www.svethardware.cz
>
>
>

Cygnus A ukazuje odrážející se proudy materiálu ze supermasivní černé díry

Cygnus A ukazuje odrážející se proudy materiálu ze supermasivní černé díry
, , aktualita
Cygnus A známe jako zdroj intenzivního rádiového záření, a to po Slunci a Cassiopeie A ten nejjasnější na obloze. Stojí tak za to se na něj podívat blíže a ukázat si jasně viditelné tryskovité proudění z centrální supermasivní černé díry.
K oblíbeným
reklama
Supermasivní černé díry číhají uprostřed snad všech velkých galaxií, pokud je z jejich místečka tedy nevystřelila srážka s ještě těžším objektem. Ty, které jsou aktivní a požírají materiál ze svého okolí, přitom vystřelují od pólů materiál v proudech, které mohou dosáhnout i za hranice samotné galaxie. Tento materiál tak může hrát velkou roli ve vývoji dané galaxie a ve výjimečných případech ovlivnit i ty sousední. Astronomové pozorující Cygnus A měli přitom možnost zjistit, jak se tyto proudy chovají a že to není vždy tak předvídatelné, jak by se mohlo zdát. 
 
 
Na prvním snímku vidíte právě Cygnus A a modrá barva znázorňuje rentgenové záření, červená rádiové a žlutá viditelné světlo. Z jasného středu uprostřed modré oblasti tak vycházejí proudy, které tvoří na koncích velice jasné body vzdálené na 300.000 světelných let od galaktického centra.  
 
Samotný Cygnus A je obrovská eliptická galaxie a zdroj silného rádiového záření. Takové jsou obvykle od nás velice vzdálené a tato je výjimečně blízko, i když jde stále o 600 milionů světelných let. 
 
 
Další snímek je výsledek 23 dní pozorování teleskopu Chandra, takže ten zobrazuje Cygnus A zachycený v rentgenovém spektru a to je opět kombinováno s viditelným světlem ve žlutých odstínech. Máme tu tak opět střed galaxie se supermasivní dírou, oba proudy a pak jasné oblasti. Ty se tvoří v místech, kde proudy naráží na hradbu z mezigalaktického plynu, jemuž pak předávají svou energii a plyn pak "rozsvítí". Zájem pak vyvolala zvětšená oblast, kde je viditelné místo, odkud nic nezáří. To se na opačné straně nebo u jiných podobných galaxií dosud neukázalo. 
 
Dříve si astronomové mysleli, že jde o zhruba kruhovou oblast, ale ukázalo se, že je z našeho pohledu asi 50 až 100 tisíc sv. let hluboká a jen 26 tisíc sv. let široká. Pro představu, celá naše galaxie má průměr 100 až 150 tisíc sv. let a oněch 26 tisíc je akorát tak vzdálenost mezi Sluncem a Sgr A* uprostřed Mléčné dráhy. Vypadá to, že hotspot E je místo, kde proud nejdříve naráží do mezigalaktického plynu a pak je odkloněn směrem šikmo od nás, aby opět narazil na stěnu z plynu, který už pohlcuje veškerou energii. 
 
 
To lépe ukazuje obrázek, který znázorňuje sledovanou galaxii zvrchu. My ji tak reálně vidíme takto:
 

Červeně se tak ukazuje mezigalaktický plyn obklopující celou galaxii a šipkami je znázorněn proud materiálu od černé díry. Něco podobného s proudem by se tak mohlo dít i na pravé straně, kde to však není z našeho pohledu tak patrné. 
 
Opět se tak ukazuje, jak je třeba počítat s tím, že můžeme složité vesmírné objekty pozorovat jen z jednoho úhlu, a musíme tak přemýšlet nad tím, co se nám vůbec ukazuje. Pro astronomy jde v tomto případě o důležité informace, které pomohou zodpovědět, jak se velké galaxie tvoří a vyvíjejí. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková