www.svethardware.cz
>
>
>

Dobrá zpráva, ceny Flash i DRAM mají ještě tento rok dále klesat

Dobrá zpráva, ceny Flash i DRAM mají ještě tento rok dále klesat
, , aktualita
Na začátku tohoto roku nás server Digitimes strašil tím, že ceny pamětí pro SSD v jeho průběhu půjdou nahoru o desítky procent. Přišly ale jiné zásadnější pohromy a můžeme být rádi, že v případě elektronických pamětí se prognóza nevyplnila. 
K oblíbeným
reklama
Právě naopak, dle dat z TrendForce (via StorageNewsLetter) se můžeme těšit spíše na další pokles cen pamětí NAND Flash pro SSD či jiná zařízení, který bude dán prostě tím, že je na trhu přetlak nabídky. Na začátku tohoto roku jsme si přitom mohli číst o tom, že ceny NAND Flash poletí vzhůru o desítky procent a otázky se objevovaly i kolem cen pamětí DRAM
 
Ve skutečnosti ale ceny SSD na našem trhu v průběhu celého roku spíše klesaly, nebo se alespoň držely na stejné úrovni. Dnes si tak můžeme pořídit 1TB model i za cca 2500 Kč, samozřejmě pokud nebudeme trvat na výkonném modelu pro PCIe. Vývoj byl pochopitelně ovlivněn pandemií, na kterou letos v lednu ještě nic neukazovalo a tehdy jsme řešili spíše jen to, jaký dopad bude mít epidemie v Číně na tamní výrobu. 
 
 
Co se týče aktuálního stavu, letargii na trhu s DRAM má způsobovat především vlažná poptávka v serverovém segmentu, kde mají mít firmy velké skladové zásoby pamětí a nemají zájem o další dodávky. To pak nemůže vyvážit ani vyšší zájem firem z mobilního trhu, kde se společnosti jako Xiaomi, OPPO či Vivo už připravují na to, že Huawei půjde z kola ven. Ten má mít totiž jen omezené zásoby 5nm SoC pro své chystané telefony, které stihl získat ještě před americkou blokádou a poté nebude mít možnost, jak vyrábět konkurenceschopné čipy. To samozřejmě pokud se něco zásadního nezmění. 
 
V případě pamětí NAND Flash to bude velice podobné. Firmy se dříve také snažily předzásobit, což nyní způsobilo přebytek nabídky nad poptávkou. V tomto případě má být tato situace ještě výraznější než v případě DRAM, což se dle předpokladů více projeví na začátku příštího roku s poklesem o dalších 10 až 15 procent. A jde zde rovněž o chabou nabídku ze strany serverových firem kombinovanou s bohatou nabídkou mnoha výrobců pamětí, kteří postupně přecházejí na novější technologie tvořící paměti se stále větším počtem vrstev, a tedy i kapacitou. 
 
 
Trendforce také ukazuje několik příkladů vývoje koncových cen SSD na trhu, který se pochopitelně liší model od modelu, ale celkově lze jasně vidět pokles. Je třeba také poznamenat, že výše se mluví o cenách samotných pamětí a ne konečných produktů. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později
PlayStation 5 používá HDMI 2.1 s omezenou propustností na 32 Gb/s, což se v určitých situacích může projevit sníženou kvalitou obrazu. Sony potvrdilo, že budoucí aktualizace přidá podporu VRR.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
QNAP přichází s NASy TVS-h1288X a TVS-h1688X s 6jádrovým Xeonem QNAP přichází s NASy TVS-h1288X a TVS-h1688X s 6jádrovým Xeonem
Od společnosti QNAP jsme se dočkali dalších novinek na trhu NASů. Tentokrát jde o vysoce výkonné modely TVS-h1288X a TVS-h1688X s 12 nebo 16 pozicemi pro disky, podporou ZFS i dvěma 10Gbit porty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Video: ray tracing v Cyberpunku 2077 bude především o odrazech Video: ray tracing v Cyberpunku 2077 bude především o odrazech
Vydání Cyberpunku 2077 se blíží a společně s tím sílí i marketingová kampaň, jíž v podstatě stačí vypouštět do světa nová videa a o zbytek se postarají média, z nichž některým už bylo umožněno si hru na několik hodin vyzkoušet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Intel ukazuje výhody nového napájecího standardu ATX12VO Intel ukazuje výhody nového napájecího standardu ATX12VO
Intel se chce postarat, aby počítače PC v dohledné době přešly na nový napájecí standard zvaný ATX12VO, který už ve svém označení má to hlavní: půjde o napájení desek pouze pomocí 12 voltů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Manli potvrzuje specifikace GeForce RTX 3060 Ti Manli potvrzuje specifikace GeForce RTX 3060 Ti
Společnost Manli, která je u nás už relativně neznámá, ale dříve měla své karty běžně v nabídce českých obchodů, potvrdila specifikace chystané grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti. Ta se stále více jeví jako mainstreamový hit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek