www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Crucial odhalil 128GB moduly LRDIMM

Crucial odhalil 128GB moduly LRDIMM
, , aktualita
Pro paměťově velice náročná zařízení si společnost Crucial připravila moduly LRDIMM, které jsou pokryty mnoha paměťovými čipy DDR4 od Micronu, díky nimž každý z nich nabízí kapacitu 128 GB. 
reklama
Kapacita modulů DIMM jde utěšeně nahoru, což aktuálně dokazuje společnost Crucial ve spojení s Micronem. Právě Micron jako jeden z výrobců pamětí typu RAM má na tom největší podíl, zatímco Crucial vzal na sebe jejich aplikaci na modulu LRDIMM. 
 
 
Aby bylo jasné, o co v případě LRDIMM (Load Reduced DIMM) jde, pak o nich můžeme mluvit v souvislosti s RDIMM (Registered DIMM). Takovéto paměti mají registr mezi sebou a paměťovým kontrolerem na straně CPU. Díky tomu je kontroler méně energeticky zatěžován a je umožněno, aby výsledný systém mohl mít více paměťových modulů, než by bylo bez registru možné. Paměti bez registru, tzv. unbuffered DIMM (UDIMM) přitom využíváme běžně v osobních počítačích. 
 
 
Pak tu tedy máme LRDIMM, které využívají paměťový buffer, přes nějž tečou veškerá data mezi kontrolerem procesoru a paměťmi, takže procesor nemá k samotným pamětem přímý přístup. Kvůli čemu se taková věc využívá? Pokud máte už za sebou stavbu pěkné řádky počítačů, jistě si jste vědomi všemožných problémů s paměťmi, které typicky rostou společně s vyšším počtem modulů DIMM zapojených v desce. V takovém případě je obvyklý lék na potíže vedle prohazování modulů také snižování pracovního taktu a naopak volnější časování. 
 
To je ještě daleko závažnější problém u serverů, kde se využívá mnohem více paměťových modulů než na desktopech a právě díky komunikaci přes paměťový buffer je možné oproti RDIMM ještě více snížit energetickou zátěž paměťového kontroleru v procesoru a umožnit provoz vyššího počtu paměťových modulů běžících na vyšších taktech, neboť ty obvykle vyžadují také silnější napájení. 
 
Nové paměti od Crucial tak mají dokázat pracovat na taktech DDR4-2666 MHz, což ve srovnání s tím, co máme k dispozici na PC není nic moc, ale opět, zde jde o servery a výrobce uvádí, že konkurenční produkty jsou rády i za základních 2133 MHz. Samozřejmostí je pak u takovéhoto produktu podpora ECC. 
 
Ohledně samotných paměťových čipů v pouzdrech je tu také jeden důležitý fakt, a sice nasazení spojů TSV (Through-Silicon Via). Jde o vertikální spoje propojující jednotlivé navrstvené čipy, a to přímo skrz ně, namísto aby byly čipy spojeny po okrajích. To umožnilo dosáhnout vyšší paměťové hustoty na danou plochu a stojí za zmínku, že TSV jsou využity i v  pamětech HBM1 a HBM2. Micron tyto paměti vyrobil 20nm procesem a každé pouzdro skrývá čtyři (4-Hi stack). 
 
Aktuálně si Crucial své nové 128GB LRDIMM cení na 3999 dolarů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát
Pomocí experimentálního čipu vyslaného do vesmíru byl lidmi poprvé v jeho prostředí vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát. Ten by mohl přispět k rozšíření přehledu o fyzice a ke studiu temné hmoty a gravitačních vln. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem
Intel si u firmy Principled Technologies objednal benchmarky nových Core a konkurenčních procesorů. Ty byly značně nepřesné vlivem nevhodného nastavení platforem AMD. A právě firma AMD k tomu dosud mlčela. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru
Evropská ESA a japonská JAXA se spojily v rámci mise BepiColombo, která má za úkol zmapovat planetu Merkur. Vzhledem k extrémním teplotním výkyvům to nebude snadné a snadná nebude ani cesta. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek