www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Cray ohlásil nové superpočítače zaměřené na AI

Cray ohlásil nové superpočítače zaměřené na AI
, , aktualita
Společnost Cray se s novými superpočítači CS-Storm 500GT a CS-Storm 500NX zaměřuje především na umělou inteligenci, a tak není divu, že použije i hardware firmy NVIDIA. Nejnovější Volta to však nebude.
K oblíbeným
reklama
To je celkem pochopitelné, protože akcelerátory Tesla V100 byly představeny v tomto týdnu, a tak se Cray CS-Storm 500GT a CS-Storm 500NX musí spokojit s generací Pascal, a to také na akcelerátorech Tesla (P40 a P100).

CS-Storm 500GT podporuje oba zmíněné akcelerátory v max. deseti kusech (max. 400 W a NVLink nechybí), ovšem vedle nich také konkurenční Intel Knights Landing nebo FPGA od Nallatech. Vše pak běží pod taktovkou procesorů Intel Xeon založených na generaci Skylake. Verze CS-Storm 500NX je slabší s procesory Xeon E5-2600 v4 a maximálně osmi Tesla P100 (max. 300 W)

Cray tyto počítače určil zákazníkům, kteří je budou využívat především k trénování hlubokých neuronových sítí, kterých na dnešním trhu jistě není málo a především mají zájem o řešení NVIDIE. Dokazuje to i seznam TOP500, kde jsou nejvýkonnější superpočítače světa. Celkem 86 z nich využívá některý z dostupných akcelerátorů a právě z tohoto počtu je plných 60 založeno na akcelerátorech s čipy Fermi, Kepler nebo Pascal. Druhý je Intel s akcelerátory Xeon Phi, které jsou jen ve 21 systémech.

AMD přirozeně doufá, že si také uzme aspoň kousek tohoto velice lukrativního trhu díky akcelerátorům založeným na architekturách Polaris a Vega, ale ty se ještě nedostaly na trh.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek