www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Další trik Microsoftu: zavřením okna nezastavíte upgrade na W10

Další trik Microsoftu: zavřením okna nezastavíte upgrade na W10
, , aktualita
Aktualizováno: Microsoft se patrně snaží na poslední chvíli donutit co nejvíce lidí k bezplatné aktualizaci na systém Windows 10. Nyní firma sáhla po dalším triku s oknem s výzvou k upgradu, jehož zavřením jsme mu dříve zabránili. To už ale neplatí.
K oblíbeným
reklama
Microsoftí veletoč se změnou fungování aplikace GWX zaujal i přední světové zpravodajské servery. Například PC World to označil za nemravný trik a o věci informovalo také britské BBC, a tak na sebe reakce Microsoftu nenechala dlouho čekat. Brzy se objeví nová verze aplikace, která prý nabídne dobře viditelnou a přístupnou možnost, jak upgrade na Windows 10 odmítnout. Microsoft k tomu řekl, že jej k tomu přiměla negativní zpětná vazba od uživatelů. Aplikace GWX tak bude fungovat jako doposud, ale po jejím zavření se objeví další okno, kde uživatel dostane možnost naplánovaný upgrade zrušit, nebo také přeplánovat. Dále zpráva pokračuje v původním znění.


V posledních měsících jsme mohli sledovat, jak Microsoft postupně zvyšuje tlak na uživatele dosud provozující Windows 7 nebo Windows 8.x. Soubory pro instalaci Windows 10 se začaly bez ptaní rovnou stahovat na cílový počítač, z nového systému se stala doporučená aktualizace a čas od času na uživatele vyskočí okno s její nabídkou. Cílem firmy je dostat Windows 10 na miliardu aktivních zařízení, přičemž chce evidentně stihnout co se dá, než vyprší dříve stanovená roční lhůta. Osobně ale stále nevěřím tomu, že je opravdu rozhodnuto o ukončení možnosti upgradu zdarma na Windows 10, však strašení o konci akce a její náhlé prodloužení je jeden z obvyklých reklamních triků.
starší verze GWX


Co se ale změnilo v aplikaci Get Windows 10 (gwx.exe), kterou ostatně Microsoft průběžně upravuje? Firma bez oznámení změnila jednu malou, ale důležitou vlastnost. Jak je vidět, aplikace nenabízí žádnou přímou možnost odmítnutí aktualizace, kterou můžeme prozatím odsunout díky odkazu (Click here to change upgrade scheme...). Pak je v nabídce Upgrade now (aktualizovat hned), nebo OK, čímž logicky souhlasíme s nastaveným termínem. Nyní ale aktualizaci nezastavíme ani zavřením této aplikace, což dosud fungovalo, takže křížek v pravém horním rohu znamená to samé, jako bychom kliknuli na OK.
nový GWX


Microsoft již od dob Windows 95 ukládá vývojářům aplikací, že by měli brát tento křížek jako způsob pro zavření okna, ne ukončení aplikace, čili na to by se mohl vymlouvat. Něco jiného je ale dosavadní praxe, kde prostě křížek nejčastěji znamená ukončení aplikace a jejích procesů a stejně se chová třeba Internet Explorer, Edge, aplikace Office, čili i samotný Microsoft své doporučení nedodržuje.

Jde ale především o to, že uživatelé si zvykli upgrade odmítat prostým zavřením okna s nabídkou a nemohou sami od sebe tušit, že nyní tímto způsobem potvrdí navržené datum a čas. Musí tak přes GWX Control Panel aplikaci ukončit ručně, nebo ji rovnou ukončit ve správci úloh, což je past především pro ty nezkušené. A jde také ještě o něco. Starší verze GWX (viz vrchní obrázek) nám nedala jinou možnost, jak odmítnout upgrade, než právě kliknutím na křížek, protože nenabídla žádný odkaz pro změnu nastaveného data. Microsoft tak sám naučil lidi klikat na křížek, aby jeho funkci poté potají změnil.

Z dříve neškodné aplikace GWX, která se dala označit za užitečnou, se tak postupem doby stalo něco, co nám připomíná praktiky podvodných aplikací, jež by se daly zařadit do skupinky adware. Je to opravdu cesta, kterou se chce Microsoft vydat?

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Včera, aktualita, Jan Vítek