Deepfakes mohou být i užitečné, poslouží k vývoji autonomních vozidel

Deepfakes mohou být i užitečné, poslouží k vývoji autonomních vozidel
, , aktualita
Velkým problémem dnešní doby jsou tzv. deepfakes, umělou inteligencí vytvořené falešné obrazy, které mohou např. někoho neprávem očerňovat. Využít se dají ale i pozitivně k vývoji autonomních aut.
K oblíbeným
reklama
Vše dobré se dá zneužít a naopak. Umělá inteligence se dá využít k pozitivním účelům, ale poslední dobou se zneužívá např. i k vytváření tzv. deepfakes. To jsou umělé obrazy a videa, které vzniknou na základě reálných fotografií a klipů a mají za úkol vytvořit zkreslenou realitu. Toto se dá využít např. k vytvoření falešného proslovu politika, což ho může neprávem očernit. Jenže deepfake se dá použít i pozitivně. Startup Oxbotica, který založili bývalí studenti Oxford University, chtějí deepfakes využít k lepšímu natrénování autonomních vozidel.
 
Ford Mondeo Oxbotica
Ford Mondeo společnosti Oxbotica, autor: 140298him / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Aby nebylo potřeba zkoušet vozy jen v reálných podmínkách a čekat, až nastanou jiné, které poslouží k testu a vývoji jiných vlastností na témže místě, mohou vývojáři využít umělou inteligenci, která se postará o vytvoření nových umělých scén, s jejichž pomocí bude probíhat vývoj. Např. se může změnit počasí, dát do scény chodce, další auta, změnit pozadí, barvu světla na semaforu nebo dokonce i denní dobu. Na jednom místě se tak vyzkouší nespočet různých situací, aniž by bylo nutné na jejich vytvoření čekat v reálném světě, nebo se o jejich vytvoření přičinit. Výhodou takového systému je i to, že je mnohem bezpečnější než testování v reálném provozu. Naopak nevýhodou je to, že umělá inteligence může do obrazu zanést nereálné artefakty, což ukazují i snímky (zejména obrázek 3. Class Switch).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik