www.svethardware.cz
>
>

Diamantovo-nukleární baterie mají vydržet přes 5000 let

Diamantovo-nukleární baterie mají vydržet přes 5000 let
, , aktualita
Už mnohokrát jsme psali o nové technologii pro výrobu baterií, která je velice slibná a má potenciál nahradit široce používaní akumulátory Li-ion, apod. Dnes je to také nová technologie, která se těm předchozím vůbec nepodobá.
K oblíbeným
reklama
Výzkumníci z Univerzity v Bristolu vyvinuli novou bateriovou technologii, která používá odpad z jaderných elektráren a diamanty. Jeden by si tipnul, že z takové kombinace musí vzniknout něco úžasného a také že ano. Tyto baterie totiž mají vydržet dodávat energii celých 5730 let, než jejich výdej klesne na polovinu. Očividně jde také o jedno z možných využití jaderného odpadu, který se dnes musí složitě ukládat, ovšem je také zřejmé, že takový telefon v kapse ukrývající vyhořelé palivo by člověka dokázal znervóznět, a to jistě ne tím, že by mu došla energie.

Novou technologii představil profesor Tom Scott (Interface Analysis Centre, University of Bristoll), dle nějž jsou baterie vytvořeny uzavřením radioaktivního materiálu uvnitř syntetických diamantů. Mluví tak o přeměně dlouhodobého problému v zařízení, které dokáže dlouhodobě dodávat čistou energii. Již také má v rukou fungující prototyp baterie z diamantu a radioaktivního niklu-63, ovšem profesor Scott počítá spíše s využitím radioaktivního odpadu v podobě uhlíku 14, neboť tohoto materiálu je v samotné Velké Británii uskladněno na 95.000 tun. Výsledné baterie mají pracovat bezpečně, nevyžadují žádné pohyblivé části, neprodukují žádné emise a nevyžadují údržbu. Jak každý včetně Bonda ví, diamanty jsou věčné.


Dr. Neil Fox ze stejné univerzity ubezpečuje, že výsledná baterie není o nic víc radioaktivní jako třeba banán, a to i díky vybranému uhlíku 14. Ten má vydávat záření, jež je velice snadno absorbováno pevnými materiály, takže sice může být nebezpečný při přímém dotyku, nebo kdybychom jej snad spolkli, ale uvnitř diamantu nepředstavuje nebezpečí. A vzhledem k tomu, že je uzavřeno v tak odolném materiálu, nemohli výzkumníci dle vlastních slov udělat pro bezpečnost nic víc. Výroba má konkrétně probíhat tak, že grafitové tyče se zahřívají a odebírá se uhlík 14 v plynné podobě, z nějž jsou pak při nízkém tlaku a vysokých teplotách tvořeny diamanty. A právě diamanty, pokud jsou vystaveny radioaktivnímu záření, tvoří elektrický proud, takže pokud jsou diamanty radioaktivní, tvoří si jej samy. Stoprocentní odstínění od radioaktivního záření obstará další, tentokrát již neradioaktivní diamantová vrstva.

Nevýhodou takových baterií je jejich nízký výkon, ale i tak by mohly být velice dobře použitelné třeba pro výrobu kardiostimulátorů, napájení satelitů či sond, atd. Konkrétní informace o tom, kolik energie dokáže taková nukleární baterie jisté velikosti vyrobit, však nebyly zveřejněny. Stejně tak se nedozvíme ani předpoklad ceny, ale je zřejmé, že to nebude nic, co by se hodilo třeba pro spotřební elektroniku. Nicméně tato technologie vypadá velice zajímavě, však kdo by nechtěl mít po ruce přenosný zdroj energie, který by neměl možnost po dobu svého života vyplýtvat.

Do diskuze o využití diamantových baterií se můžete sami zapojit pomocí Tweetů s hashtagem #diamondbattery.

Zdroj: Hexus.net

reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek