www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Dodávky základních desek a grafik se rekordně snížily, ceny pomalu rostou

Dodávky základních desek a grafik se rekordně snížily, ceny pomalu rostou
, , aktualita
Server Digitimes hlásí, že dodávky nových základních desek i grafických karet na trh se rekordně snížily a bude ještě několik měsíců trvat, než přijde výrazné zlepšení. Příčina je přitom zřejmá. 
K oblíbeným
reklama
Jde o dopady opatření proti šířícímu se koronaviru, neochotu lidí se kvůli stejnému důvodu vrátit do práce a v neposlední řadě pak i o nízký zájem čínských zákazníků o nový hardware. Vše tak jde ruku v ruce, z čehož vychází snad jediný pozitivní dopad v tom, že se současně snížila nabídka i poptávka, takže zatím nemáme informace, že by hardware měl výrazně zdražit. 
 
 
Ovšem v tomto ohledu se stačí podívat na aktuální ceny a zde už je třeba být na pozoru, neboť průměrné ceny základních desek u nás začínají růst a stejné je to s grafickými kartami. Zajímavé ale je, že rostou právě průměrné ceny a ty minimální se drží na stejné úrovni a někde se dokonce i snižují v efektu rozevírajících se nůžek. Těžko říci, zda jde o dopad snížené výroby, problematičtější distribuce či prosté nervozity, protože skladové zásoby zatím jsou a téměř všude. 
 
Co se týče cen SSD a pamětí DDR4, v tomto případě lze mluvit pouze o stagnaci a tomuto hardwaru se ostatně nevěnuje ani zpráva Digitimes. Ta si všímá právě základních desek a grafických karet, jejichž produkce se velice výrazně snížila, čili v návaznosti pak i dodávky na trh. 
 
Digitimes (via techPowerUp) zmiňuje obavy firem AMD, NVIDIA a Intel, které očekávají slabší tržby v průběhu první poloviny roku a také to, že poptávka zákazníků ve třetím kvartálu se nemusí tak rychle vzpamatovat, jak analytici ještě před několika týdny předpokládali. Možná se tak ještě před koncem března dočkáme tiskovek hlásících snížené předpokládané tržby a bude velice zajímavé si pak přečíst o výhledu do budoucna, ale ten přijde až někdy v dubnu se závěry za první kvartál. 
 
Dozvídáme se také, že v Číně klesly prodeje základních desek a grafických karet meziročně o 30 až 50 procent a situace se zlepší nejdříve v červenci. Lze předpokládat, že následně i v mnoha dalších zemích, kde propukla nákaza, klesne zájem o PC hardware, jak se zhoršuje celková ekonomická situace. Priority pak jsou pochopitelně někde zcela jinde. Pak se ani nelze divit tomu, že NVIDIA se v této situaci rozhodla počkat a novinky připravované na GTC ještě nepředstavit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Core i7-1185G7: Tiger Lake se ukázal v testech Core i7-1185G7: Tiger Lake se ukázal v testech
Vývoj procesorů Intelu a obecně záměry této firmy nejsou moc přehledné a mezi aktuální témata patří řada různých procesorových rodin. Mezi nimi jsou i Tiger Lake jako zatím nejpokročilejší procesory této firmy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake-S přijdou na trh koncem května, co to znamená pro nástupce? Comet Lake-S přijdou na trh koncem května, co to znamená pro nástupce?
Původně jsme procesory Comet Lake-S očekávali na začátku tohoto roku, ale nyní je téměř jisté, že přijdou na konci května s tím, že na konci dubna je Intel formálně představí a sdělí podrobnosti. Ale co nástupnická generace Rocket Lake?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jižní Korea zvažuje sledovací náramky pro karanténu v boji proti COVID-19 Jižní Korea zvažuje sledovací náramky pro karanténu v boji proti COVID-19
Jižní Korea zvládá boj s koronavirem SARS-CoV-2 poměrně dobře a poslední týdny už počty nakažených ani zdaleka nestoupají tak dramaticky. Přesto se najdou takoví, kteří porušují karanténu a vláda zvažuje, zda je sledovat elektronickými náramky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD a NVIDIA se zařazují do HPC konsorcia pro hledání léku na Covid-19 AMD a NVIDIA se zařazují do HPC konsorcia pro hledání léku na Covid-19
Pro běžné lidi je tu Folding@home a pro firmy zase nové HPC konsorcium pro boj s nemocí Covid-19, které vzniklo ze spolupráce firmy IBM a Bílým domem. Do něj se nyní přidávají i společnosti AMD a NVIDIA.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čína spěchá, 7nm proces v SMIC odstartuje ve 4. čtvrtletí, poté bude vylepšen Čína spěchá, 7nm proces v SMIC odstartuje ve 4. čtvrtletí, poté bude vylepšen
Čínská společnost SMIC je v poslední době často zmiňovaná v souvislosti s firmou Huawei, kterou se Američané snaží odstřihnout od kapacity tchaj-wanské TSMC. Čína pochopitelně nečeká se založenýma rukama, jak to dopadne.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář