www.svethardware.cz
>
>
>

Dánský vědec podezřívá supernovy z ovlivňování klimatu na Zemi

Dánský vědec podezřívá supernovy z ovlivňování klimatu na Zemi
, , aktualita
Henrik Svensmark z Dánského národního vesmírného institutu přišel se studií, která pojednává o kosmickém záření, jež má mít tu sílu výrazně ovlivňovat tvorbu mračen na Zemi, a v důsledku tak i celé klima. 
K oblíbeným
reklama
Myšlenka je tedy taková, že vzdálené výbuchy supernov mají tu moc ovlivňovat počasí i klima na Zemi, a to tak, že se podílejí na vzniku mračen. My dobře víme, že umírající hvězda jako supernova uvolní do okolního vesmíru obrovské množství energie a něco z toho ve formě kosmického záření. Jde o vysokoenergetické částice, které tak narážejí do atmosféry Země a otázka pro tým dánských astronomů pod vedením Henrika Svensmarka byla, jaký vliv na ni mají.  
 
 
Většina kosmického záření přichází ve formě atomových jader, která byla zbavena svých elektronů a obvykle jde o jádra vodíku a helia cestující poměrně rychle, a to téměř rychlostí světla. Když narazí do naší atmosféry, vytvoří spršku sekundárních částic, které můžeme na zemi detekovat, a právě tímto způsobem by mohly tvořit mraky. Svensmark dokonce tvrdí, že výbuchy zvláště blízkých supernov mohly stát za některými historickými změnami v klimatu celé Země. 
 
Dánové svá tvrzení zakládají na vlastních experimentech s menší mračnovou komorou zabírající osm metrů čtverečných. Do ní pouštěli nabité částice a mohli pozorovat tvorbu malých mraků. To přirovnávají k ionizačnímu efektu kosmického záření v atmosféře, které může tvořit aerosol a ve výsledku mračna. 
 
Nicméně opravdová míra dopadu kosmického záření na atmosféru, počasí a klima je stále spíše v úrovni spekulací, i když Svensmark si připravil i počítačový model. Právě na jeho základě tvrdí, že "vzdálené kosmické události" mohou na delší dobu změnit průměrnou teplotu na Zemi, a to o několik stupňů a funguje to prostě - čím více kosmického záření, tím více mraků, kvůli nimž se teplota snižuje. Právě to by prý mohlo stát za známým obdobím malé doby ledové mezi lety 1300 a 1900 našeho letopočtu. 
 
Svensmark tak prosazuje myšlenku "kosmoklimatologie", kterou jiní lidé z akademické obce zpochybňují, respektive se ptají, zda kosmické záření vůbec může mít nějaký výrazný efekt, natož aby dokázalo měnit celé klima. Chybí zde také jasná spojitost s pozorováním kosmických událostí v daném období. 
 
Vlivem kosmického záření na atmosféru se zabývají ale také v CERNu, kde zatím nebyla zjištěno nic, co by podpořilo myšlenku o jeho výrazném dopadu na tvorbu mračen či dokonce klima. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
Včera, aktualita, Jan Vítek