Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cyberpunk 2077 a RAM: vyplatí se rychlé moduly?

15.12.2020, Jan Vítek, aktualita
Cyberpunk 2077 a RAM: vyplatí se rychlé moduly?
Cyberpunk 2077 snadno dokáže vytížit i tu nejvýkonnější sestavu, a tak není divu, že je předmětem řady testů. Nyní se můžeme podívat na test týkající se kapacity a výkonu pamětí DDR4 RAM. 
Cyberpunk 2077 dokáže podobně jako jiné moderní hry vytížit především GPU, které se rychle stává úzkým hrdlem. A je to pochopitelné, když si moderní a výkonné karty kupujeme především kvůli tomu, abychom mohli hrát ve vyšších rozlišeních. V nich se zvyšují nároky zvláště na výkon GPU a procesor s pamětí RAM ustupuje do pozadí, jak ostatně ukázal i náš včerejší test
 
Co se týče kapacity paměti, dle testu serveru Tom's Hardware nám opravdu postačí 16 GB paměti, jak je uvedeno v požadavcích i v rámci té nejlepší sestavy. Nicméně pokud budeme mít k dispozici 32 GB, existuje nastavení, v nichž se vyšší kapacita projeví. 
 
 
V rámci testu byly využity na Core i9-10900K různě rychlé moduly s různými kapacitami od 16 GB DDR4-2666 po 32 GB DDR4-4000 či DDR4-3600 s lepším časováním. A skutečně, pokud jde o takové nastavení, v němž nepředstavuje omezení výkonu procesor či grafická karta, paměti se mohou velice projevit. První graf ukazuje výsledky v rozlišení Full HD na střední detaily, kde jde o téměř čtvrtinový rozdíl a velice podobné je to i po nastavení vysokých detailů. 
 
Jenomže tento test byl proveden s využitím karty GeForce RTX 3090 a kdo by s takovou chtěl hrát Cyberpunk 2077 ve Full HD jen proto, aby měl přes 100 FPS? Pak ovšem stačí, abychom si zapnuli Quad HD či Ultra HD a rozdíly jsou ty tam. 
 
 
V testech ve vyšších rozlišeních s vysokou kvalitou je to pak velice podobné (tedy až na Quad HD se střední kvalitou). RTX 3090 je karta, s níž rozhodně chceme hrát hry v Ultra HD a v takovém případě nám tento test ukázal, že na pamětech v podstatě nezáleží, pokud jde o Intel. Nejlépe skončily DDR4-2666 a nejhůře naopak DDR4-4000, což možná vypadá podivně, ale celkem nejde o rozdíl ani jednoho FPS a Cyberpunk 2077 nelze testovat tak, aby vždy existovaly stejné podmínky, takže výsledky se i v rámci jedné sestavy mohou značně lišit. Čili druhý graf je třeba prostě číst tak, že rozdíly mezi jednotlivými konfiguracemi jsou v rámci chyb v měření. 
 
Dále se nám tedy potvrzuje, že Cyberpunk 2077 potřebuje především výkonnou grafiku a kvůli velice vysoké náročnosti na její výkon je ostatní hardware až druhořadý a v praxi si lepšími paměťmi či rychlejším procesorem moc nepomůžeme.