Cyberpunk 2077 a RAM: vyplatí se rychlé moduly?

Cyberpunk 2077 a RAM: vyplatí se rychlé moduly?
, , aktualita
Cyberpunk 2077 snadno dokáže vytížit i tu nejvýkonnější sestavu, a tak není divu, že je předmětem řady testů. Nyní se můžeme podívat na test týkající se kapacity a výkonu pamětí DDR4 RAM. 
K oblíbeným
reklama
Cyberpunk 2077 dokáže podobně jako jiné moderní hry vytížit především GPU, které se rychle stává úzkým hrdlem. A je to pochopitelné, když si moderní a výkonné karty kupujeme především kvůli tomu, abychom mohli hrát ve vyšších rozlišeních. V nich se zvyšují nároky zvláště na výkon GPU a procesor s pamětí RAM ustupuje do pozadí, jak ostatně ukázal i náš včerejší test
 
Co se týče kapacity paměti, dle testu serveru Tom's Hardware nám opravdu postačí 16 GB paměti, jak je uvedeno v požadavcích i v rámci té nejlepší sestavy. Nicméně pokud budeme mít k dispozici 32 GB, existuje nastavení, v nichž se vyšší kapacita projeví. 
 
 
V rámci testu byly využity na Core i9-10900K různě rychlé moduly s různými kapacitami od 16 GB DDR4-2666 po 32 GB DDR4-4000 či DDR4-3600 s lepším časováním. A skutečně, pokud jde o takové nastavení, v němž nepředstavuje omezení výkonu procesor či grafická karta, paměti se mohou velice projevit. První graf ukazuje výsledky v rozlišení Full HD na střední detaily, kde jde o téměř čtvrtinový rozdíl a velice podobné je to i po nastavení vysokých detailů. 
 
Jenomže tento test byl proveden s využitím karty GeForce RTX 3090 a kdo by s takovou chtěl hrát Cyberpunk 2077 ve Full HD jen proto, aby měl přes 100 FPS? Pak ovšem stačí, abychom si zapnuli Quad HD či Ultra HD a rozdíly jsou ty tam. 
 
 
V testech ve vyšších rozlišeních s vysokou kvalitou je to pak velice podobné (tedy až na Quad HD se střední kvalitou). RTX 3090 je karta, s níž rozhodně chceme hrát hry v Ultra HD a v takovém případě nám tento test ukázal, že na pamětech v podstatě nezáleží, pokud jde o Intel. Nejlépe skončily DDR4-2666 a nejhůře naopak DDR4-4000, což možná vypadá podivně, ale celkem nejde o rozdíl ani jednoho FPS a Cyberpunk 2077 nelze testovat tak, aby vždy existovaly stejné podmínky, takže výsledky se i v rámci jedné sestavy mohou značně lišit. Čili druhý graf je třeba prostě číst tak, že rozdíly mezi jednotlivými konfiguracemi jsou v rámci chyb v měření. 
 
Dále se nám tedy potvrzuje, že Cyberpunk 2077 potřebuje především výkonnou grafiku a kvůli velice vysoké náročnosti na její výkon je ostatní hardware až druhořadý a v praxi si lepšími paměťmi či rychlejším procesorem moc nepomůžeme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů