www.svethardware.cz
>
>
>
>

Crucial varoval, že farmaření Chia ruší záruku na SSD, poté zprávu upravil

Crucial varoval, že farmaření Chia ruší záruku na SSD, poté zprávu upravil
, , aktualita
Společnost Crucial vyvolala na konci minulého týdne pozdvižení, když nejdříve upozornila na to, že využití jejích SSD pro jakoukoliv těžbu kryptoměn znamená, že se tím jejich majitel připraví o záruku. Jak to dopadlo?
K oblíbeným
reklama
Zajímavý názorový veletoč tak předvedla společnost Crucial, která na svých stránkách zveřejnila text o farmaření kryptoměny Chia či obecně kryptoměn, ale Chia je zatím právě jediná, které se to přímo týká. Aktuálně už je text po úpravě, ovšem dříve se v něm doslova psalo o ztrátě záruky v případě, že SSD Crucial použijeme pro jakoukoliv těžbu kryptoměn. 
 
 
Dle tohoto vyjádření bychom tak technicky měli přijít o záruku na SSD i v případě, že je využijeme v počítači, na němž se těží třeba Ethereum, což je pochopitelně nesmysl a nesmysl je to nakonec i ve spojení s kryptoměnou Chia. 
 
V případě farmaření Chia se SSD využívají obvykle pro tvorbu plotů, nejčastěji cca 100GB souborů plných hashů, které se poté přesunou na vysokokapacitní úložiště, a to typicky na pevné disky. Tvorba jednoho plotu ale představuje mnohonásobný objem zápisu ve srovnání s výslednou kapacitou souboru a pokud nějaké běžné SSD využíváme pro takový účel nepřetržitě, můžeme očekávat, že bude mít velice krátkou životnost počítanou i v jednotkách měsíců. Čili je nesporné, že takové využití běžným SSD nesvědčí. 
 
Na druhou stranu, výrobce SSD by v podstatě nemuselo zajímat, jakým způsobem jejich zákazníci svůj hardware využívají a neměli by varovat, že pokud SSD nebudou "využívána normálním způsobem" (čili nejde jen o farmaření/těžbu), zákazník přijde o záruku. Ta se totiž obvykle řídí dle dvou hlavních podmínek, a to nevyjímaje produkty firmy Crucial. Jednak jde o klasickou záruční lhůtu, která může trvat třeba pět let a pak jde o celkový objem zápisu, který si SSD zaznamenává a po jeho překročení záruka pozbyde platnosti nehledě na to, zda bylo SSD koupeno před pěti lety nebo před půl rokem. 
 
Takové podmínky jsou pochopitelně naprosto postačující a výrobce SSD by vůbec nemělo zajímat to, jakým způsobem bylo stanoveného limitu v celkovém objemu zápisu dosaženo. To ostatně firma Crucial uznala, neboť právě už jen výše uvedené dvě podmínky (lhůta a limit zápisu) aktuálně zmiňuje namísto původního textu. 
 
Společnost Crucial v odpovědi na dotazy oznámila, že na záručních podmínkách se nic nemění a že výše uvedený text se na jejích stránkách objevil omylem. Zřejmě byl někdo až příliš horlivý ve snaze "informovat zákazníky ohledně rizik spojených s aplikacemi vysoce zatěžujícími SSD". 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle
Společnosti Sony a Microsoft se nově podělily o své finanční výsledky týkající se i herních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X a S. Obě se chlubí rekordními čísly, i když vítěz tu přece jen je a vcelku jasný a očekávaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690 Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690
Není to samozřejmě jisté, ale dle Igora Wallosseka by Intel měl letos dostat na trh jen velice omezenou skladbu desktopových procesorů Alder Lake s tím, že ostatní modely plus slabší čipové sady přijdou až v dalším roce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tchaj-wan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz? Tchaj-wan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz?
Tchaj-wanské úřady přijaly záměr TSMC postavit poblíž města Baoshan novou továrnu, která bude využita pro výrobu dosud nejmodernějším známým procesem této společnosti. Jde o N2, čili o 2nm proces. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede
Hubbleův vesmírný dalekohled sleduje už velice dlouho okolní vesmír včetně lokálních planet a jejich měsíců. Má tak i řadu snímků jupiterova měsíce Ganymede, díky nimž se objevil důkaz o tom, že na něm existuje voda v podobě páry.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány
Někteří jistě čekali, že to se systémovými požadavky Microsoftu na instalaci a zprovoznění OS Windows 11 nebude nakonec tak horké, ale z firmy nyní zní, že si stojí za svým a bude si je vynucovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů