www.svethardware.cz
>
>
>
>

Donald Trump shání další miliardy pro návrat na Měsíc a výpravy na Mars

Donald Trump shání další miliardy pro návrat na Měsíc a výpravy na Mars
, , aktualita
Když NASA s podporou Trumpovy administrativy ohlásila návrat Američanů na Měsíc, který by měl navíc posloužit jako odrazový můstek pro lety na Mars, bylo zřejmé, že s jejím stávajícím rozpočtem to nepůjde. 
K oblíbeným
reklama
NASA se už nemůže těšit obrovské popularitě a především finanční podpoře, které se jí dostávalo za časů programu Apollo. Nyní se navíc její pozornost soustředí mnoha směry, kudy tak unikají i dostupné finance, ovšem na druhou stranu je tu možnost využít služeb a schopností soukromých firem, což tu dříve nebylo. Ostatně nyní už můžeme pomalu očekávat ohlášení data, během němž na ISS poletí první astronauti v lodi firmy SpaceX. 
 
 
Pokud se ale NASA bude chtít vrátit na Měsíc a navíc u něj vybudovat stále obydlenou stanici, vyžádá si to další finance a ty se nyní pokusí zajistit americký prezident Donald Trump. Byla to ostatně jeho administrativa v čele s Mikem Pencem, která ohlásila nové cíle pro americký vesmírný program. 
 
V novém návrhu rozpočtu, který byl do Kongesu zaslán právě včera, tak Bílý dům požaduje navýšení částky pro NASA na více než 25 miliard dolarů pro rok 2021. Z toho by pak dle daného dokumentu mělo jít 12,4 miliard na program Artemis, čili návrat amerických astronautů na Měsíc, což se má stát skutečností v roce 2024. Jak je vidět, částka přes 25 miliard dolarů by představovala slušný nárůst rozpočtu, který se už ostatně několik let zvyšuje oproti letům 2011 až 2015, které byly v moderní historii NASA nejhubenější. 
 
Rok
Rozpočet NASA
(mld. USD)
Procent federálního rozpočtu
Hodnota v roce 2014
mld. USD)
2014 17,647 0,50% 17,647
2015 18,010 0,49% 17,989
2016 19,300 0,50% 19,037
2017 19,508 0,47% 18,841
2018 20,736 0,50% 19,540
2019 21,500 0,47% 19,909
2020 22,629 0,48% 20,847

Pro srovnání, NASA disponovala dosud největším rozpočtem v roce 1966, kdy dosáhl 4,41 % federálního a přepočteno na hodnotu dolaru v roce 2014 to dělalo 43,5 miliardy pro jeden hlavní cíl. 
 
Nyní záleží na Kongresu, zda Trumpově žádosti vyhoví, nebo ne. Je přitom známo, že Bílý dům neposkytl jen holou žádost o navýšení, ale také podrobný rozpis, na co konkrétního budou finance navíc vynaloženy a kdy. Například 3,4 miliardy má padnout na konstrukci Human Landing System, čili přistávacího modulu pro Měsíc. 
 
Je také třeba poznamenat, že tyto plány NASA mají také své hlasité odpůrce z řad demokratů ve Sněmovně reprezentantů, kde vznikl návrh na zákon (H.R. 5666), který požaduje, aby výzkum týkající se pouze Měsíce včetně technologií pro využití tamních zdrojů nebyl financován z prostředků pro Moon to Mars Program, čili pro mise na Mars. Proti tomu se už ozvali zástupci vědců, inženýrů a obecně expertů z 12 států, kteří v dopise pro NASA vysvětlili, že tento zákon může v konečném důsledku ohrozit mise na Mars. Jde totiž o to, že NASA se bude potřebovat nejdříve naučit, jak může na cizím světě využívat místní zdroje, pro což bude právě Měsíc ideální cvičiště. Kritici návrhu to tak vidí jako nepřímé snahy zamezit celému programu návratu na Měsíc a expedicí na Mars, nicméně z rozložení sil v americkém Kongresu to aktuálně vypadá, že návrh zákona nemá šanci přejít přes Senát, kde mají republikáni na rozdíl od Sněmovny reprezentantů většinu. 
 
Zdroj: The Verge 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů