Curiosity na Marsu vyčmuchal metan a organické molekuly
Vraťme se ale do přítomnosti, respektive nejdříve do přelomu roku 2013 a 2014, kdy Curiosity zachytila oblasti s vyšší koncentrací metanu v atmosféře, který dle předpokladů měl původ v kráteru Gale severně od polohy sondy. Atmosféru s desetkrát vyšší koncentrací metanu zachytila její laboratoř Sample Analysis at Mars (SAM), dle jejíchž výsledků je koncentrace tohoto plynu v atmosféře jinak nižší, než bylo předpokládáno.
Dle NASA metan nepravidelně uniká z půdy a lze usuzovat, že v ní probíhá nějaká reakce. Na Zemi přitom metan ve velké míře vzniká z odpadů a výkalů produkovaných zvířaty a lidmi, ovšem to samozřejmě automaticky neznamená, že je na Marsu život. Metan může vznikat i jinak a právě na Marsu by mohlo jít spíše o proces serpentinizace olivínu reagujícího s vodou. Přítomnost olivínu prokázala už sonda Opportunity a o kráteru Gale se mluví jako o bývalém jezeru, které vyschlo před miliony lety. Právě sondy odhalily, že každý kubický metr půdy v kráteru obsahuje přes 70 litrů vody, která by mohla být využita při expedici, stejně jako případná ložiska metanu.
A nyní se již dostáváme k organickým molekulám, jež Curiosity detekovala ve vzorku půdy sebraném rovněž v kráteru Gale. Dle NASA jde vůbec poprvé, co mohla být jejich přítomnost na Marsu potvrzena. Organické molekuly byly totiž detekovány již dříve, ale nyní jde o první případ, kdy pracovníci NASA mohou říci, že pocházejí z tamního prostředí a nemají původ v sondě a jejích nástrojích. NASA si přitom dala na čas, neboť příslušný vzorek byl získán už v květnu předchozího roku a od té doby byly v laboratořích NASA prováděny experimenty simulující prostředí na Marsu, aby se vyloučil pozemský původ zachycených molekul. Curiosity přitom nahlásila hned několik typů organických molekul, jako například chlorobenzen, které se schovávaly v jílovci.
Nicméně NASA nemůže říci, zda detekované molekuly mají biologický původ. Ten by mohl být třeba v meteorickém prachu, případně je mohly "vyrobit" dopadající komety nebo různé geologické procesy. Dalším krokem tedy bude určení jejich původu, což je další krok k tomu, aby mohla být zodpovězena otázka, zda je či byl na Marsu život. Díky novému objevu ale tato pravděpodobnost stoupla.
Zdroj: Engadget