www.svethardware.cz
>
>
>
>

Další nové GPU od NVIDIE: dosáhne nová generace 8 tisíc CUDA jader?

Další nové GPU od NVIDIE: dosáhne nová generace 8 tisíc CUDA jader?
, , aktualita
Nedávno se objevily na webu informace o záhadných GPU firmy NVIDIA, která dosahují počtu 108 a 118 CU, což by mělo znamenat počet až 7552 CUDA jader. Nyní tu ale máme do třetice ještě něco lepšího, a to GPU se 124 CU. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA by mohla už opravdu brzy alespoň formálně představit generaci Ampere a my máme přitom jako obvykle zatím jen neurčitou změť informací, které jsou v poslední době i protichůdné. Očekávalo se totiž, že Ampere může navýšit počet CUDA jednotek na jednu CU (Compute Unit) ze 64 na 128. Pokud jde ale o nově objevené čipy, a to jak ty z letošního víkendu, tak dnešní čerstvý, dle počtu 108, 118 a dokonce i 124 CU by rozhodně o 128 CUDA v jednom CU jít nemělo. 
 
 
I tak totiž můžeme očekávat, že pokud jde skutečně o reálná GPU, která se chystají na trh, pak nejlepší čip v plné palbě by měl mít celkem 128 CU, a tedy 8192 CUDA jednotek. Je to ale reálné? Nejspíše ano, i když by záleželo na tom, jak si stojí výrobní proces (nejspíše 7nm), který NVIDIA pro výrobu takových GPU použije. 
 
Dosud největší počet CUDA jader má GV100/V100 generace Volta, a to 5120 na 12nm procesu. Stejný 12nm proces využívá i generace Turing, kde je nejlepším čipem TU102 se 4608 CUDA jádry, ovšem ten má na rozdíl od Volty i raytracingovou výbavu. S ní se pochopitelně počítá i pro příští generaci, takže můžeme vycházet spíše z generace Turing, oproti níž by ta nová mohla mít až o 77 procent více jader, pokud by šlo o stejnou konfiguraci. To možná vypadá i s ohledem na přechod z 12nm procesu na 7nm technologii jako dost velký skok, ale je třeba si také uvědomit, že Turing nenabídl GPU kalibru GV100 či v jeho případě TU100. Volta zůstala aktuální a oproti ní by šlo "jen" o 60procentní nárůst počtu CUDA jader po cca 3 letech (Tesla V100 - červen 2017). 
 
A navíc, generace Volta obsahuje čipy, které nabízejí sice maximálně 80 CU, ale obsahují až 84 CU, co je právě GV100, čili 5376 CUDA jader a pak už by šlo o nárůst o 52 procent na 8192 CUDA jader. Ovšem s tím, že stejně jako dříve by NVIDIA nenabídla GPU využívající všechna jádra, neboť pak by takové čipy musely být vyrobeny opravdu bezchybně. Nově objevené GPU vybavené 124 CU by tak mohlo být skutečným vrcholem své řady nehledě na to, že by ve skutečnosti mělo 128 CU. 
 
 
Nové GPU se 124 CU má stejně jako předchozí dvě relativně nízký takt 1,11 GHz, což naznačuje, že jde o ještě raný vzorek, i když karty Tesla a Quadro neoplývají zrovna vysokými takty. Dále tu máme 32 GB paměti na 1,2 GHz a to zase ukazuje na paměti HBM2. 
 
Zdroj: VideoCardz 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0 SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0
SK Hynix začal s dodávkami nových podnikových disků řady PE8000, které nabízí přenosové rychlosti ve výši až 6500 MB/s. Rovněž tu máme modely, které využívají nového formátu EDSFF 1U Long (E1.L).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů
Mohlo by se zdát, že valná většina lidí už využívá notebooky, pro než je webkamera už dávno standardní výbava a že na trhu jsou velké zásoby mnoha modelů, které jen tak nedojdou. Nicméně webkamery nejsou a Logitech na to reaguje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv
Komunikátor WhatsApp chce bojovat proti šíření dezinformací, jejichž počet se významně zvýšil během nynější koronavirové pandemie. Právě o viru a nemoci koluje spousta nesmyslů a omezením sdílení zpráv by se to mělo omezit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice
Co se týče grafických karet Intelu, v posledních měsících se probírala především ukázka DG1, ovšem čeká se především na to, co předvedou modely DG2. Ty už můžeme označit za grafiky pro nadšence a vhodné i do pracovních stanic. Doufejme.
Včera, aktualita, Jan Vítek
EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let
Event Horizon Telescope nám loni přinesl historicky první snímek černé díry, respektive jejího bezprostředního okolí. Šlo o střed galaxie M87 vzdálené cca 54 milionů světelných let. Nyní se posuneme o dva řády dál. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře