www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Dodávky GPU dle JPR meziročně vzrostly o téměř 39 %

Dodávky GPU dle JPR meziročně vzrostly o téměř 39 %
, , aktualita
Společnost Jon Peddie Research vydala zprávu o výsledcích trhu s GPU a za první čtvrtletí došlo k meziročnímu nárůstu dodávek o téměř 39 %. To může leckoho překvapit při nedostatku grafických karet v obchodech.
K oblíbeným
reklama
I když se nám zdá, že jsou GPU velmi nedostatkovým zbožím, podle Jon Peddie Research (JPR) došlo k výraznému meziročnímu nárůstu jejich dodávek. Společnost píše, že za první čtvrtletí letošního roku (Q1/2021) bylo dodáno 119 milionů GPU, což je proti Q1/2020 slušný meziroční nárůst o 38,74 %. To je dáno i tím, že spousta lidí pracuje z domu a došlo ke 49% meziročnímu nárůstu prodejů notebooků na 89 milionů kusů. Připomeňme, že před rokem už pomalu začínala koronavirová pandemie, která později ovlivňovala produkci a byla jedním z mnoha dílků skládačky vedoucí k nedostupnosti grafických karet, který v běžném prodeji trvá dodnes. Proti minulému čtvrtletí (Q4/2020) pak došlo k mírnému poklesu o 0,3 %. JPR dodává, že běžně po vánoční sezóně dochází k 7% poklesu, takže navzdory poklesu jsme na tom lépe než obvykle.
 
Jon Peddie Research
 
Podle průzkumu má na trhu se samostatnými GPU (pro samostatné grafické karty) Nvidia obří 81% podíl (před rokem 75 %), AMD pak bere jen 19 % (před rokem 25 %). Tyto poměry se shodují s čísly, které před pár dny zveřejnil i Mercury Research. Pokud jde o zastoupení samostatných GPU na celkovém trhu s GPU, tak jde o 26 %. Většina GPU je tak v integrované formě.
 
Vezme-li se celý trh s GPU, pak díky integrovaným GPU v procesorech jednoznačně vede Intel. Ten si dokonce meziročně polepšil z 66,91 % na 68,18 %. S příchodem samostatných GPU Xe se jeho podíl možná ještě zvýší. AMD ztratilo jen lehce, šlo z loňských 16,69 % na 16,65 % (pád patrně zmírnily Ryzeny s integrovaným GPU), přičemž největší pád tu měla Nvidia z 16,4 % na 15,17 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cyberpunk 2077 v testu s DLSS 2.2: jaký je rozdíl? Cyberpunk 2077 v testu s DLSS 2.2: jaký je rozdíl?
NVIDIA nedávno přišla s novou verzí DLSS 2.2, kterou zatím oficiálně podporuje dle našeho vědomí jen Rainbow Six Siege. Neoficiálně ji ale lze použít i třeba se Cyberpunkem 2077, a tak se můžeme pokusit zjistit, zda lze zaznamenat nějaký rozdíl. 
Dnes, recenze, Jan Vítek
Microsoft doporučil monitory pro Xbox. Je mezi nimi i 55" novinka Philips Microsoft doporučil monitory pro Xbox. Je mezi nimi i 55" novinka Philips
Vůbec poprvé se na trhu objeví monitory „Designed for Xbox“. Prozatím se jedná o tři modely Philips, Asus a Acer, které jsou vybaveny HDMI 2.1 s podporou 4K120 nebo úhlopříčkou 28 až 55 palců. 
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft překonává hodnotu 2 bilionů USD Microsoft překonává hodnotu 2 bilionů USD
Společnosti Microsoft se pod vedením Satya Nadelly hodně daří. Větší důraz na cloud a předplatná firmě pomáhá a všímají si toho i akcionáři. Hodnota firmy tak překonala 2 biliony USD a následuje tak Apple.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Operation Flashpoint (ARMA: Cold War Assault) do zítřka zdarma Operation Flashpoint (ARMA: Cold War Assault) do zítřka zdarma
Legendární česká hra Operation Flashpoint (nyní pod názvem Arma: Cold War Assault) je do zítřka k dispozici zdarma. Pokud jste ji nikdy nehráli, nebo naopak chcete osvěžit staré vzpomínky, můžete si ji "zakoupit".
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Gigabyte nechal zaregistrovat 8GB karty Radeon RX 6600 XT Gigabyte nechal zaregistrovat 8GB karty Radeon RX 6600 XT
Máme tu opět nová data ze záznamů Eurasian Economic Commission (EEC), kde se objevila řada karet Gigabyte Radeon RX 6600 XT. Všechny zaregistrované modely přitom mají ve výbavě 8 GB paměti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek