápis odstupňován pro 120 GB, 250 GB a 500GB + 1TB verzi na 185 MB/s, 370 MB/s a 450 MB/s, čili ty největší modely budou i nejrychlejší. Náhodné čtení (4K) má u dvou nejmenších modelů 87.000 IOPS a u ostatních 90.000 IOPS, takže tady jsou rozdíly malé. V zápisu to je ale 70.000 IOPS pro všechny modely až na 120GB, u nějž se musíme spokojit se 43.000 IOPS.

Modely BX100 jako vůbec první SSD využijí kontroler Silicon Motion SM2246EN a nový je rovněž softwarový nástroj, s jehož pomocí budeme svá SSD udržovat v kondici. Jde o Crucial Storage Executive sloužící pro správu šifrování, aktualizaci firmwaru a sledování kondice. Nástroj je určen pro oba nové SSD i pro starší M500, M550 a MX100.

Zdroj: Tom's Hardware, Corsair
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře