Nejnovější komentáře
Přeoptimaliziváno | od: VictorCZ (62)  18.1.20220:30
Vidím velké špatné pro AMD tábor :­( PCI­-E 3.0 je kandidát na upgrade a 6500LT to nebude ...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Dobre rozpravky | od: odb (304)  17.1.202222:57
To dosiahne jedine tak, ze cena BTC brutalne padne.
Tym padom o nu taziarni prestanu mat zaujem a budu ho tazit len nadsenci.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: proud | od: Akuh (518)  17.1.202222:17
Ohřev vody? wisemining.io nabízí řešení :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
AMD | od: prasopras (30)  17.1.202221:37
Intel bude mit vlastni TSMC tovarnu 3 nm.
Raptor Lake jadra budou vykonna.
Ryzen 4 b7de mit co delat.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: BTC | od: Jirka-77 (622)  17.1.202220:12
Která to bude? :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
BTC | od: Bison (415)  17.1.202219:18
BTC má to najlepšie za sebou, potopia ju iné kryptomeny, čaká ju postupný pokles a nevyhnutný zánik. Aj keby sa dala ťažiť na smartphone žiadne oživenie menu nečaká....
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
dobrá práce | od: Don Q (48)  17.1.202219:04
Příjemci zisků z vyššího odbytu ntbooků, počítačů a dalšího HW srdečně děkují koronaviru. I kryptoměnám. Dobrá práce, ať žije ­"doba digitální­".
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
proud | od: Jirka-77 (622)  17.1.202218:37
V Česku i jinde je navíc další problém cena proudu v domácnostech.
Pak další problém je hluk, aby se to dalo použít pro vytápění nějaké místnosti, takže by to mělo být odhlučněný a jestli je dlouhá návratnost, tak by to muselo umět ohřívat vodu v bojleru aby to jelo i v létě a efektivně se teplo využilo a tím by to bylo ziskovější.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Taky nechápu | od: martin87 (3)  17.1.202217:54
Na PS5 jdou normálně hrát hry z PS4, ano i ps4 verze na disku nebo digitální, není třeba kupovat znova. Konzole s výkonem cca 10 teraflops. Ekvivalent PC s Ryzen 7 3700, 16GB ram, 1TB SSD a 2070 super. Píšu to jak PC hráč. Konzole nepodceňovat. Vykon tam je a cena nemá konkurenci. Hlavně na tom poběží všechny nové tituly i dalších x let poté. PC několikrát dražší mnohem dříve morálně zestárne.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Radši jsem si nejdřív přečetl zdroj, abych zjistil, odkud ty nesmysly, co se v tomhle článku píší pocházejí. Protože když někdo nazývá zhoršením zpoždění ­(latency­) jeho zlepšení z 250 cyklů na 50 cyklů, a tvrdí, že lepší práce s turbem může kompenzovat zhoršené zpoždění přístupu do paměti, tak asi někde není něco v pořádku.

Ten první nesmysl je napsaný v původním zdroji natvrdo, ten druhý v dost zmatené formulaci. Chápu, že když kolega Vítek valí každý den tolik článků, tak nemá moc času a sil, ověřovat pravdivost zdrojů. Vím o čem mluvím, protože jsem v médiích taky dělal a psal. Ale tvrzení, že přidání velké cache zhorší zpoždění přístupu do paměti je tak do očí bijící, že stálo za to se nad ním trochu zamyslet. Tak pojďme na to.

Napřed pro jistotu zopakuji, že čárkovaná čára je starý procesor a plná je ten nový s 3D cache. A ještě upozorním. že obě osy nesou lineární, ale semilogaritmické tj. 2 na N. Rozdíl hodnot mezi 2 značkami se se vzdáleností od počátku zvyšuje s každou značkou o jeden řád dvojkové soustavy.

A­) 3D cache prý zhoršuje latence

Z prvního grafu ­(v ns­) je vidět, že nový procesor má všude lepší latence ­(čerchovaná čára neklesá pod plnou­). Pro data, která se vejdou do původní L1, L2 a L3 cache by měla být zpoždění ­(latency­) stejné. Nový procesor je však zřejmě o něco lépe odladěný a tak má i pro tato malá data zpoždění o něco lepší ­(nižší­).

To podstatné, o co jde, začíná od hodnot vodorovné osy kolem 20MB. Tam starý procesor začíná čím dál víc šahat do RAMky a jeho zpoždění prudce rostou ­(viz přerušovanou čáru­). Nový používá velkou 3D cache, proto je plná čára podstatně níž než přerušovaná. V místě největší vzdálenosti má starý procesor ­(odhadem­) zpoždění 70 ns a nový 14 ns.

V přepočtu na takty hodin ­(asi paměti­) uvedené ve druhém grafu ten rozdíl vychází názornější ­- starý procesor má zpoždění asi 250 taktů a nový s 3D cache má 50 taktů. Graf taktů je asi odvozen ze zpoždění v ns a nejspíš bylo použito nějaké ne moc korektní zaokrouhlení ­(možná spíš ořezání­) výsledných hodnot, protože jinak by nemohla přerušovaná čára klesnout pod plnou.

B­) Kompenzace zproždění lepším turbem

Ještě k lepší práci s turbem v novém procesoru. To je v porovnání s předchozím, nesmysl vlastně jen drobný. Že by se tak dalo turbem kompenzovat zpoždění přístupu do pamětí je nesmysl. Věta v původním zdroji začíná celkem rozumně ­(viz citaci dole­). Uvádí, že nový Milan­-X má papírově o něco menší kmitočty, ale lépe fungující turbo. Ale pak následuje ta brutální zkratka, že lepší turbo kompenzuje to ­(připomínám, že neexistující­) zpoždění.

Lepší práce s turbem ­(hádám, že hlavně rychlejší nástup při zátěži­) může ­(možná­) částečně kompenzovat nižší kmitočty procesoru. Ale nejspíš jen u kolísající zátěže. Pokud je procesor plně vytížený, tak lepší řízení turba asi nemá šanci něco moc zachránit.

Pokud by měl nový procesor původní specifikaci taktů a navíc rychlejší nástup turba, tak by možná mohlo dojít u některých typů kolísavých zátěží k tomu, že nový procesor bude mít o něco lepší výkon. A to by někdy možná mohlo částečně kompenzovat ztrátu výkonu z ­(případného­) zpomalení přístupu do paměti. Ale to je čistá spekulace, která není ničím podložena. V původním zdroji, ale i obecně.

Tak a ještě citaci textu so turbu z původního zdroje: ­"Now the clock speed of Milan­-X is a little lower on paper; however, it does appear that Milan­-X is boosting better than standard Milan, which effectively negates the slight cycle increase of V­-Cache."
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: . | od: Milan Šurkala (2249)  17.1.202216:45
No pozor, kdyby to bylo tak jednoduché, tak by AMD mělo procentní náklady vůči příjmům, což tedy opravdu nemá. Stačí se podívat na finanční výsledky. Když to vydělím tak, abychom si to mohli představit na procesoru, tak pokud má z prodeje procesoru 431 USD ­(tzn. v obchodě k tomu musíte připočíst ještě marži obchodu a DPH, takže CPU prodávané tak za 550 USD­), tak hrubý zisk na něm je 209 USD. Ale to je hrubý zisk. Přihoďte provozní náklady a jste na čistém zisku 95 USD na procesoru, který stojí 550 USD. To není zas tak velký prostor, kam jít s cenou dolů. Nezapomínejte, že cenu procesoru zdaleka netvoří jen cena za wafer. Máme tam náklady na vývoj, licence, právníky, zaměstnance, něco na tom musí vydělat i to TSMC,...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Špatný návrh | od: Mirek55 (270)  17.1.202216:32
Rovnou mohli udělat na stejné ploše 48 atomových jader, aspoň by to nežralo jak tank a porážka 16 velkých jader AMD by byla v multithreadu zaručena. Pak nějaké i5 jen s velkými jádry a všichni by byli šťastní.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
. | od: snajprik (1141)  17.1.202216:31
Myslela to asi tak, že ked sa zvyšia vyrobne kapacity trh sa nasýti a konečne bude niečo aj skladom, tak cena pojde dole.
Dnes s jedneho wafera 7nm sa narežu cca 800 čipov CPU čo je cca 12 dolarov kus, taky Ryzen 5800 stoji 30 dolarov, Ryzen 5950 stoji 45 dolarov, problem je že ludia su ochotny zaň zaplatiť 800€ :­)
Tak že ako vravela 2023 budu vyrobne kapacity aj konkurencia a plne sklady tak cena pôjde dole :D
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(3)
Re: Divný | od: Milan Šurkala (2249)  17.1.202216:26
"Vtedy bolo lepšie zdupkať so zlatom do USA.­"

Přesně tak, šel jste tam, kde to hodnotu mělo. Tam, kde to někdo byl ochoten za něco směnit. Když budete ve válce, nějaké přírodní katastrofě, tak to směníte s někým, koho se ta válka nebo katastrofa tak zoufale moc netýká ­(kdo nemá stejnou nouzi jako Vy­), protože pokud by se ho to týkalo stejně, to zlato by pro něj nemělo cenu. To by měl spíše chleba, léky,...

Pokud nenajdete protějšek pro směnu, je Vám to zlato k ničemu. A je nutné si uvědomit, kdo je zde v nouzi a kde kdo koho může natáhnout. Pokud jste v nouzi a něco zoufale potřebujete, cenu si diktuje především ten, kdo v nouzi není. Budete­-li umírat hlady ve válce nebo katastrofě, bez elektřiny a internetu, směníte unci zlata ne za 2000 USD, ale za chleba na dní­/týdnů... Budete se snažit přežít a ne hledat, kde si otevřít účet, abyste to mohl prodat za celosvětovou tržní cenu. Na burze to může mít cenu 2000 USD, pro Vás chvíli před smrtí to může být ve stejný okamžik setina, jen abyste dostal to, co potřebujete více než zlato.

"Dáte ruku do ohňa, že nikdy tie byty v Ostrave nespadnú nižšie?­"

Ne, proč bych to dělal? Nikdy jsem nic takového netvrdil. Pouze jsem říkal, že dům­/byt nemusí vždy po koupi ztrácet cenu a třeba posledních 5 let cena roste rychleji než náklady na něj. Což vůbec neznamená, že to za 5 let nemůže být přesně opačně. Může.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Až později. | od: Mirek55 (270)  17.1.202216:04
IMHO to nenastane ani na 3nm. Dnešní lowend jsou dvě velká jádra s malou 4MB cache. Na 5 nm se snad dočkáme konce dvoujader a přijdou 4 velká jádra s malou cache, která budou na 5 nm zabírat se základní iGPU hodně málo plochy ­- budou to malinkaté kousky křemíku. Na 3nm se snad posuneme k 6 velkým jádrům v lowendu ­(jako realista tomu nevěřím, spíš bude stagnace se 4, ale dejme tomu...­), které budou zabírat také hodně málo. Kde je prostor pro zbytečně drahé chiplety v lowendu? Nikde.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Divný | od: zolo_sk (914)  17.1.202215:44
"Což může v určitých typech krizí platit i o zlatě.­"
Ktorých?
Ja mám skôr pocit, že zlato malo vždy svoju hodnotu. Dokonca aj v čase vojny. Taký dom vtedy kupovať bolo bláznovstvo. Stačilo ak prebehla fronta a mali ste smolu, tak vám nič neostalo. Dokonca ani to nebolo treba. Taká Varšava a Drážďany by vedeli rozprávať. Vtedy bolo lepšie zdupkať so zlatom do USA.

Zarábať sa dá všelijako, to je pravda. Len ako ste písali, dosť zle sa odhaduje, kedy čo bude. Dáte ruku do ohňa, že nikdy tie byty v Ostrave nespadnú nižšie? V USA si tiež pochvaľovali, ako im krásne stúpa cena domov, až kým nespľasla tá realitná bublina.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: 2 jádra opravdu ne. | od: Mirek55 (270)  17.1.202215:36
Není dvoujádro jako dvoujádro. Tenhle Celer je určitě výkonnější než Phenom II X4, který ve spojení s W10 a Chrome s 25 otevřenými záložkami vídám a není to utrpení ­- jen takový pološnek. SSD, minimálně 6GB RAM a s aktualizacemi W10 by neměl být zásadní problém.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
že když něco neumí chytře, jde na to hrubou silou ­- HBM2 zvýší už tak drastický skutečný příkon procesoru, takže si při hře budete moci opékat buřtíky u výdechu vzduchu z PC. Někteří výrobci skříní prý uvažují už i o kombinaci PC ­/ horkovzdušná trouba.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: ... | od: Jan Vítek (3265)  17.1.202214:36
Má chyba, aktualizoval jsem článek ještě o větší verze grafů.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
A to se vyplatí! | od: Pavel Matějka (1035)  17.1.202214:32
(Kupovat kvůli přetaktování levného procesoru základní desku za patnáct litrů.)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)