www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity na Marsu vyčmuchal metan a organické molekuly

Curiosity na Marsu vyčmuchal metan a organické molekuly
, , aktualita
NASA dnes zveřejnila zajímavou informaci, dle níž se sondě Curiosity podařilo na Marsu zachytit stopy organických molekul. Jedná se o nález potvrzený dlouhodobým zkoumáním vzorků odebraných z marťanské půdy.
K oblíbeným
reklama
Mars Science Laboratory, více známá pod svým jménem Curiosity, stále jezdí po povrchu Marsu, provádí pozorování jeho atmosféry a odebírá vzorky půdy a tamních minerálů. Díky tomu může být NASA lépe připravena pro budoucí mise, jež by měly vygradovat vysláním lidské expedice, ale k tomu povede ještě dlouhá a klikatá cesta. Nedávno byl ale proveden další krok, a sice úspěšná zkouška vesmírné lodi Orion.

Vraťme se ale do přítomnosti, respektive nejdříve do přelomu roku 2013 a 2014, kdy Curiosity zachytila oblasti s vyšší koncentrací metanu v atmosféře, který dle předpokladů měl původ v kráteru Gale severně od polohy sondy. Atmosféru s desetkrát vyšší koncentrací metanu zachytila její laboratoř Sample Analysis at Mars (SAM), dle jejíchž výsledků je koncentrace tohoto plynu v atmosféře jinak nižší, než bylo předpokládáno.

Dle NASA metan nepravidelně uniká z půdy a lze usuzovat, že v ní probíhá nějaká reakce. Na Zemi přitom metan ve velké míře vzniká z odpadů a výkalů produkovaných zvířaty a lidmi, ovšem to samozřejmě automaticky neznamená, že je na Marsu život. Metan může vznikat i jinak a právě na Marsu by mohlo jít spíše o proces serpentinizace olivínu reagujícího s vodou. Přítomnost olivínu prokázala už sonda Opportunity a o kráteru Gale se mluví jako o bývalém jezeru, které vyschlo před miliony lety. Právě sondy odhalily, že každý kubický metr půdy v kráteru obsahuje přes 70 litrů vody, která by mohla být využita při expedici, stejně jako případná ložiska metanu.


A nyní se již dostáváme k organickým molekulám, jež Curiosity detekovala ve vzorku půdy sebraném rovněž v kráteru Gale. Dle NASA jde vůbec poprvé, co mohla být jejich přítomnost na Marsu potvrzena. Organické molekuly byly totiž detekovány již dříve, ale nyní jde o první případ, kdy pracovníci NASA mohou říci, že pocházejí z tamního prostředí a nemají původ v sondě a jejích nástrojích. NASA si přitom dala na čas, neboť příslušný vzorek byl získán už v květnu předchozího roku a od té doby byly v laboratořích NASA prováděny experimenty simulující prostředí na Marsu, aby se vyloučil pozemský původ zachycených molekul. Curiosity přitom nahlásila hned několik typů organických molekul, jako například chlorobenzen, které se schovávaly v jílovci.

Nicméně NASA nemůže říci, zda detekované molekuly mají biologický původ. Ten by mohl být třeba v meteorickém prachu, případně je mohly "vyrobit" dopadající komety nebo různé geologické procesy. Dalším krokem tedy bude určení jejich původu, což je další krok k tomu, aby mohla být zodpovězena otázka, zda je či byl na Marsu život. Díky novému objevu ale tato pravděpodobnost stoupla.

Zdroj: Engadget

reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek