www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Crucial odhalil 128GB moduly LRDIMM

Crucial odhalil 128GB moduly LRDIMM
, , aktualita
Pro paměťově velice náročná zařízení si společnost Crucial připravila moduly LRDIMM, které jsou pokryty mnoha paměťovými čipy DDR4 od Micronu, díky nimž každý z nich nabízí kapacitu 128 GB. 
reklama
Kapacita modulů DIMM jde utěšeně nahoru, což aktuálně dokazuje společnost Crucial ve spojení s Micronem. Právě Micron jako jeden z výrobců pamětí typu RAM má na tom největší podíl, zatímco Crucial vzal na sebe jejich aplikaci na modulu LRDIMM. 
 
 
Aby bylo jasné, o co v případě LRDIMM (Load Reduced DIMM) jde, pak o nich můžeme mluvit v souvislosti s RDIMM (Registered DIMM). Takovéto paměti mají registr mezi sebou a paměťovým kontrolerem na straně CPU. Díky tomu je kontroler méně energeticky zatěžován a je umožněno, aby výsledný systém mohl mít více paměťových modulů, než by bylo bez registru možné. Paměti bez registru, tzv. unbuffered DIMM (UDIMM) přitom využíváme běžně v osobních počítačích. 
 
 
Pak tu tedy máme LRDIMM, které využívají paměťový buffer, přes nějž tečou veškerá data mezi kontrolerem procesoru a paměťmi, takže procesor nemá k samotným pamětem přímý přístup. Kvůli čemu se taková věc využívá? Pokud máte už za sebou stavbu pěkné řádky počítačů, jistě si jste vědomi všemožných problémů s paměťmi, které typicky rostou společně s vyšším počtem modulů DIMM zapojených v desce. V takovém případě je obvyklý lék na potíže vedle prohazování modulů také snižování pracovního taktu a naopak volnější časování. 
 
To je ještě daleko závažnější problém u serverů, kde se využívá mnohem více paměťových modulů než na desktopech a právě díky komunikaci přes paměťový buffer je možné oproti RDIMM ještě více snížit energetickou zátěž paměťového kontroleru v procesoru a umožnit provoz vyššího počtu paměťových modulů běžících na vyšších taktech, neboť ty obvykle vyžadují také silnější napájení. 
 
Nové paměti od Crucial tak mají dokázat pracovat na taktech DDR4-2666 MHz, což ve srovnání s tím, co máme k dispozici na PC není nic moc, ale opět, zde jde o servery a výrobce uvádí, že konkurenční produkty jsou rády i za základních 2133 MHz. Samozřejmostí je pak u takovéhoto produktu podpora ECC. 
 
Ohledně samotných paměťových čipů v pouzdrech je tu také jeden důležitý fakt, a sice nasazení spojů TSV (Through-Silicon Via). Jde o vertikální spoje propojující jednotlivé navrstvené čipy, a to přímo skrz ně, namísto aby byly čipy spojeny po okrajích. To umožnilo dosáhnout vyšší paměťové hustoty na danou plochu a stojí za zmínku, že TSV jsou využity i v  pamětech HBM1 a HBM2. Micron tyto paměti vyrobil 20nm procesem a každé pouzdro skrývá čtyři (4-Hi stack). 
 
Aktuálně si Crucial své nové 128GB LRDIMM cení na 3999 dolarů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita
Těžba kryptoměn je velkým problémem pro spotřebu elektrické energie a ve městě Plattsburgh v USA už toho mají dost. Zavedli 18měsíční ban na výstavbu nových center pro těžbu kryptoměn. Ta totiž spotřebují enormní množství elektřiny.
17.3.2018, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi
Slavný Ford Mustang brzy dostane nejsilnější verzi Shelby GT500, která slibuje velmi vysoký výkon přes 700 koní. Poněvadž je elektrická a "ekologická" doba, nezapomene se dokonce ani na hybridní variantu.
16.3.2018, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let
Studie zveřejněná v The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dne 9. března tvrdí, že veškeré diskové galaxie bez ohledu na velikost či celkovou masu rotují rychlostí jedné otáčky za zhruba miliardu let. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce
Daniel Vávra oznámil, že Masarykova univerzita se chystá využít hru Kingdom Come: Deliverance pro výuku. Vedle toho nám i přislíbil, že se do hry dostane i ženská postava, za niž si budeme moci zahrát. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu
Hackerské útoky obvykle neohrožují přímo lidské životy, i když už bychom mohli najít nějaké příklady. Asi nic z toho by ale nešlo postavit na úroveň podařeného útoku na petrochemické zařízení v Saúdské Arábii. Ten se ale naštěstí nevyvedl.
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek2 komentáře