www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dalekohled Jamese Webba přežil vibrační anomálii bez úhony

Dalekohled Jamese Webba přežil vibrační anomálii bez úhony
, , aktualita
Nadějný nástupce Hubbleova vesmírného dalekohledu, zařízení JWST (James Webb Space Telescope), byl nedávno podroben vibračním testům, při nichž se objevila jistá anomálie. Pátralo se tak po jeho možném poškození.
K oblíbeným
reklama
James Webb Space Telescope (JWST) je nový vesmírný dalekohled, který byl dostavěn v tomto roce a ke konci roku 2018 se má vydat na své pevné místo v druhém libračním bodu Země, a to na palubě rakety Ariane 5. Při startu však bude muset přežít silné vibrace a vůbec mechanické namáhání, a tak byl 3. prosince podroben příslušnému testu, aby se ukázalo, že dokáže start rakety přežít bez úhony. V průběhu testu se ale objevila jistá anomálie udávaná akcelerometry, která jej zastavila a od té doby se inženýři snaží zjistit, co se konkrétně stalo. Šlo o test hlavního zrcadla (spíše tedy soustavy zrcadel) a nástrojů, čili OTIS (Optical Telescope element and Integrated Science).

NASA nyní sděluje, že veškerá vizuální a ultrazvuková vyšetření teleskopu ukázala, že ten neutrpěl žádnou újmu. Aktuálně inženýři pracují na celkové analýze dat z akcelerometrů, po níž bude následovat celkové přezkoumání zjištěných fakt a někdy v lednu se obnoví vibrační testy. Soustava OTIS, která zahrnuje 6,5metrové hlavní zrcadlo složené z několika šestihranných segmentů, sekundární zrcadlo, příslušné struktury a také čtyři vědecké nástroje, tak bude v lednu opět zkoušena v Goddardově vesmírném centru.

O podrobnostech ohledně zjištěné anomálie se více nedozvíme, ale NASA alespoň prozradila, že předtím byly alespoň úspěšně dokončeny dva vibrační testy s nízkou intenzitou. Problémy tak nastaly při vyšší intenzitě a vedle toho bude muset JWST projít také akustickými testy, jež budou také simulovat podmínky při startu rakety. John Mather (JWST Senior Project Scientist) k tomu řekl, že teleskop je rozhodně navržen tak, aby vibrace a hlukové rázy při startu Ariane 5 přežil bez úhony, ale to musí jeho tým nejdříve dokázat.

Můžeme se také ptát, zda budou mít tyto odsunuté testy nějaký vliv na celkový harmonogram programu JWST. Však už v únoru má být OTIS odeslán do Johnsonova vesmírného centra, kde bude podroben tepelným testům ve vakuu, a to v renovované komoře ještě z éry programu Apollo. Pak má v polovině příštího roku putovat do zařízení firmy Northrop Grumman v jižní Kalifornii, kde bude spojen s hlavní platformou a slunečním štítem. Následovat budou finální testy, než bude celý teleskop v polovině roku odeslán do Francouzské Guyany, odkud vyletí do vesmíru. Je pravděpodobné, že žádné zdržení kvůli aktuálním potížím nenastane, neboť do projektu byly po jeho přepracování v roce 2011 zasazeny dostatečné časové rezervy. Scott Willoughby, viceprezident firmy Northrop Grumman, v listopadovém rozhovoru řekl, že tyto velkorysé rezervy bylo nutné do projektu vměstnat, "neboť je to Webb a my jsme věděli, že nastanou komplikace".

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Včera, aktualita, Jan Vítek