reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Dodávky GPU dle JPR meziročně vzrostly o téměř 39 %

, , aktualita
Dodávky GPU dle JPR meziročně vzrostly o téměř 39 %
Společnost Jon Peddie Research vydala zprávu o výsledcích trhu s GPU a za první čtvrtletí došlo k meziročnímu nárůstu dodávek o téměř 39 %. To může leckoho překvapit při nedostatku grafických karet v obchodech.
Dodávky GPU dle JPR meziročně vzrostly o téměř 39 %
I když se nám zdá, že jsou GPU velmi nedostatkovým zbožím, podle Jon Peddie Research (JPR) došlo k výraznému meziročnímu nárůstu jejich dodávek. Společnost píše, že za první čtvrtletí letošního roku (Q1/2021) bylo dodáno 119 milionů GPU, což je proti Q1/2020 slušný meziroční nárůst o 38,74 %. To je dáno i tím, že spousta lidí pracuje z domu a došlo ke 49% meziročnímu nárůstu prodejů notebooků na 89 milionů kusů. Připomeňme, že před rokem už pomalu začínala koronavirová pandemie, která později ovlivňovala produkci a byla jedním z mnoha dílků skládačky vedoucí k nedostupnosti grafických karet, který v běžném prodeji trvá dodnes. Proti minulému čtvrtletí (Q4/2020) pak došlo k mírnému poklesu o 0,3 %. JPR dodává, že běžně po vánoční sezóně dochází k 7% poklesu, takže navzdory poklesu jsme na tom lépe než obvykle.
 
Jon Peddie Research
 
Podle průzkumu má na trhu se samostatnými GPU (pro samostatné grafické karty) Nvidia obří 81% podíl (před rokem 75 %), AMD pak bere jen 19 % (před rokem 25 %). Tyto poměry se shodují s čísly, které před pár dny zveřejnil i Mercury Research. Pokud jde o zastoupení samostatných GPU na celkovém trhu s GPU, tak jde o 26 %. Většina GPU je tak v integrované formě.
 
Vezme-li se celý trh s GPU, pak díky integrovaným GPU v procesorech jednoznačně vede Intel. Ten si dokonce meziročně polepšil z 66,91 % na 68,18 %. S příchodem samostatných GPU Xe se jeho podíl možná ještě zvýší. AMD ztratilo jen lehce, šlo z loňských 16,69 % na 16,65 % (pád patrně zmírnily Ryzeny s integrovaným GPU), přičemž největší pád tu měla Nvidia z 16,4 % na 15,17 %.
 


reklama
reklama
reklama