www.svethardware.cz
>
>
>
>

Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal

Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
, , aktualita
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
K oblíbeným
reklama
Digitimes tak tímto způsobem potvrzuje závěry, které si můžeme udělat z vyjádření předních představitelů Intelu. Jde jednoduše o to, že mluvit o dohodě mezi ním a TSMC je v této době ještě předčasné a jakékoliv zprávy zmiňující navíc i konkrétní výrobní proces buď jednoduše neříkají pravdu, anebo jsou založeny na spekulacích a úvahách, které sice mohou mít původ v Intelu, ale zatím nejde o nic určitého. 
 
 
Jak dobře víme, aktuální vedení Intelu chce s rozhodnutím o outsourcingu výroby počkat spíše na to, jak se rozhodne nově zvolený, ale stále ještě neúřadující výkonný ředitel Pat Gelsinger. Právě ten už bude firmu řídit v době, kdy bude probíhat výroba jejích produktů v cizích továrnách, takže o tom by měl logicky rozhodnout především on. Tato výroba jistě probíhat, bude a otázka je spíše ta, čeho všeho se ještě bude týkat nad rámec již dříve ohlášených produktů, jako jsou grafické čipe Xe DG2. 
 
 
Jak ukazuje tento známý graf serveru WikiChip, Intel v případě firmy TSMC nemá na výběr jen z hlavních procesů N7, N5 a N3. Máme tu ještě N6 jako vylepšený N7P a původně N7, anebo také rovněž vylepšený 5nm N5P. Dost jsme slyšeli také o procesu N7+, který jsme dříve přisuzovali firmě AMD a její aktuální generaci Zen 3. Šlo ale o nedorozumění dané tím, že AMD v roadmapě použilo u 7nm procesu znaménko +, čímž nás nesprávně navedlo právě na stopu procesu N7+, který využívá jako první proces firmy TSMC extrémní ultrafialovou litografii, ale jen okrajově na pár vrstvách. 
 
Právě DG2 v podobě Xe-HPG mají přijít na trh letos, takže pokud je Intel nenechá vyrábět firmou Samsung, půjde s největší pravděpodobností o některý ze žlutě označených procesů 7nm generace a možná že právě o N7+ či N6. 
 
Co se týče dalších produktů, na jejichž výrobě se může Intel s TSMC teprve domluvit, pak ty by už opravdu mohly být tvořeny 5nm procesem N5 či N5P, který je ale obecně viděn jako alternativa chystaného 7nm procesu Intelu, respektive toho, co z něj Intel chtěl mít. Nedávno jsme se totiž dozvěděli, že Intel svůj 7nm proces zvládl "vyléčit", ale za cenu jistých úprav, které budou nejspíše znamenat, že nedosáhne očekávaných vlastností.
 
Čili N5 by jako alternativa rozhodně měl stačit a to by jednoduše znamenalo, že by byl nasazen právě pro produkty, které Intel chtěl jako první vyrábět svým 7nm procesem, čili konkrétně třeba GPU Ponte Vecchio nebo serverová CPU Granite Rapids. A to jsou produkty, které mohou dorazit nejdříve v příštím roce. Debaty o tom, zda TSMC bude či nebude mít pro uspokojení potřeb Intelu potřebné kapacity, jsou tak zatím v tomto ohledu předčasné, ale my si ještě počkáme na to, zda Intel nakonec nebude mít problém i s 10nm procesem, jehož výtěžnost ještě stále nelze považovat za výtečnou, a ten má přitom už letos v podstatě zcela nahradit 14nm proces, neboť Intel začne či začal vyrábět už 10nm desktopové procesory (Alder Lake-S), výkonné mobilní procesory (Tiger Lake-H) a serverové procesory (Ice Lake-SP).  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
5.3.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů