Cyberpunk 2077 na RTX 3090 v 8K, je to reálné?

Cyberpunk 2077 na RTX 3090 v 8K, je to reálné?
, , aktualita
GeForce RTX 3090 byla prezentována jako GPU pro hraní her v 8K i s využitím ray tracingu, takže tu byla nasnadě jedna tvrdá zkouška, a sice pomocí náročného titulu Cyberpunk 2077. Jak to RTX 3090 zvládne?
K oblíbeným
reklama
Nejsilnější herní karta firmy NVIDIA se má hodit i pro hraní v rozlišení 8K, což je v případě her a PC monitorů konkrétně 7680 × 4320 obrazových bodů, čili jde o přesně čtyřnásobné rozlišení oproti Ultra HD (4K), čili 3840 x 2160. Čtyřnásobek pixelů tak dokáže zaměstnat i kartu formátu RTX 3090, respektive v řadě případů půjde spíše o menší rozlišení než 8K s využitím DLSS pro dopočítání obrazu do nativního rozlišení monitoru. 
 
 
Nicméně 8K ve světě her je stále ještě velice okrajová záležitost, která bude populárnější možná až od nové generace karet. Ostatně mainstream je stále rozlišení Full HD a málokdo využívá vyšší rozlišení než Quad HD. 
 
Na RTX 3090 v rozlišení 8K tak může drtivá většina hráčů koukat jako na nové Lamborghini, takže není od věci se podívat na to, co tento počítačový supersport dokáže. V případě Cyberpunku 2077 toho ovšem není zrovna moc a dá se říci, že pokud bychom tuto hru chtěli na RTX 3090 hrát v 8K, budeme se muset spokojit s využitím DLSS, a to na nejnižší kvalitě.
 
 
 
 
Grafy serveru TweakTown hovoří jasně. Ať se rozhodneme v 8K využít či nevyužít ray tracing, budeme potřebovat velkou pomoc od DLSS pro dosažení víceméně plynulé snímkovací frekvence, a to pouze za předpokladu, že někdo za plynulé FPS považuje 30 a víc. Bez DLSS se dostaneme na ještě jakž takž akceptovatelných 24 FPS, ovšem s propady pod 20 FPS, s čímž už se v dnešní době nelze spokojit, a to zvláště v případě využití hi-endové grafiky. 
 
Test mimochodem proběhl na procesoru Core i9-10900K a desce se Z490, ovšem to je v tomto případě v podstatě irelevantní, neboť úzkým hrdlem je očividně grafika. Navíc se ukázalo, že i 24 GB paměti karty RTX 3090 zde sotva stačí a i bez ray tracingu si Cyberpunk 2077 vyhradí 21 GB. 
 
Nejde ale o neočekávaný výsledek, ostatně RTX 3090 v rozlišení 8K má co dělat i v titulu Control, kde bez DLSS poskytne jen 8 FPS a i v jinak dobře optimalizovaném Wolfenstein Youngblood je to 26 FPS.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek