www.svethardware.cz
>
>
>

Dar od přítele Lasera: Úvod

Dar od přítele Lasera: Úvod
, , článek
V říjnové tematické příloze "Dar od přítele Lasera" máme pro vás připraveno několik článků a recenzí týkajících se problematiky černobílého a barevného laserového tisku. Zmíníme se i o možnostech multifunkčních zařízení. Dnes si ve stručnosti představíme, na co se můžete v nadcházejících dnech těšit.
K oblíbeným
reklama

Dar od přítele Lasera


V této tematické příloze se zaměříme na problematiku laserového tisku. Kromě článků o teorii přineseme i recenze vybraných laserových tiskáren z levného segmentu aktuální nabídky, součástí budou ukázkové testy včetně zhodnocení nákladů na tisk. Těšit se můžete i na multifunkční zařízení, u kterých si uvedeme jejich možnosti a formou přehledu se podíváme na aktuální nabídku na našem trhu.


Kde se vzaly?


Dle dostupných informací na Internetu se počátky laserové tiskové technologie datují do roku 1938. V té době se lidé začínají setkávat s procesem nazvaným elektrografie, jenž se později přejmenoval na xerografii nebo-li suchý zápis. Dá se říci, že laserová tiskárna vychází ze zmíněného procesu. Využívá elektrostatickou energii k přenosu suchého inkoustu na list papíru. Od laserových tiskáren je velmi blízko například k fotokopírovacím strojům. Hlavní rozdíl je ve způsobu zaznamenávání obrazu. V případě laserového tisku je běžně používaná lampa v kopírkách nahrazena laserovým paprskem.Původní laserová technologie tisku jako výstup aplikací se zpočátku zdála velmi vzdálená a nedostupná. Vyvinuly ji laboratoře firmy Xerox v USA. Gary Starkweather byl ten, jenž upravil kopírovací technologii xerox přidáním laserového paprsku, a tím následně položil základy laserového tisku. Prvním modelem se v roce 1975 mohla pochlubit společnost IBM. Jednalo se o sálové řešení s modelovým značením 3800. První komerční produkty disponovaly proti ostatním technologiím tisku vysoce kvalitním výstupem. Nevýhodou byly jejich značné rozměry a náklady spojené s pořízením.V průběhu roku 1984 představila společnost Hewlett-Packard první tiskárnu určenou primárně pro domácnost a kancelář. Její název byl HP LaserJet a od uvedení si vysloužila velký obdiv a chválu z řad výrobců i zákazníků.
Laserová tiskárna


Obecně je tiskárna považována za výstupní zařízení, jenž slouží k přenosu dat v elektronické podobě na papír nebo jiné médium. Ve většině případů je připojena k počítači, ale dokáže pracovat i samostatně. Jednou z dalších možností, jak ji lze chápat, je součást multifunkčního zařízení. Jejich typů je celá řada, ale já bych se rád pozastavil právě u těch laserových. Jak jsem už uváděl, laserový tisk má počátky v xerografii. Je založen na přenosu elektrického náboje pomocí přenosového válce s vrstvou polovodiče. Jde o podobný princip jako u kopírky.


Stručně řečeno, paprsek laseru vykresluje obraz na světlocitlivý válec (při dopadu světla vede elektrický proud), na jehož povrch se poté nanáší toner. Ten se následně uchytí jen na osvětlených místech, obtiskne se na papír a na závěr je k němu tepelně fixován. Podobný princip činnosti můžeme pozorovat u LED tiskáren. Namísto laseru s otočným zrcadlem je použita řada světelných diod. Mezi nesporné výhody této techniky patří především vysoká kvalita a rychlost tisku, vodostálost, stálobarevnost a téměř žádná hlučnost. Naopak nevýhodou je relativně vysoká pořizovací cena zařízení a vyměnitelného toneru (práškové barvy).

V rámci naší tématické přílohy pro vás bude připraven srovnávací test laserových tiskáren do 4 000 Kč a recenze vybraných modelů do 20 000 Kč. Součástí bude jejich popis a tiskové testy včetně porovnání nákladů.


Multifunkční zařízení


Jedná se zpravidla o All-in-one (AIO) přístroje, které si poradí s řadou kancelářských úkonů. Typicky se jedná o tisk, kopírování a skenování dokumentů. Tím výčet nekončí, setkat se lze navíc s faxovým zařízením využívajícím tiskové mechaniky a skeneru nebo funkcí síťového tisku. Tedy jedna kompaktní jednotka vám může poskytnout vysokorychlostní a vysoce kvalitní laserový/inkoustový tisk, kopírování a barevné/černobílé skenování. Součástí v podobě programového vybavení je zpravidla program na rozpoznávání znaků nebo-li OCR (Optical Character Recognition). Spolehlivost je v dnešní době téměř stoprocentní, takže tištěný text netřeba přepisovat. Dalším pomocníkem je obvykle automatický podavač listů, jenž nám umožní skenování a kopírování více předloh, aniž bychom s nimi museli manipulovat.

Kromě AIO se můžeme setkat s označením SOHO (Small Office/Home Office), Kancelářské multifunkční zařízení (Office MFP) a Produkční multifunkční zařízení (Production MFP).Svoji povahou snižují pořizovací i provozní náklady, než při řešení využívajícím samostatného kopírovacího stroje, tiskárny, skeneru či faxu. K dostání jsou inkoustová a laserová (černobílá a barevná) řešení. Ceny jsou rozdílné a k dostání jsou levné i drahé přístroje. Platí však, že ty levnější nejsou vybaveny barevnou laserovou jednotkou. Nabídneme vám pohled na nabídku těchto produktů formou aktuálního přehledu na našem trhu. Také si povíme trochu podrobněji o jednotlivých možnostech použití, které jsou uvedeny výše.
reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek