www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Digitimes: Apple by měl v příštím roce využít už 5nm proces TSMC

Digitimes: Apple by měl v příštím roce využít už 5nm proces TSMC
, , aktualita
Včera se objevila zpráva, že Apple si má v příštím roce připravit nové počítače Mac založené již na procesorové architektuře ARM. Při té příležitosti jsme si trošku soukromě zaspekulovali, že by k tomu mohl být využit už 5nm proces firmy TSMC.
K oblíbeným
reklama
To svým způsobem potvrzuje zpráva serveru Digitimes, ovšem ta se netýká procesorů či SoC pro chystané počítače, ale pro nové iPhony, což se dalo čekat. Jak bylo uvedeno včera, firma TSMC má chystat zkušení výrobu 5nm procesem už od letošního druhého čtvrtletí a všeobecně se očekává, že ten tak bude v příštím roce už běžně k dispozici. Tak jednoduché to ale nebude, nicméně telefony iPhone chystané pro příští rok mají mít své SoC na tomto procesu postaveno. 
 
 
Stále přitom není jasné, jak se firmy jako TSMC vypořádají se zavedením EUV do výroby. Tato technologie se už sice využívá i v některých 7nm procesech, ovšem pouze pro tvorbu vrstev s datovými cestami a kontakty, kde není třeba využít ochrannou membránu. V případě 5nm procesů už se má EUV zapojit daleko více a před tím bude nutné vyřešit tři hlavní problémy.
 
Jednak je to aktivní doba provozu, čili uptime, která je oproti konvenčním technologiím na 70 až 80 procentech, přičemž čas jsou pochopitelně peníze. Dále jde o výtěžnost EUV masek, která byla loni na 72 procentech a nakonec je to zmíněná membrána, která musí být schopna chránit fotomasku, aniž by výrazně pohlcovala EUV záření, což je problém, když to je pohlcováno téměř vším. Cílem je vytvořit alespoň takovou, která propustí 88 % záření, umožní využít 300W zdroj tohoto záření a vydrží zpracování 10.000 waferů, než se bude muset vyměnit. Aktuálně má však firma ASML, výrobce EUV strojů, mít k dispozici membrány s vlastnostmi: 83 %, 250 W a 3.000 waferů. 
 
Co se týče EUV masek, ty jsou náchylné na všemožné defekty a článek na serveru SemiEngineering nám dá představu, proč tomu asi tak je. Klasický základ pro výrobu fotomasek se skládá z vrstvy chromu na skleněném substrátu. Oproti tomu EUV masky jsou vyrobeny ze 40 až 50 střídajících se vrstev křemíku a molybdenu na substrátu a na nich je navíc vrchní vrstva ruthenia a absorpční vrstva tantalu. Jistý rozdíl tu tedy je. 
 
Výsledná maska funguje jako zrcadlo, které odráží na potřebná místa waferu EUV záření. Jak totiž dobře víme, v EUV strojích se nedá použít klasická optika, neboť skleněné čočky by záření pohlcovaly. Je tak třeba použít namísto toho zrcadla, která jsou stejně jako masky vyrobena z vrstev křemíku a molybdenu.
 
Pokud však TSMC už bere objednávky na výrobu 5nm čipů, musí to vše být na dobré cestě a je to dobrá zpráva, že po mnoha letech se EUV konečně dočká reálného nasazení, které přinese výraznou změnu ve výrobě čipů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R
MSI si pro hráče připravilo herní monitor, který disponuje 165Hz panelem typu VA. Ten má úhlopříčku 27 palců, a přitom disponuje zakřivením 1500R, které je tak poměrně značné. Co dalšího Optix MAG272C nabízí se svými dvěma bratříčky?
Dnes, aktualita, Jan Vítek