reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Digitální měření teploty už i na socketech 754 a 939

4.7.2006, Eagle , aktualita
Digitální měření teploty už i na socketech 754 a 939
Díky ruikovi z našeho diskuzního fóra byla včera objevena jedna poměrně zajímavá věc. AMD ve svém novém dokumentu BIOS and Kernel Developer's Guide pro sockety AM2, F a S1g1 zveřejnilo informaci o tom, jak z procesoru digitální formou získat...
Díky ruikovi z našeho diskuzního fóra byla včera objevena jedna poměrně zajímavá věc. AMD ve svém novém dokumentu BIOS and Kernel Developer's Guide pro sockety AM2, F a S1g1 zveřejnilo informaci o tom, jak z procesoru digitální formou získat jeho aktuální teplotu (o tom jsem vás informoval zhruba před dvěma týdny).

Sockety AM2, F a S1g1

Tato informace se nachází v registru Thermtrip Status Register na bitech 23:16.Sockety 939 a 754

Starší dokument BIOS and Kernel Developer's Guide pro sockety 754 a 939 žádnou takovou informaci neobsahuje a uvedené bity jsou označeny jako reserved (tj. že neobsahují žádné údaje). To ale není tak docela pravda. Faktem totiž je, že tyto bity, stejně jako u socketů AM2, F a S1g1, skrývají aktuální teplotu procesoru! Jedná se tedy o nedokumentovanou funkci, podobně jako je tomu napřípad u násobičů .5x a nestandardních frekvencí pamětí (např. 125 MHz).

Následující screenshoty jsem pořídil před malou chvilkou na Sempronu s754 (CPUID 20FC2h). Chladič byl na procesoru jen volně položen a nebyla použita žádná tepelně-vodivá pasta. SpeedFan na screenshotech hlásí teplotu procesoru jako Temp2.


V zátěži hlásí Core Temp 59 stupňů, SpeedFan pouze 54.Po ani ne deseti vteřinách od vypnutí zátěže (tou byl 64bit Prime95 verze 24.14) hlásí SpeedFan stále 54 stupňů. Taková teplota ale není možná. Core Temp uvádí 48, což je poměrně reálné.Za minutu od vypnutí zátěže je teplota procesoru podle Core Temp 42, podle SpeedFanu 47. Z těchto záznamů je vidět, že teplota ukazovaná SpeedFanem, která je získávaná z měřícího senzoru na základní desce, trpí značným zpožděním.

UPDATE: Díky našim čtenářům a pomoci ze zahraničí jsme zjistili, že měření teploty podporují všechny procesory AMD K8 pro sockety 754 a 939. Zároveň ho podporují také procesory pro serverový socket 940 s výjimkou úplně nejstarších Opteronů s jádrem SH7 v revizi B3 (ta ale byla dodávána jen asi půl roku a to pouze před uvedením Athlonu 64). U dvoujádrových modelů se, stejně jako u procesorů Intelu, zobrazuje teplota obou jader. Aktuální verze programu Core Temp (build 80 - k dispozici zde) by již měla být schopna správně detekovat všechny podporované procesory a sockety a také zobrazit hodnoty maximální přípustné teploty TCaseMax / Tjunction.


PS: Kdybyste věděli o někom, kdo by byl schopen namalovat aplikaci Core Temp nějakou tu ikonu, určitě se mi ozvětě :-)
reklama