www.svethardware.cz
>
>
>

Cygnus A ukazuje odrážející se proudy materiálu ze supermasivní černé díry

Cygnus A ukazuje odrážející se proudy materiálu ze supermasivní černé díry
, , aktualita
Cygnus A známe jako zdroj intenzivního rádiového záření, a to po Slunci a Cassiopeie A ten nejjasnější na obloze. Stojí tak za to se na něj podívat blíže a ukázat si jasně viditelné tryskovité proudění z centrální supermasivní černé díry.
K oblíbeným
reklama
Supermasivní černé díry číhají uprostřed snad všech velkých galaxií, pokud je z jejich místečka tedy nevystřelila srážka s ještě těžším objektem. Ty, které jsou aktivní a požírají materiál ze svého okolí, přitom vystřelují od pólů materiál v proudech, které mohou dosáhnout i za hranice samotné galaxie. Tento materiál tak může hrát velkou roli ve vývoji dané galaxie a ve výjimečných případech ovlivnit i ty sousední. Astronomové pozorující Cygnus A měli přitom možnost zjistit, jak se tyto proudy chovají a že to není vždy tak předvídatelné, jak by se mohlo zdát. 
 
 
Na prvním snímku vidíte právě Cygnus A a modrá barva znázorňuje rentgenové záření, červená rádiové a žlutá viditelné světlo. Z jasného středu uprostřed modré oblasti tak vycházejí proudy, které tvoří na koncích velice jasné body vzdálené na 300.000 světelných let od galaktického centra.  
 
Samotný Cygnus A je obrovská eliptická galaxie a zdroj silného rádiového záření. Takové jsou obvykle od nás velice vzdálené a tato je výjimečně blízko, i když jde stále o 600 milionů světelných let. 
 
 
Další snímek je výsledek 23 dní pozorování teleskopu Chandra, takže ten zobrazuje Cygnus A zachycený v rentgenovém spektru a to je opět kombinováno s viditelným světlem ve žlutých odstínech. Máme tu tak opět střed galaxie se supermasivní dírou, oba proudy a pak jasné oblasti. Ty se tvoří v místech, kde proudy naráží na hradbu z mezigalaktického plynu, jemuž pak předávají svou energii a plyn pak "rozsvítí". Zájem pak vyvolala zvětšená oblast, kde je viditelné místo, odkud nic nezáří. To se na opačné straně nebo u jiných podobných galaxií dosud neukázalo. 
 
Dříve si astronomové mysleli, že jde o zhruba kruhovou oblast, ale ukázalo se, že je z našeho pohledu asi 50 až 100 tisíc sv. let hluboká a jen 26 tisíc sv. let široká. Pro představu, celá naše galaxie má průměr 100 až 150 tisíc sv. let a oněch 26 tisíc je akorát tak vzdálenost mezi Sluncem a Sgr A* uprostřed Mléčné dráhy. Vypadá to, že hotspot E je místo, kde proud nejdříve naráží do mezigalaktického plynu a pak je odkloněn směrem šikmo od nás, aby opět narazil na stěnu z plynu, který už pohlcuje veškerou energii. 
 
 
To lépe ukazuje obrázek, který znázorňuje sledovanou galaxii zvrchu. My ji tak reálně vidíme takto:
 

Červeně se tak ukazuje mezigalaktický plyn obklopující celou galaxii a šipkami je znázorněn proud materiálu od černé díry. Něco podobného s proudem by se tak mohlo dít i na pravé straně, kde to však není z našeho pohledu tak patrné. 
 
Opět se tak ukazuje, jak je třeba počítat s tím, že můžeme složité vesmírné objekty pozorovat jen z jednoho úhlu, a musíme tak přemýšlet nad tím, co se nám vůbec ukazuje. Pro astronomy jde v tomto případě o důležité informace, které pomohou zodpovědět, jak se velké galaxie tvoří a vyvíjejí. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře