www.svethardware.cz
>
>
>

Dánský vědec podezřívá supernovy z ovlivňování klimatu na Zemi

Dánský vědec podezřívá supernovy z ovlivňování klimatu na Zemi
, , aktualita
Henrik Svensmark z Dánského národního vesmírného institutu přišel se studií, která pojednává o kosmickém záření, jež má mít tu sílu výrazně ovlivňovat tvorbu mračen na Zemi, a v důsledku tak i celé klima. 
K oblíbeným
reklama
Myšlenka je tedy taková, že vzdálené výbuchy supernov mají tu moc ovlivňovat počasí i klima na Zemi, a to tak, že se podílejí na vzniku mračen. My dobře víme, že umírající hvězda jako supernova uvolní do okolního vesmíru obrovské množství energie a něco z toho ve formě kosmického záření. Jde o vysokoenergetické částice, které tak narážejí do atmosféry Země a otázka pro tým dánských astronomů pod vedením Henrika Svensmarka byla, jaký vliv na ni mají.  
 
 
Většina kosmického záření přichází ve formě atomových jader, která byla zbavena svých elektronů a obvykle jde o jádra vodíku a helia cestující poměrně rychle, a to téměř rychlostí světla. Když narazí do naší atmosféry, vytvoří spršku sekundárních částic, které můžeme na zemi detekovat, a právě tímto způsobem by mohly tvořit mraky. Svensmark dokonce tvrdí, že výbuchy zvláště blízkých supernov mohly stát za některými historickými změnami v klimatu celé Země. 
 
Dánové svá tvrzení zakládají na vlastních experimentech s menší mračnovou komorou zabírající osm metrů čtverečných. Do ní pouštěli nabité částice a mohli pozorovat tvorbu malých mraků. To přirovnávají k ionizačnímu efektu kosmického záření v atmosféře, které může tvořit aerosol a ve výsledku mračna. 
 
Nicméně opravdová míra dopadu kosmického záření na atmosféru, počasí a klima je stále spíše v úrovni spekulací, i když Svensmark si připravil i počítačový model. Právě na jeho základě tvrdí, že "vzdálené kosmické události" mohou na delší dobu změnit průměrnou teplotu na Zemi, a to o několik stupňů a funguje to prostě - čím více kosmického záření, tím více mraků, kvůli nimž se teplota snižuje. Právě to by prý mohlo stát za známým obdobím malé doby ledové mezi lety 1300 a 1900 našeho letopočtu. 
 
Svensmark tak prosazuje myšlenku "kosmoklimatologie", kterou jiní lidé z akademické obce zpochybňují, respektive se ptají, zda kosmické záření vůbec může mít nějaký výrazný efekt, natož aby dokázalo měnit celé klima. Chybí zde také jasná spojitost s pozorováním kosmických událostí v daném období. 
 
Vlivem kosmického záření na atmosféru se zabývají ale také v CERNu, kde zatím nebyla zjištěno nic, co by podpořilo myšlenku o jeho výrazném dopadu na tvorbu mračen či dokonce klima. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů