www.svethardware.cz
>
>
>

Dar od přítele Lasera: Úvod

Dar od přítele Lasera: Úvod
, , článek
V říjnové tematické příloze "Dar od přítele Lasera" máme pro vás připraveno několik článků a recenzí týkajících se problematiky černobílého a barevného laserového tisku. Zmíníme se i o možnostech multifunkčních zařízení. Dnes si ve stručnosti představíme, na co se můžete v nadcházejících dnech těšit.
reklama

Dar od přítele Lasera


V této tematické příloze se zaměříme na problematiku laserového tisku. Kromě článků o teorii přineseme i recenze vybraných laserových tiskáren z levného segmentu aktuální nabídky, součástí budou ukázkové testy včetně zhodnocení nákladů na tisk. Těšit se můžete i na multifunkční zařízení, u kterých si uvedeme jejich možnosti a formou přehledu se podíváme na aktuální nabídku na našem trhu.


Kde se vzaly?


Dle dostupných informací na Internetu se počátky laserové tiskové technologie datují do roku 1938. V té době se lidé začínají setkávat s procesem nazvaným elektrografie, jenž se později přejmenoval na xerografii nebo-li suchý zápis. Dá se říci, že laserová tiskárna vychází ze zmíněného procesu. Využívá elektrostatickou energii k přenosu suchého inkoustu na list papíru. Od laserových tiskáren je velmi blízko například k fotokopírovacím strojům. Hlavní rozdíl je ve způsobu zaznamenávání obrazu. V případě laserového tisku je běžně používaná lampa v kopírkách nahrazena laserovým paprskem.Původní laserová technologie tisku jako výstup aplikací se zpočátku zdála velmi vzdálená a nedostupná. Vyvinuly ji laboratoře firmy Xerox v USA. Gary Starkweather byl ten, jenž upravil kopírovací technologii xerox přidáním laserového paprsku, a tím následně položil základy laserového tisku. Prvním modelem se v roce 1975 mohla pochlubit společnost IBM. Jednalo se o sálové řešení s modelovým značením 3800. První komerční produkty disponovaly proti ostatním technologiím tisku vysoce kvalitním výstupem. Nevýhodou byly jejich značné rozměry a náklady spojené s pořízením.V průběhu roku 1984 představila společnost Hewlett-Packard první tiskárnu určenou primárně pro domácnost a kancelář. Její název byl HP LaserJet a od uvedení si vysloužila velký obdiv a chválu z řad výrobců i zákazníků.
Laserová tiskárna


Obecně je tiskárna považována za výstupní zařízení, jenž slouží k přenosu dat v elektronické podobě na papír nebo jiné médium. Ve většině případů je připojena k počítači, ale dokáže pracovat i samostatně. Jednou z dalších možností, jak ji lze chápat, je součást multifunkčního zařízení. Jejich typů je celá řada, ale já bych se rád pozastavil právě u těch laserových. Jak jsem už uváděl, laserový tisk má počátky v xerografii. Je založen na přenosu elektrického náboje pomocí přenosového válce s vrstvou polovodiče. Jde o podobný princip jako u kopírky.


Stručně řečeno, paprsek laseru vykresluje obraz na světlocitlivý válec (při dopadu světla vede elektrický proud), na jehož povrch se poté nanáší toner. Ten se následně uchytí jen na osvětlených místech, obtiskne se na papír a na závěr je k němu tepelně fixován. Podobný princip činnosti můžeme pozorovat u LED tiskáren. Namísto laseru s otočným zrcadlem je použita řada světelných diod. Mezi nesporné výhody této techniky patří především vysoká kvalita a rychlost tisku, vodostálost, stálobarevnost a téměř žádná hlučnost. Naopak nevýhodou je relativně vysoká pořizovací cena zařízení a vyměnitelného toneru (práškové barvy).

V rámci naší tématické přílohy pro vás bude připraven srovnávací test laserových tiskáren do 4 000 Kč a recenze vybraných modelů do 20 000 Kč. Součástí bude jejich popis a tiskové testy včetně porovnání nákladů.


Multifunkční zařízení


Jedná se zpravidla o All-in-one (AIO) přístroje, které si poradí s řadou kancelářských úkonů. Typicky se jedná o tisk, kopírování a skenování dokumentů. Tím výčet nekončí, setkat se lze navíc s faxovým zařízením využívajícím tiskové mechaniky a skeneru nebo funkcí síťového tisku. Tedy jedna kompaktní jednotka vám může poskytnout vysokorychlostní a vysoce kvalitní laserový/inkoustový tisk, kopírování a barevné/černobílé skenování. Součástí v podobě programového vybavení je zpravidla program na rozpoznávání znaků nebo-li OCR (Optical Character Recognition). Spolehlivost je v dnešní době téměř stoprocentní, takže tištěný text netřeba přepisovat. Dalším pomocníkem je obvykle automatický podavač listů, jenž nám umožní skenování a kopírování více předloh, aniž bychom s nimi museli manipulovat.

Kromě AIO se můžeme setkat s označením SOHO (Small Office/Home Office), Kancelářské multifunkční zařízení (Office MFP) a Produkční multifunkční zařízení (Production MFP).Svoji povahou snižují pořizovací i provozní náklady, než při řešení využívajícím samostatného kopírovacího stroje, tiskárny, skeneru či faxu. K dostání jsou inkoustová a laserová (černobílá a barevná) řešení. Ceny jsou rozdílné a k dostání jsou levné i drahé přístroje. Platí však, že ty levnější nejsou vybaveny barevnou laserovou jednotkou. Nabídneme vám pohled na nabídku těchto produktů formou aktuálního přehledu na našem trhu. Také si povíme trochu podrobněji o jednotlivých možnostech použití, které jsou uvedeny výše.
reklama
Nejnovější články
AMD tvrdí, že Radeonů VII má připraveno dost AMD tvrdí, že Radeonů VII má připraveno dost
Včera se objevily nepotvrzené informace, že AMD bude mít v první vlně připraveno ani ne pět tisíc kusů karet Radeon VII a že na nich nebude vydělávat, ale dokonce prodělávat. Samotná firma se nyní vůči tomu ohradila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář