www.svethardware.cz
>
>
>

CWT zaplatila 4,5 mil. USD vyděračům, jak probíhala komunikace?

CWT zaplatila 4,5 mil. USD vyděračům, jak probíhala komunikace?
, , aktualita
Nedávno jsme se krátce zmínili, že americká společnost CWT orientující se na cestovní ruch zaplatila vyděračům 4,5 milionů dolarů za dešifrovací klíč pro svá data. Tato částka byla přitom až po slevě a my se můžeme podívat i na to, jak probíhalo jednání.
K oblíbeným
reklama
O společnosti CWT jsme se zmínili ve zprávě o Garminu, který svým vyděračům také nejspíše zaplatil. To jen potvrzuje, že se "kryptovyděrači" nyní cíleně zaměřují na bohaté společnosti, v jejichž případě cítí možnost získat vysoké výkupné, a to jednak za možnost dešifrovat data, která si vzal do parády ransomware a pak mohou jako v případě CWT nabízet i smazání dat, jež byla při útoku odcizena. V tomto ohledu už musí firmy svým novým obchodním partnerům zcela důvěřovat, neboť pochopitelně nemají žádnou možnost, jak zjistit, že data byla skutečně smazána. 
 
 
Není přitom od věci mluvit o obchodních partnerech, jakkoliv uhozeně nebo neuvěřitelně to působí. Jack Stubbs (Reuters) na Twitteru totiž sdílel snímky zachycující komunikaci mezi zástupcem CWT, který měl jednat ve jménu jejího finančního ředitele, a druhou stranou, která vystupovala coby "zákaznická podpora". Podívat se na to můžeme díky tomu, že jednání probíhala na otevřeném chatu a jak Stubbs sám uvádí, jednání to bylo od začátku do konce profesionální a korektní, zrovna jako by šlo o rozhovor mezi obchodními partnery a ne mezi obětí a zločincem. Na druhou stranu, přímo z kapsy zástupce CWT ony zaplacené miliony přeci nešly a ten si jistě sám velice dobře uvědomoval, že emoce by zde nic neřešily. 
 
 
Dle dostupných informací tak původní požadavek zněl 10 milionů dolarů a celé jednání mezi CWT a "podporou" bylo v podstatě jen smlouvání o cílové částce a "společného východiska".
 
 
Padala tak slova jako byznys, trh, cena či sleva, jako by šlo o prodávaný produkt či službu. Na obrázku nahoře tak vidíme závěr jednání, neboť víme, že CWT nakonec zaplatila 4,5 milionu dolarů v podobě 414 Bitcoinů, čili to dopadlo tak, že většina z této sumy padla na dešifrování dat a zbytek byl zaplacen za smazání ukradených dat. 
 
 
A aby k tomu "podpora" přihodila ještě něco navíc, nabídla také několik rad, jak se podobnému útoku příště vyhnout. Jde například o vypnutí lokálních hesel, nucené odhlašování po určité době i nucené změny hesel po měsíci, revizi práv uživatelů a jejich nastavení na nutné minimum anebo to, aby se v CWT nespoléhali na antivirové programy, neboť žádný z nich nezajistí opravdovou bezpečnost. Nakonec tu je dokonce i doporučení týkající se počtu IT pracovníků, kteří mají být schopni se nepřetržitě starat o firemní systémy. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir Objevila se zmínka o AMD Ryzen 7 5700U, prý to bude Renoir
Sotva se objeví jedna generace procesorů, už se řeší ta následující a mnohdy i ta další. Nyní tu máme první zmínky o procesoru AMD Ryzen 7 5700U, který se objevil v uniklém benchmarku. Výsledky ale nejsou moc povzbudivé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux Microsoft Edge v betaverzi už v říjnu zamíří na Linux
Už v červnu minulého roku se hovořilo o tom, že by se mohla objevit verze prohlížeče Edge také pro operační systém Linux. Nemělo by to dlouho trvat a měla by být uvolněna první betaverze nového browseru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou? Quadro RTX generace Ampere se rýsují, jak vypadají a co nabídnou?
Společnost NVIDIA by v dohledné době měla na trh vypustit také čistě pracovní grafické karty řady Quadro, které budou založeny na čipech rodiny Ampere. Zatím se objevila jedna, a to RTX A6000. Jaká je?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K? NVIDIA GeForce RTX 3090: jak se hraje v rozlišení 8K?
NVIDIA ve své prezentaci nové generace herních karet ukázala také záběry z hraní v rozlišení 8K, na což se nyní zaměřili populární youtubeři Marques Brownlee a Linus z Linus Tech Tips. Jak se na dnešní možnost hrát v 8K dívají oni?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou HP uvádí kompaktní počítače s Windows a Chrome OS pro dobu koronavirovou
HP se přizpůsobuje době koronavirové, která nahrává práci z domova nebo v menších kancelářích. Výrobce proto představil malé desktopy vybavené převážně procesory AMD, ale také monitory či tiskárny.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik