reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Ďábelsky rychlá, božsky tichá

, , zpráva
72x rychlostní CD-ROM od Kenwoodu.
CD-ROM mechanika patří určitě mezi standardní součást počítače, neznám nikoho, kdo by si koupil počítač bez ní. Proto také panuje mezi výrobci tvrdý konkurenční boj. Rychlost, to je to, čím se snaží každá firma zákazníka získat. Před nedávnem se objevily mechaniky slibující 50ti násobnou rychlost (tj. 7,5 MB/s). Skutečnost ale byla trochu jiná, k této přenosové rychlosti se přiblížila jen při čtení u vnějšího okraje CD.

Ovšem rychlost není vše, to může určitě potvrdit každý, kdo má doma “běžnou” mechaniku s rychlostí vyšší, než 30tinásobnou. Zvuk vysavače, tryskového letadla, nebo odlétající rakety? Záleží na modelu a výrobci, od kterého CD-ROM pořídíte. Jedno je jisté – hluk, který způsobují vibrace rychle se otáčejícího CD nejsou určitě příjemné nikomu, zvláště pří poslouchání hudby (mám teď na mysli MP3, při přehrávání klasických audio CD většina CD-ROM mechanik rychlost sníží, takže ke zvukovým efektům nedochází).

To si určitě uvědomila i firma Kenwood, která s technologií TrueX od Zen Research zabila dvě mouchy jednou ranou. Jednak se jí podařilo překonat současný rychlostní rekord a hlavně je její mechanika nebývale tichá. Ke zvýšení rychlosti totiž nepoužívá známou metodu “hrubé síly”, tj. “kdo roztočí CD rychleji”, ale jde na to jinak. Kenwood vyvinula speciální čtecí hlavičku, která dokáže vysílat 7 čtecích paprsků najednou, výsledná data načtená z různých stop uložit do vyrovnávací paměti a následně je spojit do souvislého celku. Díky tomu může být rychlost rotace CD daleko menší, než u konkurenčních výrobků. Jen pro srovnání, CD v 50-ti rychlostní mechanice rotuje přibližně 11 000x za minutu, kdežto u 72X TrueX je tato hodnota mezi 2 700 až 5100 otáčkami.

Přenosová rychlost se pohybuje od 6 750 Kb do 10 800 Kb, podle toho, v jakém místě se na CD čte, průměrná přístupová doba je 100ms. V ideálním případě tedy trvá přečtení celého, plně obsazeného CD-ROM něco přes minutu. Mechanika samozřejmě podporuje běžné formáty, jak je zvykem (CD-R. CD-RW, CD-Extra, CD DA-Audio, Photo CD, CD-I, Video CD, CD-ROM-XA), pracuje ve vodorovné, tak i ve svislé poloze a můžete v ní použít CD o normální velikosti (o průměru 12cm) tak i menší 8 centimetrové.

Za Kenwood 72X TrueX zaplatíte necelých $130, což se mi zdá na nejrychlejší mechaniku dostupnou na trhu celkem přijatelné.

Dle KenwoodTech
reklama
reklama
reklama