www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Dodávky základních desek a grafik se rekordně snížily, ceny pomalu rostou

Dodávky základních desek a grafik se rekordně snížily, ceny pomalu rostou
, , aktualita
Server Digitimes hlásí, že dodávky nových základních desek i grafických karet na trh se rekordně snížily a bude ještě několik měsíců trvat, než přijde výrazné zlepšení. Příčina je přitom zřejmá. 
K oblíbeným
reklama
Jde o dopady opatření proti šířícímu se koronaviru, neochotu lidí se kvůli stejnému důvodu vrátit do práce a v neposlední řadě pak i o nízký zájem čínských zákazníků o nový hardware. Vše tak jde ruku v ruce, z čehož vychází snad jediný pozitivní dopad v tom, že se současně snížila nabídka i poptávka, takže zatím nemáme informace, že by hardware měl výrazně zdražit. 
 
 
Ovšem v tomto ohledu se stačí podívat na aktuální ceny a zde už je třeba být na pozoru, neboť průměrné ceny základních desek u nás začínají růst a stejné je to s grafickými kartami. Zajímavé ale je, že rostou právě průměrné ceny a ty minimální se drží na stejné úrovni a někde se dokonce i snižují v efektu rozevírajících se nůžek. Těžko říci, zda jde o dopad snížené výroby, problematičtější distribuce či prosté nervozity, protože skladové zásoby zatím jsou a téměř všude. 
 
Co se týče cen SSD a pamětí DDR4, v tomto případě lze mluvit pouze o stagnaci a tomuto hardwaru se ostatně nevěnuje ani zpráva Digitimes. Ta si všímá právě základních desek a grafických karet, jejichž produkce se velice výrazně snížila, čili v návaznosti pak i dodávky na trh. 
 
Digitimes (via techPowerUp) zmiňuje obavy firem AMD, NVIDIA a Intel, které očekávají slabší tržby v průběhu první poloviny roku a také to, že poptávka zákazníků ve třetím kvartálu se nemusí tak rychle vzpamatovat, jak analytici ještě před několika týdny předpokládali. Možná se tak ještě před koncem března dočkáme tiskovek hlásících snížené předpokládané tržby a bude velice zajímavé si pak přečíst o výhledu do budoucna, ale ten přijde až někdy v dubnu se závěry za první kvartál. 
 
Dozvídáme se také, že v Číně klesly prodeje základních desek a grafických karet meziročně o 30 až 50 procent a situace se zlepší nejdříve v červenci. Lze předpokládat, že následně i v mnoha dalších zemích, kde propukla nákaza, klesne zájem o PC hardware, jak se zhoršuje celková ekonomická situace. Priority pak jsou pochopitelně někde zcela jinde. Pak se ani nelze divit tomu, že NVIDIA se v této situaci rozhodla počkat a novinky připravované na GTC ještě nepředstavit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení
Začaly se množit zprávy, že zdrojový kód operačního systému Microsoft Windows XP unikl prostřednictvím fór 4chan a nyní už je dávno rozšířen po všech koutech Internetu a dá se stáhnout prostřednictvím torrentů i jinde. Je to ale opravdu ono?
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře